Dobrodiní - už jen to samotné slovo -  dýchne na nás něco archivního, dávno překonaného. Když někomu řeknete, že je "dobrodinec lidstva", okamžitě pochopí tu ironii a podle své povahy se buď urazí, nebo zasměje.

Já bych spíš použila výraz "pomoc v pravou chvíli". Znáte přece tu říkanku "Jsi-li v nouzi, dá ti radu každý dobrý přítel, ale málokterý dá ti mouky pytel"?

Jestli já někomu pomůžu, nedělám to proto, aby o tom věděli všichni kolem a náležitě mě za to uctívali. Dokonce i teď se trošku stydím psát o tom, že jsem někdy někomu pomohla, a bylo by mi trapné to tady vypočítávat. Jsem totiž vychovaná k tomu, abych pomoc druhému považovala za něco běžného. Myslím, že dokážu instinktivně vystihnout, kdo pomoc potřebuje, aniž by o ni musel žádat. Někdo totiž raději trpí, než by se přiznal, že je v úzkých. Nemám s tím žádný problém.

A tady bych chtěla poděkovat jedné ze Žen-in - byla to Meander? Dobře jsem si zapamatovala, co kdysi napsala. Přibližně toto: "Jestli můžeš, tak musíš."

S dnešním tématem to dobře souvisí - pro mě to znamená, že když je v mých silách kdekoliv pomoci, pak je to i mou povinností.

Gerda


Pro mne je to taky povinností (přirozenou), ale pro mnoho lidí ne. Proto o tom píšu a není na tom nic špatného. Proč se za to stydět. Sama jsem mnohokrát poznala, že heslem: "Jestli můžeš, tak musíš," se málokdo řídí. A přitom stačilo tak málo - vymačkat na tom mobilu, co dotyčný držel v ruce, číslo záchranky. Možná se styděl nebo nechtěl...
Stydíte se za to, že pomáháte?
 

Téma na středu?
JSEM DOBRODINEC

Jste dobrodinci?

Konáte dobré skutky?
Odsuzujete je, vysmíváte se jim?
Co je vlastně dobrodiní?

Pomáháte lidem?

Nebo si myslíte, že je to hloupost?
Mají být lidé za pomoc vděční?
Očekáváte za svou pomoc něco?
Myslíte si, že je vaše dobrodiní zneužíváno?
Jste rádi, když vám někdo pomůže?
Dovedete za pomoc poděkovat nebo projevit vděk?

napište na:
redakce@zena-in.cz

Reklama