Je zima ideální čas na některé estetické zákroky a vylepšení? Jak o pleť pečovat v těchto měsících? Zeptaly jsme se MUDr. Zlatkay Takácsové, hlavní lékařky estetického Amaryllis Centra.

doktorka1.       V zimě mám velice suchou, začervenalou a citlivou pleť. Mám se o ni nějak speciálně starat?

Zimní období je pro suchou pleť náročné. Mohlo by se sice zdát, že s úbytkem slunečního záření bude pleť zatěžována méně, ale v případě suché citlivé pleti je opak pravdou. Suchá pleť totiž nemá dostatečnou povrchovou vrstvu kožního mazu, který by ji chránil proti pronikajícímu vlhkému chladu či mrazu a tuto vrstvu je tedy třeba v zimě cíleně doplňovat. To je důvod, proč je zapotřebí v zimním období používat - zejména ráno - hutnější krém s vyšším obsahem rostlinných olejů. Citlivá začervenalá pleť potřebuje i vyšší obsah vitaminů, zejména vitaminu C a extraktů z červeného ovoce pro posílení stěn drobných cév. Výhodou v krémech pro suchou citlivou pleť je i beta glukan, který zvyšuje imunitní odolnost pleti. Samozřejmě ani ochranný faktor (min. 15 SPF), by neměl být v zimním období opomenut. Abyste zakryli zarudnutí v obličeji, které se objeví při změně okolní teploty, používejte krycí make up – nejen, že zakryje zarudnutí, ale i ochrání před vlivy počasí.

2.       Ráda bych si nechala odstranit pigmentovou skvrnu v obličeji. Jsou nějaké kontraindikace?

Metod k odstranění pigmentové skvrny je několik a záleží na hloubce uložení pigmentu v kůži. Na úvod je samozřejmě potřeba zhodnotit, zda se opravdu jedná o „nevinnou“ a nerizikovou pigmentovou skvrnu. Pokud ano, je pro tento zákrok skutečně ideální zimní období. Nejčastěji k tomuto účelu používáme pulzní světlo nebo laser. Laser proniká hlouběji do kůže a jeho působení je intenzivnější. Kontraindikace obou metod jsou podobné: alergie na světlo, užívání foto senzibilizujících léků nebo krémů, zánětlivé onemocnění kůže v místě ošetření, infekce kůže. Celkově ošetření není vhodné absolvovat při akutním onemocnění kdekoliv v těle.

3.       Plánuji na příští rok kompletní epilaci. Kdy mám začít, abych byla již před létem připravená?

Při zvažování epilace, ať už formou pulzního světla nebo laseru, je zapotřebí počítat s potřebou opakovaných ošetření v dané oblasti. Proč? Jen jistá část cibulek chloupků je v aktivní fázi růstu, tj. v období, kdy je lze zničit (povětšinou je to jen cca 30% všech chloupků). Ostatní chloupky jsou v tzv. „spící“ fázi, ve které však na ně žádná forma epilačního ošetření neúčinkuje. Proto doporučujeme pro výborné výsledky ošetření min. 8-10 ošetření s intervalem 3-5 týdnů (záleží na rychlosti růstu chloupků v té dané oblasti). Chcete-li být koncem června bez nežádoucích chloupků, doporučuji s pravidelnou epilací začít nejpozději začátkem ledna. Maximální plocha, kterou lze při jednom sezení ošetřit, jsou například obě dolní končetiny, tj. epilace chloupků na prstech, celé dolní končetiny zepředu i zezadu a oblast třísel. Pokud je zapotřebí i ošetření podpaží, předloktí a paží, doporučuji ošetření za dva dny po předešlém ošetření nohou.

Amarylis

4.       S věkem se mi po těle objevují drobné popraskané cévky. Jde s tím něco dělat?

Drobné popraskané cévky po těle můžou být různého původu. Zatímco na tváři jsou známkou růžovky (rosacea), na nohou jsou “předzvěstí“ žilní nedostatečnosti s potenciálem tvorby výraznějších křečových žil. V zimním období lze oba tyto typy cévních estetických nedostatků odstranit laserovým ošetřením. Podstatou ošetření je „zatavení“ drobných cévek laserovým paprskem a následně vstřebání zbytku cévy buněčnou složkou vlastního imunitního systému. Na malých plochách je ošetření rychlé - do pár minut, ošetření větších ploch však může trvat i hodinu.

5.       Je možné se nějak zbavit tetování? Co to obnáší?

V dnešní době je tetování velice oblíbené, u některých skupin je dokonce vyznáním příslušnosti k určitému stylu života, či skupině. Avšak s přibývajícím věkem většina lidí touží po odstranění těchto známek, poukazujících na dobu mladšího věku. Možná právě proto, že odstranění tetování je v dnešní době již reálné, narůstají tetování co do počtu, tak i rozsahu. Tetování lze odstranit laserovým přístrojem během několika sezení. U někoho stačí 3 sezení, u jiného 5, plán odstranění záleží na typu tetování, barvě a rozsahu tetováže. Vždy je nutno počítat i s tím, že po ošetření potřebuje kůže svou dobu na zhojení bodových popálenin, způsobených laserovým paprskem. Proto se ošetření absolvuje na jednom místě pouze 1x do měsíce. Ošetření může být lehce bolestivé – klienti mají pocit jako při bodnutí hmyzem. Do 2-3 dnů po ošetření dochází ke tvorbě strupu v místě ošetření, který je zapotřebí ponechat na místě, dokud sám neodpadne a kůže se dále hojí sama. Chladné zimní období je optimální dobou pro toto ošetření, i díky krátkým slunečním dnům nebo pro to, že oděvy zajišťují krytí ošetřených oblastí. V případě ošetření tváře, krku a rukou (i v zimě odhalené části kůže) je zapotřebí denně aplikovat na ošetřovanou oblast krém s ochranným faktorem SPF 50.

Amarylis

Estetické Amaryllis Centrum, Národní 23, Praha 1 (www.amaryllisbeautynet.eu).

Uložit

Reklama