Venku je všechno pod sněhem a tak to má být. Kdo by neznal pořekadlo: Únor bílý, pole sílí… Nechme tedy pole a zahrady sílit a věnujme se pokojovým květinám, které pomalu volají po přesazování.

Možná namítnete, že je to ještě brzy, ale čas letí a než všechno potřebné seženete, bude ideální termín. Pojďme si zopakovat, několik nejdůležitějších zásad správného přesazování a třeba zjistíte, že není nač čekat.

gardena

Čtěte také: Únor na zahradě. Záhony ještě počkají, ale domácí květiny už volají po přesazení

  • Správná doba - nastává nejen zjara s nástupem intenzivního růstu, ale také když: rostlina evidentně neprospívá, kořeny prorůstají drenážním otvorem, nebo jsou vidět na povrchu zeminy, koupili jste si novou květinu.
  • Správný květináč - vždy by měl být o něco větší, než ten původní. Uvádí se 2-3 centimetry. Velké rostliny potřebují ještě větší. Opravdu velkým květinám, s nimiž je těžká manipulace, vyměňte jen vrchní vrstvu substrátu, ale dbejte na dostatečný přísun živin hnojením.
  • Správný materiál. Plast nebo keramika? To je otázka vkusu, ale je dobré vědět, že levnější plast drží vodu, je lehčí a trvanlivější, i když moc krásy nepobral. To můžete napravit tím, že ho vložíte do ozdobného obalu, který ladí s vaším interiérem a slouží zároveň i jako miska na přebytečnou vodu. Keramika, nebo pálená hlína je na pohled hezčí, lépe „dýchá“, saje přebytečnou vodu, ale je těžká, křehká a na jejím povrchu se utváří usazeniny. Před přesazováním musíte květináč namočit, aby nebral vodu ze substrátu.

Čtěte také: Více než květináč. Povyšte pokojové květiny na umělecká díla

  • Správný substrát je pro přesazování jedna z nedůležitějších položek, na níž se nevyplatí šetřit. Zemina ze zahrádky není příliš vhodná, vybírejte raději substrát, který je vhodný pro určitý druh rostlin. Jiný potřebují palmy a rostliny ozdobné listem, jiné kvetoucí druhy a jiné kaktusy a sukulenty. Naštěstí je v obchodech a zahradních centrech dostatečný výběr, takže k tomu nepotřebujete zvláštní znalosti.
  • Správné vyjmutí z původního květináče. Někdy to jde snadno, ale některé rostliny kořeny doslova „vrostou“ do květináče a vyjmutí se „brání“. Neopatrným zacházením bychom je mohli poškodit. Před vyjmutím z květináče ji trochu zalijte. Pokud má hodně prorostlý bal a z květináče se jí moc „nechce“, zkuste ji vzít mezi prsty, otočit květináč dnem vzhůru a opatrně ji vytáhnout. Dlouhé kořeny trochu zkraťte, květině to neuškodí.
  • Správné sázení: Na dno nového květináče dejte drenážní vrstvu (keramzit, hrubý písek, drcené cihly atd.), na ní vrstvu nové zeminy. Asi tak do jedné třetiny výšky květináče. Do ní „posaďte“ květinu, porovnejte kořeny a dosypejte substrát. Přitlačte ho k rostlině a jemně zalijte odstátou vodou. Substrát si trochu „sedne“, ale neměl by být vyrovnaný až po okraj. Na závěr květinu postavte na místo, kam nepálí přímé slunce.
  • Správná péče. Zpočátku zalévejte spíš méně, než více. Musíte dát rostlince čas, aby zakořenila. Pokud je to potřeba, upravte její tvar řezem. Odstraňte vytáhlé a suché výhony, příliš bledé, nebo zažloutlé listy.
  • Správné hnojení. Nový substrát má dostatek výživných látek, které rostlina potřebuje k zdárnému růstu. Přihnojte ji nejdříve až po dvou a více týdnech.
  • Správné načasování: Už víte, kdy a jak přesazovat, ale možná by vás zajímalo, jak často. Malé a střední květiny každoročně, velké jednou za tři až pět let.

Čtěte také: Bylinky za zimním oknem