Prázdniny jsou v plném proudu, ale počasí nám zatím moc nepřeje. Voda se na nás valí z oblohy a koupaliště a břehy rybníků či řek vesměs zejí prázdnotou. Přesto, když na chvíli vysvitne sluníčko, jakoby nám vody bylo málo a okamžitě se vrháme do vln. Ale i tato oblíbená aktivita s sebou nese rizika.
Zejména v době letních radovánek nastávají situace, kdy někdo přecení své síly a začne se topit. A postiženými bývají nejčastěji děti, které se koupou bez dozoru dospělých.
K tonutí dochází jednak u neplavců a špatných plavců či u lidí vyčerpaných, ale i jako důsledek onemocnění či úrazu při pobytu ve vodě – například infarkt myokardu, mozková mrtvice, epileptický záchvat, poranění krční míchy při skoku do mělké vody...
Často se také topí lidé opilí nebo mohou plavci náhle dostat křeč do svalu v důsledku podchlazení v příliš studené vodě.
Tonoucí se stébla chytá
Topení se je většinou spojeno se spolykáním a s vdechnutím vody do plic. Pokud při tonutí dojde současně k podchlazení, vydrží tělo s kyslíkovými rezervami delší dobu (kvůli zpomalenému metabolismu spotřebovává tělo méně kyslíku).
Úspěšná záchrana je pak možná u podchlazených osob – zejména u dětí – i po více než 50 minutách od události.
Zdravotnická první pomoc
Poskytuje se až na pevné půdě a je závislá na stavu vědomí postiženého:
- je-li při vědomí, komunikuje, zpravidla zrychleně dýchá, je promodralý a může i zvracet – je vhodná poloha v polosedě a je nezbytné zabránit následnému podchlazení svlečením mokrého oděvu a zahalením pokrývkou (deka, suchá osuška). Vždy je nutný transport do nemocnice v doprovodu lékaře záchranné služby;
- je-li postižený v bezvědomí, ale dýchá, potom je nutné vyčistit ústní dutinu od nečistot (bahno, písek, listí) a vyjmutí zubní protézy. Naprosto neúčinná je snaha „vylévat vodu z plic“ – voda se velmi rychle z plic vstřebává do oběhu a jen se tím zdržují důležité záchranné úkony. Pokud postižený dýchá, je vhodná stabilizovaná poloha na boku. Poté ho přikryjeme pokrývkou a stále sledujeme. Okamžitě kontaktujeme zdravotnickou záchrannou službu;
- je-li nemocný v bezvědomí a nedýchá, pak vyčistíme dutinu ústní, postiženého uložíme do vodorovné polohy na záda, mírně zakloníme hlavu, otevřeme pacientovi pusu a zahájíme dýchání z úst do úst a nepřímou masáž srdeční, takzvanou laickou resuscitaci.
Snažíme se zajistit alespoň ještě jednoho zachránce – ten okamžitě přivolá zdravotnickou záchrannou službu a poté aktivně pomáhá s resuscitací
Důraz při poskytování první pomoci se klade hlavně na rychlost. Čím déle je postižený ve vodě, tím menší je naděje na úspěšné přežití. Stejně tak s oživováním je nutno začít co nejdříve.
První pomoc
1. dospělí a děti od 8 let:
Projeví se zástava dechu a krevního oběhu » poloha vleže na zádech na pevné podložce » otevření a vyčištění ústní dutiny » uvolnění dýchacích cest » umělé dýchání » záklon hlavy » dlaň jedné ruky přitiskneme na čelo, prsty této ruky stiskneme nos druhá ruka může přidržovat bradu » dva vdechy s dostatečným objemem (hrudník se viditelně zvedá/klesá) » nepřímá srdeční masáž (hranu jedné dlaně položíme na nahý hrudník doprostřed hrudní kosti, u mužů spojnice bradavek), druhou dlaň položíme na první, případně propleteme prsty obou rukou, prsty
2. děti 1–8 let:
Postup stejný jako u dospělého člověka » umělé dýchání – 5 základních vdechů, každý v trvání přibližně jedné sekundy, objemem dechu takový, aby se zvedal hrudník, ale abychom nedýchali proti odporu » nepřímá srdeční masáž dlaní jedné ruky na středu hrudní kosti » 30 stlačení frekvencí 100 a více stlačení za minutu, resuscitační poměr 30:2
3. novorozenci a kojenci do 1 roku
Uvolnění dýchacích cest provádět jen mírným záklonem hlavy (podložení pod rameny » umělé dýchání – 5 základních vdechů z úst (jen jejich objem) do úst a nosu, aby se zvedal hrudník » frekvence 2–3 rychlé dechy za sekundu » nepřímá srdeční masáž dvěma prsty (nebo překříženými palci) na hrudní kosti asi 1,5 cm pod spojnicí bradavek » frekvence minimálně 120 stlačení za minutu, resuscitační poměr 3:1 (novorozenci – do měsíce života) a 30:2 (kojenec – do 1 roku)
Při estetických zábranách a nepřekonatelném odporu nemusíme provádět umělé dýchání » provádíme záklon hlavy a nepřímou masáž srdce.
