muskaty

Řada z vás už se může pochlubit kvetoucími truhlíky na oknech a balkonech. Ale najdou se i „opozdilky“, které možná váhají, jestli to ještě stojí za to. Věřte, že stojí, a abyste se nemusely zdržovat s výběrem druhu, poradíme vám, které kytky dát na jih a které třeba na sever.

Na jižní a západní straně se nejlépe daří surfiniím, petuniím. Tam kvetou nejlépe a při správné péči vás obdaří bohatými převisy květů, které budou chloubou vašeho okna nebo balkonu. Ale mají i svá negativa: Nesmí se nechat vyschnout, ale nesnášejí ani přemokření. Nesvědčí jim ani prudký déšť, který likviduje jejich křehké květy, takže nejsou moc vhodné na chaty a chalupy, kde byste je nechaly svému osudu. K dobrému kvetení je potřeba neustále odstraňovat odkvetlé květy, a aby toho nebylo málo, jsou náchylné k napadení škůdci, zvláště mšicemi. Hlavně za vlhkého počasí.

Na jih, západ i východ se hodí mnohem méně choulostivé muškáty. Patří mezi největší „držáky“ s minimálními nároky na péči a vydrží i dlouhodobější sucho. Ale pozor, není muškát jako muškát. Pokud máte okna nebo balkon na větrnou stranu, vyhněte se převislým druhům, které jsou velmi křehké a snadno se lámou.

Muškáty snesou i mírné zastínění třeba pod převisem střechy. Tam se daří i dalším oblíbeným květinám, lobelkám, které dělají muškátům příjemnou společnost.

Pokud máte to štěstí (nebo smůlu?) a vaše okna jsou situovaná na sever, ani ta nemusí být bez květin. Do zastíněných truhlíků můžete zasadit třeba begonie, které si svou krásou v ničem nezadají s růžemi, nebo pivoňkami. Další květinou, upřednostňující stín je fuchsie, nebo balzamína. Všechny vyjmenované druhy mají spoustu barevných variant, takže vám nic nebrání v tom, abyste se blýskly nádherně rozkvetlými truhlíky. Ve větších nádobách třeba na balkoně se bude dařit i funkii (hosta), která je okrasná spíš listem než květem, nebo kapradinám.

Severní stranu také dobře snášejí i různé konifery, které jsou ozdobné svými rozmanitými tvary.

Už máte všechny truhlíky osázené? Kam máte situovaná okna? Jak se tam daří vašim květinám? Napište nám o svých zkušenostech

Čtěte také:

Reklama