Trpasličí ježek je vhodný pro domácí chov, protože není tolik agresivní jako jeho venkovní kolega. Péče o něj je velice snadná, ale není vhodná pro někoho s příliš malým bytem, papírovými zdmi a lehkým spánkem. Zejména k večeru a v noci totiž nastává čas, kdy je nejaktivnější, a mohl by vás svým chozením po pelíšku rušit.

Pokud ale patříte mezi noční ptáky, najdete v něm skvělého parťáka na ponocování. Během dne většinou pospává a je důležité ho nechat v klidu. Vytrháváním ze spánku ho totiž stresujete. A vystresovaný ježek umí být pořádně nevrlým společníkem.

Co se týče ubytování, postačí mu menší skleněný nebo umělohmotný box vystlaný podestýlkou a opatřený dřevěným domečkem, ve kterém si může schrupnout. Důležité je udržovat v místnosti, v níž bydlí, teplotu mezi 22 a 26 stupni Celsia. Pokud by bylo chladněji, ježek se může dostat do stavu hibernace, a ten je pro trpasličí druh smrtelný. Zabránit neštěstí může topná podložka.

Aportovat neumí, ale...

Ježka lze naučit i určité disciplíny. Příkazy jako sedni a lehni sice bude ignorovat, ale něco při troše štěstí pochopí. Může se například naučit chodit na záchod na stejné místo v boxu, když mu tam nashromáždíte pár bobků.

Pravidelně byste měli ježka pouštět na procházky po bytě a věnovat se mu. Potřebuje lidský kontakt. Možná bude ze začátku trochu opatrný, ale brzy si na váš pach zvykne a bude vědět, že mu nehrozí žádné nebezpečí.

Není vybíravý

Ani na jídlo není moc vybíravý a moc toho nesní. Stačí mu několik lžic červů, švábů, cvrčků, či sarančat denně. Dopřát mu můžete i kočičí granule a občas si rád smlsne i na vařeném vejci nebo neosoleném uvařeném kuřecím mase.

Celková údržba je snadná. Zahrnuje pouze čištění pelíšku a stříhání drápků. Když se ušpiní, stačí ho jemně přejet namočeným kartáčkem. Během dospívání se ježkovi několikrát vymění bodliny, což pro něj není moc příjemné, takže mějte trpělivost, pokud nebude ve zrovna dobrém rozpoložení.

Cena jednoho bodlináče s průkazem původu se pohybuje mezi dvěma až třemi tisíci korun. V průměru se dožije čtyř let, ovšem někteří držáci i devíti.

Přečtěte si také:

Foto: Shutterstock

Reklama