Santa Claus bydlí nejspíš ve střední Asii. Zjistila to jistá švédská poradenská firma, která se zapojila do odvěkého finsko-grónského sporu o to, kde vlastně leží jeho pravý domov. Firma zjistila, jaké místo na Zemi by pro rozvoz Santových dárků bylo skutečně to nejideálnější. Zjištění je šokující. Překvapivě to není žádná severská země, ale aby měl Santa ke všem stejně daleko, musel by bydlet ve středoasijském Kyrgyzstánu.

Společnost v analýze zohlednila řadu demografických a fyzikálních jevů, mimo jiné rozložení dětské populace na zeměkouli či rychlost rotace planety.

Ale i přesto, že by Santa skutečně bydlel v Kyrgyzstánu, byla by pro něj a jeho sobí spřežení obvyklá štědrovečerní směna pěkná „lítačka“. Na Zemi totiž žije podle odhadů 2,5 miliardy dětí, a pokud by je chtěl všechny objet za jeden večer, musely by jeho sáně létat rychlostí zhruba 5800 kilometrů za vteřinu. Na každou donášku do domu by mu tak zbývalo 34 mikrosekund, tvrdí Švédové.

Říkáte svým malým dětem, že vánoční dárky a nadílku nosí Ježíšek a Mikuláš? Nebo je už v útlém věku informujete o tom, jak se věci mají? Dodržujete vánoční tradice? Pokud ne, proč?

Reklama