Tohle téma je docela ožehavé a aktuální a prostě mne samotného zajímá, jak to s vámi všemi je. Já si třeba už bez třídění odpadu připadám podivně, ale je pravda, že většina populace na to kašle. Ono ani ve světě to není, jak byste si mysleli.

Greenpeace a podobnou verbež rád nemám. Nemám rád jakýkoli extremismus a fanatismus, prostě jakmile je někde příliš podivného nadšení a zanícenosti, jdu od toho. Ale odpad by se třídit měl.

Když jsem byl v Americe, zjistil jsem, že to tam vůbec není běžná praxe. V Kalifornii ano, ale jinde jsou to daleko větší čuňata, než by se zdálo. USA dnes dokonce podle statistik vede ve znečišťování ovzduší, také upustili od emisních nařízení, povolili kácení lesů… Je mi z toho na zvracení, jak zrovna tato země má být vzorem celému světu.

Jak ale říkám, měl jsem štěstí a setkal se tam s lidmi, kteří se snažili žít ekologicky a kupovali si o dost dražší potraviny, které byly ale vypěstovány bez chemie (i když jediný rozdíl občas byl, že v té eko zelenině byli daleko větší červi).

Zkrátka a dobře jsme třídili, na venkově i biomasu, ta šla do kompostu. Ve městě papír a plasty minimálně. Pak je to také otázka naší úcty nejen k přírodě, ale i ostatním lidem. Jsme tu přece jen na chvíli a měli bychom se podle toho chovat.

Proto mne třeba vyloženě štvalo, že u studentských kolejí, kde jsem bydlel a kde je dost lidí, kteří by rádi třídili, se ani po několika mailech na magistrát kontejnery na tříděný odpad neobjevily. Nosili jsme sklo, papír a plasty kilometr daleko. Moc nás takových sice nebylo, ale našlo se jich pár. Dneska nejsem líný naložit odpad do auta, odvézt ho někam, kde jej můžu rozstrkat do barevných popelnic.

Je to práce navíc, ale vyplatí se už pro ten dobrý pocit – pokud se ovšem nedozvíte, že firma, najatá na třídění, pak všechny kontejnery nasype na jednu hromadu… Ale to je zase jiné téma.

Jak jste na tom s tříděním odpadu?
Jak doma třídíte? A od kdy?
Máte oddělené nádoby na všechny druhy odpadu?
Jak často odpad vynášíte?
Máte v okolí dost barevných kontejnerů?
Nebo byste rádi třídili, ale nemáte jak?
Nebo je vám ekologie ukradená? A proč?

Máte se tříděním nějakou speciální historku?
Napište mi o tom na adresu
redakce@zena-in.cz
a já ocením nejlepší příspěvek

Reklama