Malá zeď nářků je židovské náboženské místo situované v muslimské části Starého města v Jeruzalémě poblíž Železné brány vedoucí na Chrámovou horu. Vznik zdi se datuje do období existence Druhého chrámu. Je to posvátné místo, zajímavé je, že se zde mohou na jednom místě společně modlit jak muži, tak ženy. Pro židovské věřící je velmi důležitá, její poloha je velmi blízko zničené Velesvatyně.

Přiznám se, že jsem o ní nikdy neslyšela, ani nečetla. Objevila jsem ji náhodou, ukázal mi ji učitel hebrejštiny a průvodce po Izraeli, Karel Hrdlička, se kterým jsem se na své cestě potkala. I přístup k této zajímavé venkovní synagoze je velmi nevšední a záhadný. Jdete po rušné ulici v muslimské čtvrti, a uhnete do nenápadné uličky mezi domy. Taková úzká ulička, máte pocit, že jdete k někomu na dvůr. Ulička se klikatí, projdete neosvětleným úzkým průchodem mezi domy, všude je dost odpadků. Z průchodu se dostanete zase do uličky, která končí Železnou bránou (spíš brankou, nic velkolepého nečekejte), u které hlídkují vojáci. Ti stráží vstup do Železné brány, kterou mohou vstoupit jen muslimové, co se prokáží osobním průkazem, jedná se o vstup na Chrámovou horu pro místní muslimy. Těsně vedle této brány, asi 4 metry před ní se dá projít doleva nízkým vstupem do dalšího úzkého průchodu s cedulí „Small wailing wall“. Opět máte pocit, že jste někde na soukromém dvoře. A to je Malá zeď nářků.   

Jak se dostat k Malé zdi nářků?


Damašková brána

Muslimská čtvrť místo kde odbočíte doleva

Cedule označující odbočku

Průchod mezi domy

Železná brána

Vchod k Malé zdi nářků, nalevo od hlídky

Malá zeď nářků

Pokud byste ji hledali, jděte od Damaškové brány směrem ke Zdi nářků. Na náměstíčku s tržištěm za branou jděte rovně, ale co nejvíce vlevo (ulice, která jde rovně se zde větví na dvě souběžné). Půjdete asi 200 m stále stejným směrem. Odbočku vlevo k Malé zdi nářků označuje cedule Bab Al Hadid RD. Zahněte vlevo a jděte, kam to půjde. Pak dle popisu výše, před Železnou branou pro muslimy vlezte vchodem vlevo na prostranství se Zdí. Případně se zeptejte vojenské posádky, ale nemůžete ji minout. Zde nejsou žádné bezpečnostní prohlídky. Budete si připadat jako na nějakém zapomenutém místě. Málokdo o tomto místě ví, všichni turisté směřují k Velké zdi nářků.

Velká zeď nářků, se správně nazývá Západní zeď, je pozůstatkem západní části vnější hradby, která ke konci období druhého jeruzalémského Chrámu obklopovala Chrámovou horu. Dnes je to nejposvátnější místo Židů, zároveň je však Zeď nářků také místem smutku nad zničením Chrámu. Ke Zdi přichází mnoho (nejen židovských) poutníků z celého světa, aby zde vyslovili své modlitby. To bývá mnohdy provázeno zvykem, při kterém je modlitba napsaná na papírovém lístku vsunuta mezi kameny, z nichž je Zeď vybudována.

Zdroj: Wikipedia


Instagram: Klara_Blog_Cestovani
Facebook: www.facebook.com/klarablogcestovani
Web: www.klaracestovani.cz
 
Moje články:

Uložit

Reklama