LBD nebo-li little black dress – prostě malé černé. Kdyby žila jejich tvůrkyně Coco Chanel, musela by dostat metál za zásluhy, protože její prosté, jednoduché černé šaty řeší už pár desítek let otázku mnoha žen. Co na sebe do společnosti?

Co si obléknout na akce, jako jsou firemní večírky, koncerty vážné hudby, premiéry, vernisáže významných umělců, okázalé svatby, ale třeba i večeře v luxusní restauraci, při kterých chceme být elegantní a tzv. na úrovni?

Malé černé jsou trefa do černého.

Proč si je pořídit

Nikdy nevyjdou z módy. Zvolíte-li kvalitní materiál a střih, který vám sluší, vydrží vám řadu sezon. Jsou neuvěřitelně variabilní – pomocí doplňků si je můžete přetvářet podle libosti. Také vám ušetří peníze. Nemusíte totiž mít ve skříni desatery koktejlky, v kterých si vás každý zapamatuje. Při troše šikovnosti v nich můžete být pokaždé jiná.

 

Jak je nosit

Na koncert – je doplňte kožešinovou štolou (nemusí být jen černá), velmi efektně vypadá smetanově bílá.
Do divadla – si přes sebe přehoďte šifonový nebo krajkový pléd, třeba z metaloorganzy.
Na nóbl večeři – nic nezklazíte klasikou v podobě šňůry perel (dnes může být více řad).
Na neformální večírek – trochu zaprovokujte síťovanými punčochami.
Na odpolední akci (třeba firemní oběd) – je můžete doplnit černým sáčkem a kvalitními kozačkami na podpatku.

Možností je ale celá řada, záleží na stupni společenské důležitosti a citu.

 

Jaké doplňky?

Pochopitelně klasické lodičky, těmi nic nezkazíte, ale i elegantní páskové střevíčky (pozor na otevřenou špičku a punčochy). Punčochy co nejtenčí v tělové nebo černé barvě jsou základ. Pokud situace dovolí, a máte-li dokonale tvarované nohy, můžete si pohrát s punčochami se švem, jemně síťovanými, nebo pavunčikově krajkovými.

Na drobnosti se nejlépe hodí psaníčko nebo malá kabelka do ruky, či po vzoru Chanel s řetízkem. Šperky a bižuterie: dříve bývaly nezbytností perly. Dnes máte více možností. Nosí se brože, štrasy, velké kameny, umělé květiny. Ale držte se pravidla: Čím složitější střih, tím jednodušší ozdoby.

Kde je koupit a za kolik

Malé černé dnes seženete prakticky v každém butiku. Záleží jen na vás, kolik do nich hodláte investovat. Pokud chcete špičkovou kvalitu, která vám bude dělat parádu i několik dalších let, vyplatí se obrátit přímo na návrháře nebo obejít obchody se světovými značkami. Tam musíte počítat s částkou i několika desítek tisíc. Spokojíte-li se s konfekcí nebo toužíte po nějakém výstřelku, seženete malé černé už od patnácti set.


Malé černé mohou mít tisíce podob. Pojďte se inspirovat u světových hvězd. Jaké malé černé se právě teď nosí v Hollywoodu?
                                  
                                  S obnaženými rameny


         Kate Winsletová                              Charlize Theronová

                                                 
                                                Dívčí


    Mandy Mooreová                                Lindsay Lohanová


                                          
Klasické


            
America Ferrerová                  Renée Zellwegerová

                                        
                                         
Neformální


       Naomi Wattsová                          Mary-Cate Olsenová

                                        
Extravagantní


         Rachel Weiszová                              Paris Hiltonová                            Asymetrické


                      Eva Longoriová

Jak se líbí módním návrhářkám?

Táňa Kovaříková:
Sama se v černé cítí jako ryba ve vodě. Je pro ni neustálou inspirací. I když její poslední kolekce je poměrně barevná, k černé se vždy ráda vrací. V každé kolekci navrhuje speciální řadu velkých a malých večerních. Malé černé nemusejí být usedlé, dají se vymyslet velmi decentně, ale i sexy.

Klára Nademlýnská:
Doporučuje: „Pokud chcete nosit malé černé častěji, vybírejte jednodušší varianty bez zbytečných příkras. Neokoukají se a můžete je obměňovat pomocí doplňků a šperků."

Ivana Follová:
Je pro nadčasovou klasiku. Hlavní důraz klade na materiál, nedá dopustit na hedvábí. Doporučuje kombinovat lesk s matem. Celek prý působí velice kultivovaně. Třeba hedvábné šaty se sametovými lemy.


A co na malé černé říkáte vy? Nosíte je? Máte doma klasiku, nebo se vám líbí spíš extravagantnější modely? Kam se podle vás dají malé černé nosit?

Reklama