Australským Santa Clausům není co závidět. Na druhém konci zeměkoule panuje horké počasí, nicméně vánoční zvyk je železná košile a Fater Christmas poskakuje po shopping mallech kolem umělých smrčků v prošívaném červenobílém převleku a s dlouhým kulichem na hlavě, schován za hustý bílý umělý plnovous. Snaží se přesvědčit zákazníky, aby v nákupní horečce utratili ještě víc, než jejich kombinované rodinné rozpočty dovolují.  

V případě vín Jacob´s Creek se ovšem australský Santa Claus moc nepředře. Nejoblíbenější víno kontinentu jde na odbyt samo a Australané se jím zásobují na Vánoce a na Silvestra po kartonech. A nejen oni. Jakob´s Creek je nejoblíbenějším australským vínem v řadě zemí a například v Británii či na Novém Zélandě je nejprodávanější značkou vína vůbec. Na těchto trzích už ale zažil Vánoce třicetkrát. V České republice se Jacob´s Creek prodává teprve pár let, nicméně nastoupený trend je velmi podobný: Každoročně se vín s touto etiketou prodá dramaticky více, a to nejen během svátků.

Reputaci ideálního dárku pod stromeček a skvělé ozdoby vánoční tabule i silvestrovské party si Jacob´s Creek vydobyl poměrně jednoduše: Kdo zkusil ovocem prosycené, ale ideální kyselinkou vyvážené Chardonnay k vánočnímu kaprovi, těžko už ke štědrovečerní večeři koupí cokoli jiného. Broskvovo-melounová ovocná chuť s komplexnímu podtóny po ořeších, jemným krémovým podtextem a měkkou, hedvábnou strukturou dostane vinařského znalce a uchvátí začátečníka. Pro milovníky červených vín je špičkovou alternativou pikantní karmínový Jacob´s Creek Shiraz Cabernet, který po dekantaci doslova ohromí sváteční společnost výrazným aroma švestek a ostružin spolu s živými tóny koření, nádechem skořice a sladké vanilky propůjčeným dubovým sudem. V chuti se odrážejí červené lesní plody i kouřové aroma sudu, který ovšem doplňuje mírně ostýchavý tanin, jenž se zvýrazní v dlouhém finiši a lehce vás přenese přes šunkové chlebíčky i silvestrovskou půlnoc.

Jacob´s Creek se na štědrovečerním stole zabydlel stejně jako na silvestrovské party, a jak vám potvrdí desetitisíce vyznavačů nejlepšího australského vína v České republice, kvalita a univerzálnost dělají z Jacob´s Creeku špičkového společníka k naprosté většině pokrmů i nálad. Co myslíte, že si dá australský Santa Claus po šichtě? Sprchu, jistě. A po ní? Odpověď je tak jasná, jako zlatavá barva nejprodávanějšího Chardonnay z opačného konce světa.

Chardonnay

Středně intenzivní slámová barva, razantní buket s dobře rozpoznatelnou broskví a melounem; na pozadí oříškové stopy po dubovém sudu a máslová komplexnost. To je jen entrée; na patře se pak plně potvrdí předešlé dojmy: broskvovo-melounová ovocná chuť s komplexními podtóny po ořeších a s jemným krémovým podtextem. Struktura je měkká, hedvábná a vyvážená čerstvou kyselinkou ve finiši. Ideální víno ke kuřeti se smetanovou omáčkou, k těstovinám, rybám a výrazněji upraveným mořským plodům.

 

Shiraz Cabernet

Karmínově červená barva řekněme střední hloubky leccos napoví už při pohledu. Ve vůni se dostaví očekávané aroma švestek a ostružin spolu s pikantními tóny koření, nádechem skořice a sladké vanilky, propůjčeným dubovým sudem. V chuti se odrážejí červené lesní plody i kouřové aroma sudu, což bezprostředně vytváří velmi atraktivní chuťový vjem, který ovšem doplňuje mírně ostýchavý tanin, jenž se zvýrazní v dlouho odeznívajícím finiši. Nejlépe se hodí ke zralejším sýrům, tomatovým úpravám těstovin a hlavně k jehněčímu masu.

 

Chardonnay Reserve

Středně intenzivní slámová barva s živými zelenkavými odstíny, intenzivní vůně po broskvi a melounu a na pozadí oříškové aroma sudu a máslová komplexnost. Ovocné vůně se plně realizují v chuti vína a výtečně se spojují s ořechovými chuťovými tóny, které nabídl dubový sud. Krémová a měkká textura, tolik typická pro Chardonnay od Jacob’s Creeku, je vyvážena svěžím, razantním finišem. V gastronomii nesmírně univerzální víno výtečné k drůbeži (a především ke kachně či huse), k rybám a darům moře. Znalci ocení, pokud jim Chardonnay Reserve doporučíte k vepřovému masu.

