Ten rozhovor se mi promítá v hlavě tak živě, jakoby se neodehrál před dvanácti lety, ale včera….
Seděla jsem se zakulacujícím se bříškem u kamarádky a poslouchala všechny možné i nemožné historky a zážitky z jejího těhotenství a porodu…

 

Z něčeho jsem byla vykulená, z něčeho pobavená, jiná informace mi v hlavě naservírovala tisíce otázek….

„Kdybys viděla, jak jsem se lekla, když mi Jiříka poprvé ukázali! Měl neuvěřitelně protáhlou hlavu, byl namodralý a jeho očička připomínala dva přefouklé balony…“

 

Zírala jsem na Michalu s otevřenou pusou a má představa o tom, že mé miminko musí být zákonitě tím nejkrásnějším na světě, vzala za své….

 

Možná i vy, milé maminky, vyslechnete podobný rozhovor, možná i vám kdosi vnukne do hlavy myšlenku, že vaše miminko, které nyní nosíte pod svým srdcem, nemusí být vůbec tak krásné, jak jste si vysnila.

Nevěřte tomu. Pro vás bude vaše děťátko tím nejkrásnějším a nejkouzelnějším človíčkem na světě ;o) Bude to váš uzlíček, který se stane tím nejdůležitějším bodem vašeho života, a naopak, vy budete pro vašeho mrňouska po dlouhou dobu jedinou a neochvějnou jistotou v tomto zmateném světě.

 

Ale jak praví staré pořekadlo: na každém šprochu je pravdy trochu… Jak je to tedy doopravdy s krásou čerstvě narozeného miminka? Na co se máte připravit? Čeho se nemusíte vůbec, ale vůbec obávat?

 

Hlavička

Hlavičku má každé narozené miminko v porovnání s tělíčkem velikou. Většinou bývá zašpičatělého tvaru, což je způsobeno pochopitelně porodem, ale nebojte se -  tvar hlavičky se děťátku velmi rychle změní.
Občas se může dítě narodit i s otokem hlavy, který je rovněž následkem porodu. I v tomto případě se není čeho obávat. Otok během několika týdnů opadne.

A ony kouzelně modrá očička? Tak s těmi se rodí každé miminko ;o) Barva očí vašeho andílka se definitivně změní až po 6. měsíci života.

 

Kůže

Může se stát, že ihned po porodu bude vaše miminko mít svraštělou kůži, stejně jako starý člověk. Věřte, že je to naprosto normální a není třeba se znepokojovat.

Stejně tak se nelekejte, pokud na svém maličkém spatříte jakýsi bílý povlak. Tato kluzká bílá substance se nazývá vernix caseosa a slouží jako ochrana proti méně závažným kožním infekcím. V některých porodnicích se tento maz odstraňuje okamžitě po porodu, jinde se nechává, aby se z kůže odloupal přirozenou cestou (za 2-3 dny).

 

Možná u svého miminka zaznamenáte další jev, který by vás mohl znepokojit. Totiž, že horní polovina tělíčka je bledší než polovina spodní.

Krevní oběh každého novorozence potřebuje nějaký čas na to, než se úplně stabilizuje, a věřte, že je to zcela normální. Ani v tomto případě tudíž neexistuje důvod k obavám.

 

A pokud zjistíte, že vaše děťátko je úžasně ochlupené? Pak si tuto zvláštnost vychutnejte, protože do dvou týdnů toto ochlupení zmizí.

 

Ruce a nohy

Zde opět hraje roli krevní oběh, který – jak jsme si již řekli – ještě není stabilizován. Z tohoto důvodu může mít novorozeně ručičky i nožičky mírně zbarvené domodra.

Také se může na končetinách dítěte objevit suchá, olupující se kůže, která se však během několika dní ztratí.

A zajímavostí jistě také je, že se některá miminka rodí s neuvěřitelně dlouhými nehty. Zde je nebezpečí toho, že se miminko poškrábe, je proto dobré požádat sestru o pomoc.

 

Genitálie mohou mít jak chlapci, tak i holčičky oteklé. Tento otok způsobují těhotenské hormony, které procházejí placentou. Ani v této situaci se neznepokojujte. Je to zcela běžné a vašemu miminku nehrozí žádné nebezpečí.

 

 

Milé maminky, výše napsané řádky vás rozhodně nemají vyděsit. Kdepak. Právě naopak. Chceme vás uklidnit, chceme vás ujistit, že všechny tyto jevy jsou zcela běžné a normální.

Sama uvidíte, že ve chvíli, kdy poprvé spatříte svého drobečka, kdy ho poprvé budete držet v náručí a kdy ho poprvé přiložíte k prsu, bude to pro vás ten nejkrásnější okamžik života.

Vychutnejte si ho plnými doušky.

 

Ostatně, co může být nádhernějšího, než přivést na svět nového človíčka?

 

Zdroj: Početí, těhotenství a porod, Miriam Stoppardová