V roli Othella vystoupil Ondřej Zahálka, který sice nechodil s Lucií Vondráčkovou, ale vypadá daleko obrovitěji než Michael Dlouhý, se kterým alternuje. Pro tento večer byla Desdemonou Lucie Vondráčková a Jaga hraje Oldřich Navrátil bez alternace – u něj se není čemu divit, jeho sluha je zahraný dokonale. Jago tak nějak přehrával všechny na pódiu a zastínil i kolosa Othella.

Aby ale nevznikla mýlka, inscenace je velice zdařilá a prostor hradeb skvěle dotváří velmi dobré herecké výkony všech herců na pódiu. Pokud měl někdo pochyby o Lucce Vondráčkové v roli Desdemony, budou mu zavřena ústa, a to i přesto, že její výkon je, nebojme se si to přiznat, herecky ze všech nejslabší (zase ale hezky zpívá). Lucie čas od času z nepochopitelných důvodů upadá do jakéhosi středověkého patosu, ale ten ji naštěstí opustil ve chvílích, kdy začlo v zápletce jít do tuhého.

Vypjaté scény podává poutavě, strhává na sebe dokonce pozornost náležející Othellovi. Ten naopak nejlepší výkon podal před přestávkou, kdy je Jagem zpraven o údajné nevěře. Zahálka se zpotil tak důkladně, že mu publikum muselo věřit každou slabiku včetně epileptického záchvatu. V závěru z něj žárlivost jakoby vyprchala a Lucii Vondráčkovou uškrtil už jen s jemně oroseným čelem.

Výprava představení je klasická tak, že už nemůže být klasičtější, a to je jen dobře, ke skvělému překladu Martina Hilského – který je na straně jedné moderní a na straně druhé citlivě zachovává to, co máme všichni zafixováno jako Shakespeara – sedí historické kostýmy přímo dokonale.

A že jste se smáli? Že je Othello pln vtipů, které se přece ke „klasikovi Shakespearova formátu“ nehodí? Ale no tak! Will Shakespeare by se první vysmál všem škarohlídům, protože on to byl, kdo chtěl bavit. V překladu lze najít dost společných prvků s prací Jana Wericha na Jindřichu IV. Werichovi už před čtyřiceti lety došlo, co sedí k tomuto básnickému obrovi.

Hilského kolísání mezi vulgaritou ulice a vzletnými pasážemi ve verších je to, co je Shakespeare. A není to vada, nene, je to vlastnost. Interpretace rozhodně zaujme i přes fakt, že je příběh o něco zkrácen, aby mohl být převeden do nedivadelních prostor Hradu.

Pokud jste Othella ještě neviděli, máte čas do desátého září, kdy slavnosti končí. Litovat rozhodně nebudete, jen pokud znáte Shakespeara ze starších překladů, připravte se na to, že patetické slovní obraty se konat nebudou, naopak. Až bude řvát Othello na Desdemonu: „Ty děvko!“, pochopíte, jak je žárlivost přízemní vlastnost.

W. Shakespeare: Othello, režie: Petr Kracik, hrají: Ondřej Zahálka, Lucie Vondráčková, Oldřich Navrátil a další.

Blog Šumaře je ZDE.

Reklama