Váháte, zda ještě před nadcházející zimou vyměnit stará netěsnící okna za nová? Kolik ušetříte s novými okny za teplo? A jak okna vybírat? Máme pro vás pár tipů.

Naučte se správně větrat

okna

Odpověď na otázku, kolik ušetříte za teplo, závisí zejména na zvyklostech a provozu domácnosti. Pokud byla stará okna ve špatném stavu a hodně profukovala, úspora bude tím větší. „Moderní okna s lepším parametrem tzv. prostupu tepla sníží přirozené ztráty asi o polovinu, což může na nákladech na vytápění představovat 15 – 25%,“ doplňuje Ing. J. Korbelář produktový manažer tradičního českého výrobce OTHERM okna. K vyšší úspoře pomůže i správné větrání.

TIP: V zimě větrejte jen pár minut, ale intenzivně. Vzduch se rychle vymění, unikne vlhkost, ale neprochladí se stěny. Místnost se pak rychle znovu prohřeje, to je správná cesta k úspoře tepla.

Větrat v zimě na ventilaci nelze doporučit. Moderní okna udrží v interiéru nejen teplo, ale i vlhkost, která odcházela starými netěsnícími okny samovolně. „Pokud nemáte byt vybaven rekuperací vzduchu, je správné větrání, používání odsavače par a vyvarovat se například sušení prádla v interiéru. Předejte tak rosení oken a případnému vzniku plísní. Vždyť jenom ve spánku dospělý člověk „nadýchá“ až litr vlhkosti za noc,“ vysvětluje Korbelář.

Doporučujeme: Po výměně oken si pořiďte vlhkoměr. Pokud relativní vlhkost překročí 50% při teplotě asi 20oC místnost vyvětrejte.

Záleží vůbec na materiálu?

okna

Lidé si často lámou hlavu co je lepší: plastová okna nebo prověřená dřevěná okna? Odpověď je jednoduchá, z hlediska tepelné izolace jsou všechny typy oken srovnatelné. Volba materiálu je spíše otázkou osobního vkusu a finančních možností. Mýtus „plastová okna nedýchají“ neplatí, dřevěná okna utěsní byt úplně stejně, vždy jde o správné větrání a odvod vlhkosti z bytu.

TIP: Rozmyslete si, co kromě úspory tepla od oken očekáváte. Důležitý je i útlum zvuku a bezpečnost.

Pokud si nevíte rady jaký okenní profil zasklení zvolit, poraďte se s odborníky. Roli hraje i to, zda bydlíte v příjemné prosluněné nížině nebo v horách, kde hodně fouká a povětrnostní podmínky jsou tam výrazně tvrdší. Zkušený dodavatel poradí, co se pro dané místo hodí a nejlépe splní vaše požadavky.

Kvalitu poznáte až v provozu

Jak kvalitní okna jste si pořídili, poznáte až po delším používání, ovšem pak je již pozdě lomit rukama. Vybírat okna jen podle ceny není správná cesta. Kvalita není zadarmo.

okna

DOPORUČUJEME: Chtějte znát výrobce oken. Okna si pořizujete na desítky let a nikdy nevíte, kdy budete potřebovat servis.

U plastových oken jde zejména o kvalitu platového profilu a dostatečně masivní kovovou výztuhu, díky které se okno nebude kroutit. Bohužel dovnitř oken nevidíte, proto nezbývá než věřit dodavateli, že okna nejsou ošizená. Pokud máte atypické tvary oken, velké prosklené plochy nebo jste se rozhodli pro barevná plastová okna, pečlivě se vybírejte, platí totiž, že vyrobit lze prakticky cokoliv, ale ne všechny prvky pak musí spolehlivě a dlouhodobě fungovat.

TIP: Nepodceňujte montáž oken a ošetření připojovací spáry, špatná montáž znehodnotí sebekvalitnější okno. Vyplatí se pořídit si okna i s montáží, předejdete komplikacím a většinou dostanete i delší záruku.

Reklama