Obnovení životních funkcí kontrolujeme vždy po třech cyklech (dýchání a masáž), a to po fázi vdechů (po masáži by na krkavici mohla být patrná odezva). Po obnovení životních funkcí a ošetření přidružených poranění ukládáme postiženého do stabilizované polohy.
Záchrana tonoucího
Měli by ji vykonávat profesionálové – hasičský záchranný sbor, vodní záchranná služba, plavčík. Záchrana tonoucího je totiž fyzicky i jinak velmi náročná činnost vyžadující předchozí výcvik a pro nezkušeného zachránce může být velmi nebezpečná.
Pokud však není nablízku žádný profesionál, musíme být při vytahování tonoucího z vody velmi opatrní. Postižený se totiž instinktivně snaží po čemkoliv z vody vylézt a lehce by nezkušeného zachránce stáhnul ke dnu.
Proto se laikům doporučuje počkat v blízkosti tonoucího, až upadne do bezvědomí, a poté ho teprve vytáhnout na břeh. Postižený může být značně promodralý, může se objevit zduřelost rtů a ušních boltců.
Příznaky tonutí
- panický strach, usilovné nepravidelné dýchání
- ztráta vědomí, zmodrání
- plicní otok (vykašlávání narůžovělé zpěněné tekutiny)
- křeče
- zástava dechu a oběhu
- podchlazení
Po tonutí je nezbytný neprodlený transport do nemocnice, a to i v případě, že je postižený při vědomí se stabilními životními funkcemi.
Zdroj: Zdravcentra
Ovládáte zásady první pomoci? Troufli byste si vy sami poskytnout potřebnou první pomoc?
Nový komentář
Komentáře
myslím že první pomoc ovládám ale ještě jsem se nikdy nevyskytovala tam kde bych musela zasahovat
první pomoc zná asi každý...horší je potom realita....ale myslím, že v případě nouze, by si asi každý nějak poradil..
lucsej — #11 Vždyť se taky učí
první pomoc by se měla učit ve škole..
myslím,že když se člověk do nějaké svízelné situace dostane poradí si
dnes už ano,měly jsme zatopený sklep a koupelnu
první pomoc by měl znát každý člověk na zpaměť a mělo by to být samozřejmostí pomoci každému- i nepříteli. Kdejaký vztek na druhého je pouhá malichernost
První pomoc znám,ale naštěstí jsem nemusela zasahovat.Každý by měl znát zásady první pomoci,měla by to být povinnost
ifulinkaa — #3 Neboj, kdyby (nedejbože) situace nebyla simulovaná, zvládla bys to
V těchto situacích jedná člověk tak nějak přirozeně impulsivně. Problém je občas s tonoucím, který má tendence stahovat zachraňujícího, je nutné ho paralyzovat, profesor nám říkal, že klidně i fackou.
ifulinkaa — #3 Ano, našprtat teorii si může každý, ale jak se člověk zachová v dané situaci....
když jsme na kurzu zkoušeli dostat tonoucího ven z vody,nedařilo se mi,vždy mě nějak topil,takže si nejsem jista,kolik umrlců by bylo
vše ukáže nastalá situace,teď se můžeme chlubit,jak vše teoreticky známe a pak stojíme jako kolíci,nevědě,co dělat!
Ty počty a poměry při resuscitaci jsou v konečném důsledku jedno. Hlavní vždycky je prostě tu masáž srdce nějak udělat a člověka rozdýchat
Myslím, že když někdo potřebuje první pomoc, není čas na rozmýšlení, jestli bych si mohla troufnout nebo ne a udělám to.