 

Shiraz Reserve

Víno s hlubokou granátovou barvou, jíž probleskují nachové odstíny. Po otevření se rychle rozvine intenzivní malinové aroma (nezapomeňte se nadechnout hned po vytažení korku!), které ale rychle přejde do koncentrované vůně třešní a ostružin s aromatickým kořením a především černým pepřem. Vše samozřejmě dokreslují jemné podtóny dubového (někteří experti říkají cedrového) sudu. Chuť je mimořádně intenzivní a okamžitě v ní naleznete ostružiny, lékořici a „rozdováděný“ černý pepř. Hledáte-li dál, objevíte spálený dub a širokou škálu ovoce. Shiraz Reserve je na patře hedvábně jemný a v prvních momentech až zvláštně nasládlý, s velmi příjemnou strukturou, a pak s protáhlým, téměř hmatatelným finišem. Má mimořádný potenciál k dalšímu zrání. Jeho verzatilita mu umožňuje skvěle doplnit pokrmy z hovězího i vepřového masa, zvěřiny a mastnější drůbeží jídla, stejně jako vyzrálé sýry. Zřetelně vynikne na jakékoli akci, je-li podáván sám o sobě.

 

Cabernet Sauvignon Reserve

Jakožto dokonalý Cabernet správně vykazuje bohatou a hlubokou karmínovou barvu doplněnou sytými rubínovými tóny. Buket je koncentrovaný a v pozitivním smyslu různorodý – rozpoznáme v něm jako by ovocem provoněnou skořici, stejně jako ostružinu, rybíz a čerstvou mátu, které se mimořádně zdařile integrují na pozadí jemných podtónů dubu a koření. Tělo Cabernetu Reserve je středně plné a elegantní. Jeho méně robustní struktura se vzdává ohromující intenzitě a hloubce chuti. Chirurgickým nožem by se daly oddělovat jednotlivé chuťové vrstvy tohoto velkého vína: lesní plody, „šťavnatý“ dubový sud a subtilní tanin sdružující se v nekonečný finiš. Víno bude několik let dál vyzrávat, jeho mimořádné kvality ale oceníte už nyní, vynikne především jako bezkonkurenční společník ke skopovému, steakům, zvěřině, vepřovému a k sýrům.

 

Chardonnay Pinot Noir

Slámovo-zelená barva tohoto výtečného sektu proniká vytrvalým jemným perlením. Buket plný citrusových plodů a pražených kešu oříšků, který vínu dodává Chardonnay, se zdařile mísí s vůní čerstvého chleba, jíž do kupáže přispívá Pinot Noir – ano, ono Rulandské modré, které vám slibujeme už od začátku článku. Elegantní ovocnou chuť dál umocňuje krémová příchuť kvasinkové autolýzy, poskytující hloubku a tělnatost. Finiš je přitom měkčí, ovšem velmi jiskřivý, svěží a čistý. Víno si zaslouží být vychutnáno samotné jako aperitiv. Skvěle ale doprovodí především saláty a pokrmy z darů moře.

 

Semillon Chardonnay

Jehož křišťálově nažloutlá barva vás jistě zaujme. Buket je oživen tónem limetky a minerální notou. Chuť je intenzivní, harmonická, složená z vyzrálého citronu a grepu, ústní aroma je ovlivněno tónem limetky a minerální notou.

Skvěle se hodí k pokrmům z mořské slávky, čerstvé ústřice, pečené či grilované ryby jsou to pravé pro lahodnou chuť vína Semillon Chardonnay.

 

Grenache Shiraz

Jeho rubínově rudá barva si vás jistě podmaní. Buket s dominujícími tóny povidel a bílé čokolády jistě zaujme. A chuť vína? Ta je vstřícná, podmanivá, sametová, s dominujícími tóny marmelády a mléčné čokolády. Úžasně si ho vychutnáte v kombinaci s tmavým masem na víně, jelením masem na smetaně nebo jen se zrajícím sýrem např. Romadur.

 

 

Pokud jsme vás již nyní naladili a vy přemýšlíte, že sklenka kvalitního vína by vám opravdu bodla, pak máme pro vás dobrou informaci! Chystáme pro vás i velkou soutěž!

V příštím týdnu se můžete těšit na soutěž o skvělé víno Shiraz Reserve.

Těšit se můžete i na další články o tomto jedinečném víně, a co víc!

Vína Jacob´s Creek dostanete ve všech hypermarketech a supermarketech nyní za sníženou cenu 199 Kč.

Vína Jacob´s Creek Reserve si můžete zakoupit  ve velkoobchodu Makro nebo vychutnat ve vybraných restauracích.

Vína Jacob´s Creek dováží do České republiky Jan Becher – Karlovarská becherovka, a. s., web: www.becherovka.com, www.jacobscreek.com

Reklama