Barvy jsou všude kolem nás, a aniž bychom si to plně uvědomovali, ovlivňují náš život a pocity někdy i výrazným způsobem. Působí svými vibracemi, usměrňují psychiku a „organizují“ tělo. Sami z vlastní zkušenosti nejspíš víte, že například červená, oranžová nebo žlutá barva působí teplým, zahřívacím a energetizujícím dojmem, naopak modrá ochlazuje a zklidňuje. Zajímavé je také zjištění, že barva auta má co do činění se stylem jízdy.

dr.jpg
Foto: Shutterstock

Rozdílné je i množství dopravních nehod v souvislosti s barvou vozu. Potvrdila to i studie australské autopojišťovny State Farm, která zjistila, že k dopravním nehodám jsou nejnáchylnější černá auta, následovaná šedými nebo stříbrnými vozy. Naopak nejbezpečnější je z tohoto pohledu bílé auto. Relativně bezpečnými barvami jsou také žlutá, červená a zelená. Četnost nehod u černých aut je o 12 % vyšší než u aut bílých. Brzy ráno nebo večer je pravděpodobnost autonehody černého auta 1,5krát vyšší než u bílého.

Červená barva auta

Červená je barvou energie, smyslnosti a sebevědomí. U aut je vždy třeba rozlišit, zda jde o barvu jasnou a zářivou, anebo červenou s hlubšími a temnějšími tóny (např. vínová či kaštanová). Oba odstíny sice vyjadřují obdobné vlastnosti, nepatrně se ale liší. Ti, kteří volí jasnou červenou, bývají velmi živí a divocí. Rádi vyčnívají z davu, chtějí, aby se o nich vědělo, což platí i na silnici. Riskují, ale obvykle vědí, co si mohou dovolit. Fungují na hraně, ale přes čáru zajdou jen výjimečně. Adrenalin je zkrátka baví. Řidiči, kteří preferují červenou v temnějších odstínech, mají zpravidla stejné sklony, jsou však povahově jemnější. Nechtějí splynout s davem, ale k tomu, aby se prosadili, volí rafinovanější metody.  

Černá barva auta

Černá barva je výrazem elegance, dobrého vkusu, síly a dominance. Lidé, kteří volí vůz v této barvě obvykle patří k sebevědomým jedincům upřednostňujícím klasiku. Nemají potřebu něco sobě nebo svému okolí dokazovat, působí rezervovaně a nenechají se manipulovat. Naopak sami mívají k manipulativnímu jednání (i jízdě) sklony. Na silnici na sebe upozorní elegantním, ale důrazným způsobem, a donutí vás je plně respektovat. Znají svou cenu i cenu svého auta – není náhoda, že černá barva mimořádně sluší právě luxusním vozům.

Bílá barva auta

Bílá barva je barvou čistoty, řádu, intuice a klidu. Řidiči, kteří preferují bílá auta, patří k těm klidnějším. Netouží po pozornosti, ke druhým se chovají mile, ale odtažitě. Emoce za volantem jim většinou nic neříkají a kritické situace zvládají s přehledem sobě vlastním. Jsou velmi pečliví, a právě oni patří k těm, kdo obvykle dodržují pravidla silničního provozu. V životě i v autě se snaží udržovat pořádek, což se minimálně v jednom případě daří.

ba1.jpg
Foto: Shutterstock

Modrá barva auta

Modrá barva představuje harmonii, citlivost a empatii. Na řidiče modrých aut bývá obvykle spolehnutí, jsou předvídatelní a věrohodní. Jejich reakce jsou klidné, agresivní styl řízení jim nic neříká. V případě dopravní nehody bývají velmi platní, protože si dokážou zachovat chladnou hlavu a reagují bez zbytečné hysterie.

Zelená barva auta

Zelená barva je barvou léčení, zklidnění a relaxace. Obnovuje duševní rovnováhu a dodává novou energii. Majitelé zelených aut bývají obvykle lidé vyrovnaní, jejich reakce jsou klidné a dobře čitelné. Tito lidé lpí na tradicích a netouží po pozornosti. Snaží se o nekompilovaný život, což se silně odráží také ve stylu jejich jízdy. Můžete se na ně spolehnout.

Žlutá barva auta

Žlutá je barvou pozitivní energie, optimismu a radosti. Majitelé aut této barvy rozhodně nepatří k tuctovým typům. Rádi se baví a nemají problém se odvázat – bohužel i za volantem. Občas zbytečně riskují, vymýšlejí „kreativní“ zkratky a s předpisy si hlavu nelámou. Pozornost jim nevadí – naopak; se žlutým autem to ani jinak nejde.

ba2.jpg
Foto: Shutterstock

Šedá barva auta

Šedá je barva poněkud „bezbarvá“, neutrální a lidí, kteří ji preferují, mnoho není. Obvykle jde o jedince bez výrazného ega a velkého nasazení, kteří proplouvají životem bez výraznějšího zájmu. Jako řidiči jsou obvykle vyzrálí, klidní a opatrní, držící se raději zpátky. Nikam se natlačí a nemají problém uhnout z cesty v případě, že se za nimi objeví „invazivní“ jedinec.

Stříbrná barva auta

Stříbrná barva probouzí intuici a představuje neokázalý luxus. Lidé, kteří ji preferují, netouží po velké pozornosti, a zároveň se nechtějí ošidit. Sice vyhledávají komfort, odpuzuje je ale pompéznost, mají vytříbený vkus a přirozenou eleganci. Majitel takového vozu vás obvykle na silnici ničím nečekaným nezaskočí, řídí klidně a dokáže předvídat. Za volantem bývá sebejistý, ale neriskuje.

Čtěte také:

Zdroje: today.comblogs.unimelb.edu.aurd.com