Cítíte, že všeho máte až nad hlavu? Bodla by vám krátká dovča? Pak věřte, že nejste sama, kdo touží po tom, na chvíli vysadit a hodit starosti za hlavu.

O víkendu jsem brouzdala po internetu a přemýšlela, kam bych mohla – alespoň na pár dní vyrazit.

Zájezdy kmoři a vůbec do zahraničí jsem hned zavrhla, a tudíž mé pátrání směřovalo jen po krásách českých.

Jeseníky – bylo první, co mi vyhledávač našel, a musím uznat, že se mi vůbec nezdálo špatné vyrazit právě tam.

Zajímá vás, kam jsem se rozhodla podívat?

Například Čertovy kameny
Čertovy kameny je skalní útvar ležící na úbočí Zlatého Chlumu asi 3 km od Jeseníku. Výstup na vrcholek je zajištěn řetězy, odkud je pěkný pohled na okolní krajinu. Čertovy kameny jsou známým turistickým místem, vede tudy modrá značka na Zlatý Chlum a červená na Rejvíz, kde se nacházejí známá Mechová jezírka.
U skalního útvaru stojí stejnojmenná chata s možností ubytování, restaurací a venkovním posezením. Čertovy kameny jsou snadno dostupné autem z Jeseníku po lesní asfaltové silnici. Skály slouží jako cvičné stěny pro horolezce.


Kontakt:
Chata Čertovy kameny
Roman Bašič
tel.: 584 428 183, 584 413 050

www stránky:http://www.certovykameny.cz/?language=cs

Otevírací doba:
Pá, So, Ne - 11:00 - 21:00

Dalším místem, které mě zaujalo, jsou Nýznerovské vodopády.
Vodopády a kaskády na Stříbrném potoce před jeho ústím do Bučínského potoka u obce Nýznerov. Význačný geomorfologický úkaz v křemencovém dioritu byl vyhlášen přírodní rezervací. Soustava kaskád a vodopádů má celkovou výšku 14 m a její nejvyšší stupně dosahují 3 m. Průtok Stříbrného potoka je dosti vysoký, vodopády jsou proto velmi působivým místem.

Máte ráda jeskyně stejně jako já? Pak se určitě mrkněte na Jeskyně Na Pomezí.
Jedná se o rozsáhlý krasový labyrint, který byl objeven roku 1936. Jeskyně byly zpřístupněny roku 1950. Podzemní potůček zde vytváří četná sintrová jezírka. Krápníkovou výzdobou vyniká především Královský dóm a Klenotnice. Jedná se o největší a nejnavštěvovanější jeskyně Jesenického krasu. Délka zpřístupněných chodeb je 460 m a prohlídka trvá asi 50 minut. Oblast má svéráznou květenu bučin.

Dalším zajímavým místem je i Králický Sněžník.
Pohraniční kupa a nejvyšší hora (1424 m.n.m.) stejnojmenného masívu. Na jejím vrcholu se stýkají historické hranice Čech, Moravy a Kladska. Na polské straně hranice se nachází turistická chata Švýcárna z roku 1871. Až do roku 1973 na vrcholu stávala kamenná rozhledna z roku 1899. K zajímavostem na vrcholu hory patří nyní hraniční sloup a soška slůněte. Z vrcholu je nádherný výhled na Orlické hory, Staroměstsko a Hrubý Jeseník. Za dobré viditelnosti lze spatřit i Olomouc, Krkonoše a Beskydy. Nedaleko vrcholu ve výšce 1350 m se nachází studánka, ze které pramení řeka Morava. Svahy Králického Sněžníku byly v době ledové rozrušeny v mocné vrstvy sutě. Asi 500 m pod vrcholem se nachází kamenné moře, tzv. Vlaštovčí kameny. Roste zde květena alpských holí.

Pokud jste si zmé nabídky nevybrala, nevěste hlavu a raději se podívejte na http://www.ceskehory.cz/jesenikynebo na www stránku http://www.ejeseniky.cz, myslím, že tam si určitě vyberete místo jako stvořené pro váš odpočinek.

Já vám každopádně přeji krásné chvíle, strávené kdekoli a skýmkoli, a pokud budu mít to štěstí a dostanu tolik vytouženou dovolenou, určitě vám písnu, jak jsem si ji užila ;o)