Zajímavá příroda, příjemný vzduch, krásně upravený povrch, nenáročný terén - co víc si může cyklista, natož bruslař přát. Vydejte se na osmdesátikilometrový výlet po rovině okolo Baťova kanálu!

Není to tak dávno, co se propojily dílčí úseky cyklostezky okolo Baťova kanálu. Stalo se tak v dubnu 2010. Stávající cyklostezka je dlouhá 80 kilometrů, má číslo 47 a vede z Kroměříže do Hodonína.

 • Cyklostezka 47
 • Z Kroměříže do Hodonína
 • Náročnost: nenáročná (většinou rovina)
 • Délka: 80 km
 • Povrch: asfalt

Kde se vzal Baťův kanál?

Baťův kanál je vlastně taková umělá řeka. Sloužil jednak jako dopravní prostředek (plavilo se zde hnědé uhlí do baťových závodů) a měl i svoji zavlažovací funkci. Vystavěli ho mezi lety 1932 až 1938. Nyní byste na něm ale lodě s uhlím už hledaly, milé čtenářky, těžko.

Baťův kanál

Cyklostezka

Kanál dnes louží hlavně jako vyhledávaný turistický cíl. Cyklostezka okolo něj je vedena ve Zlínském kraji takřka stále mimo silniční dopravu, takže se nemusíte bát, že tu rozjívení malí cyklisté skončí pod koly neméně rozjíveného motorizovaného piráta silnic. Na území Jihomoravského kraje je situace v tomto ohledu horší, zde je stezka vedena po málo frekventovaných komunikacích, což se má do budoucna změnit.

Po vodě

Výlet okolo Baťova kanálu si můžete zpestřit plavbou na lodi. Plavební sezóna zde bývá zpravidla zahájena v květnu a končí v říjnu. Samozřejmostí je půjčování lodí a hausbótů. Přístavišť zde najdete celkem dvacet!

Zajímavé výletní cíle v okolí

Na odkaze k cyklostezce (níže) je celkem 53 zajímavých turistických cílů snadno dostupných od Baťova kanálu. Vybral jsem tři (myslím) nejzajímavější...

 • Větrný mlýn Velké Těšany
  Větrný mlýn poblíž obce z roku 1830 sloužil až do roku 1942. Ve mlýně, který je otevřený pro veřejnost jako technická památka, se dochovalo kompletní vnitřní vybavení.
 • Hřebčín, radnice a zámecký park v Napajedlích
  Napajedla proslavili hlavně angličtí plnokrevníci, kteří jsou v místním hřebčíně chováni od roku 1886. K zajímavým památkám města patří radnice na náměstí, zámek z 18. století, který před 2. světovou válkou patřil Baťovým závodům, a cenný zámecký park. Park je na rozdíl od zámku přístupný veřejnosti.
 • Velehrad - Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje
  Duchovní tradice sahá až do 9. století, kdy na Moravu přišli slovanští věrozvěstové Konstantin a Metoděj. Svou návštěvou jej poctil i papež Jan Pavel II. Lapidárium v podzemí baziliky dokumentuje vzhled původního pozdně románského kláštera.

A to jsem vynechal taková esa, jakými je zámek v Kroměříži, zoo v Hodoníně, hrad Buchlov, vinné sklepy či technický unikát - lanovku pro lodě v místě křížení kanálu s řekou Moravou.

Podrobné informace o plavbách po Baťově kanálu najdete zde...

O cyklistické stezce se více dozvíte přímo zde...

Kam dál?

Reklama