Jasno má čtenářka Slunečnice - cizím nepůjčuje nic a rodině jenom něco. Nedivím se, já jsem po špatné zkušenosti také opatrnější.

I Vám děkuju za příspěvek, milá Slunečnice. Taky jsem v dětství leccos půjčila...


Mám heslo: půjčuju jenom rodině a jenom něco. Dodala bych ještě - to, co bych oželela, kdyby se mi to nevrátilo.

Táhne se to se mnou už od dětství, kdy jsem se několikrát spálila, než jsem pochopila, že prostě někteří lidi si o půjčování nemyslí to samé, co já. A někteří dokonce myslí, že půjčování = darování. Jako jedna moje bývalá kamarádka z dětství. Když jsme chodily asi do třetí třídy, sbírala jsem známky, měla jsem krásné album, na které jsem byla opravdu pyšná. Když jsem občas dostala kapesné od rodičů, koupila jsem si radši známky než bombony... Divné, ale je to tak. Jednou byla kamarádka u nás na návštěvě a uprosila mě, abych jí album půjčila domů, že ho chce ukázat rodičům. Nechtěla jsem, ale byla to kamarádka... Pak už ne. Po měsíci jsem se jí zeptala, jestli by mi album nevrátila, slíbila, že ho přinese, pak se začala vymlouvat a zamlouvat to, nakonec mi řekla, že už ho doma nemá, že mi ho určitě vrátila. Byl to šok. Ale tehdy jsem se ještě nepoučila.

Podobná věc se mi stala na střední škole, když jsem spolužačce půjčila oblíbenou knížku. Tehdy byly knížky drahé a špatně k sehnání, navíc jsem jí dostala k narozeninám od rodičů. Nenapadlo mě, že už se s ní taky neshledám... Ale od té doby už nepůjčuju cizím vůbec nic, co je pro mě cennější.

Je zajímavé, jak si ty křivdy z dětství pořád pamatujeme... :-)

Slunečnice

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dnešního dne je: Co byste nikdy nikomu nepůjčila?

  • Máte něco, co byste opravdu nikomu nepůjčila?
  • Proč?
  • Jakou máte zkušenost s půjčováním?
  • Vrací se vám věci, nebo spíš naopak?
  • Co nejcennějšího jste kdy někomu půjčila?

Pište, budu se těšit na vaše příspěvky. Jedna z vás získá dárek: knížku Putování s knihou (autoři P. Kovařík, B. Frajerová). Příspěvky posílejte dnes do 14.30 hodin. Těším se, adresu už znáte: redakce@zena-in.cz, heslo PŮJČOVÁNÍ. Moc děkuju za vaše příspěvky!

pujc

Reklama