Vodní plocha nejenže učiní každou zahradu atraktivnější, ale také bude přitahovat přírodu – ptáky, ještěrky, žáby, hmyz… Vlhká a zelená plocha pak bude tvořit příjemnou, tichou kulisu, která je oázou pro lidskou duši i tělo.

 

Místo pro jezírko vybíráme pečlivě, mělo by to být místo slunné, maximálně polostinné a v jeho dosahu by nemělo být mnoho stromů, přesněji opadavých stromů – ušetříme si práci s vybíráním podzimního listí z vody.

 

Z čeho jezírko?

Nejtradičnější jsou klasická velká zahradní jezírka z igelitové fólie, kamenná jezírka či jezírka z již vylisovaných jezírkových van.  Nemáte-li příliš místa, klidně zvolte i netradiční jezírka menších velikostí. Použít můžete zinkovou vanu, kamenné koryto, utěsněný dřevěný sud, džbery, žlaby či okapy.

 

Okraje všech jezírek by neměly být hladké, ale měly by mít například zvlněný profil, aby se měly kde usazovat naplaveniny, a případní živočichové, kteří do vody omylem spadnou, se mohli bezpečně dostat ven. Nepěkné okraje jezírka lze pak skrýt vhodně uspořádanými kameny a rostlinami s převislým vzrůstem.

 

Čerpadla, fontány, světlo – pozor na bezpečnost!

Elektrický proud a voda jsou nebezpečnou kombinací, ale všechna čerpadla, fontány a osvětlení potřebují elektrický proud. Vhodné je pojistit se citlivým jističem, který okamžitě vyřadí příslušné zařízení z provozu při sebemenší poruše na elektrické síti. Rozhodně si nechte v této věci poradit od odborníka a raději volte bezpečnější nízkonapěťovou variantu čerpadel a osvětlení.

 

Zdravé jezírko

Předpokladem pro zdravé prostředí v jezírku je nízký obsah vápníku, málo živin, tedy pokud zde krmíte ryby, pak by zde krmivo nemělo zbývat. A hlavní je též osázení mnoha plovoucími a ponořenými rostlinami, které produkují kyslík. Použít lze i mechanické či biologické filtry, kdy pomáhají přes nejrůznější materiály zachycovat nečistoty.

 

Velké požadavky pro ryby

V jezírkách s rybami, například s oblíbenými koi kapříky, je třeba filtru velmi účinného. Bez živočichů lze udržet rovnováhu vodního prostředí i bez filtrů, s rybami je to už podobné jako v klasickém akváriu. Nejvhodnější jsou filtry, které odstraní jak mechanické nečistoty, tak i přebytečné živiny.

 

Miniaturní jezírka

Nemáte-li velkou zahradu, vezte, že i velmi malá nádoba s dvěma či třemi rostlinkami může pohladit duši jako miniaturní jezírko. Džbery, sudy, žlaby nejlépe vyniknou na terasách či balkonech. Na zahradě prostě zaniknou ve spleti další zeleně.

Vhodný čas pro založení takového minijezírka je mezi březnem a srpnem. Dno jezírka je z chudé či speciální rybniční půdy, kterou lze koupit v obchodě. Dáváme ji asi 10-15 cm vrstvu, většina vodních rostlin koření mělce. Rostliny vybíráme samozřejmě podle individuálních nároků.

Nemáte-li odvahu na minirybníček, zkuste „jen“ bahenní rostliny, které žijí jen ve velmi nízké hladině vody…

 

Maximální jezírka na koupání

Hitem poslední doby jsou tzv. „koupací jezírka“, která v sobě snoubí bazén obklopený přírodou. Bývá hlubší než klasické zahradní jezírko a samozřejmě větší. O čistotu v něm se starají biologicky aktivní granuláty a vodní rostliny, jeho vybudování však nechte na odbornících, cena takového průměrného jezírka ke koupání se pohybuje v desítkách tisíc korun.