Kradmé uhrančivé pohledy. Letmé dotyky. Koketní smích. Neustálý zájem a pozornost.

Nevinná hra, nebo začátek vztahu? Laškujete ve společnosti, i když jste zadaní?

Co na tom, vždyť troška nezávazného a hravého koketování nás dokáže nakopnout a proteplí i ten nejvšednější, fádní den.

Chvála koketerie
Když se to vezmeme kolem a kolem, je flirtování vlastně úžasná zábava. V podstatě dráždivě hříšná, přesto společensky únosná. Ba přímo žádaná.
 

Slovo flirt má základ v latinském flos = květina. Flirt ve významu, jak jej známe dnes, pochází ze starofrancouzského slovního spojení Conter fleurette, což je vlastně výraz
pro naše Má mě rád – nemá mě rád? (říkanka, při které se z kytky postupně otrhávají okvětní lístky). Tento výraz pak přešel do angličtiny jako: to flirt, kde je užíván dodnes.

Přelétavý, nenucený zájem o toho druhého. Nevinná hra. Je tak vzrušující! Není zdravotně závadná. Nestojí peníze. A s naším sebevědomím dělá divy. Do šedi všedních dnů přináší pocit dobrodružství, nádech čehosi zakázaného. Příslib, výzvu. Možná touhu – a přitom nevinnost. Jak báječná kombinace!

Za flirtování označujeme nezávaznou konverzaci nebo vzájemnou komunikaci s milostným či erotickým podtextem. Jde o odlehčený způsob, jak vyjádřit skutečné pocity (např. sexuální touhu) lehce humornou, nezávaznou formou.

Lidé při flirtování mohou mluvit nebo jednat způsobem, který vyvolává dojem důvěrnějšího vztahu nebo delší známosti, než odpovídá skutečnosti. Přitom ale současně neříkají ani nedělají nic, co by v dané situaci bylo nepřístojné nebo nevhodné.

Obvykle k tomu používají laškovný žert nebo ironii.

Při flirtování se používají stylizovaná gesta, mluva, řeč těla, pózy a fyziologické znaky, které obvykle bývají součástí předehry (např. mrkání, rozšíření zorniček, lehké důvěrné dotyky, úsměv, posílání vzkazů, básniček).

Pozor na „harašení“!

Přitom se nedá říci, že by dnešní doba flirtování nějak zvlášť přála. Hon na „harašící“ muže, který před léty úspěšně rozpoutaly americké feministky a který se už rozšířil do celého světa, vede k tomu, že se muži přece jen drží na uzdě.

Váhají, zda ženě podržet dveře nebo ji pustit sednout v tramvaji, přinést květiny či jen tak vyseknout poklonu, aby to náhodou nepovažovala za obtěžování a sexuální harashment.

Proč by si měli komplikovat život a pomáhat dámě z kabátu? Co kdyby se přitom nechtíc dotkli třeba jejího ramene? Vzápětí by se pak třeba dozvěděli, že jsou úchylové či sexuální loudilové.

Ovšem, mezi námi, dámy! Tím že se k jakémukoliv náznaku flirtu stavíme odmítavě, škodíme především samy sobě.

Všichni muži totiž nejsou jen primitivní „čuňata“, kterým jde jen o „to“! Někteří skutečně chtějí být jen našimi příjemnými kolegy a kamarády, chtějí si s námi rozumět a občas – byť jen nevinně – i zalaškovat. A dost! Nic víc, nic míň…

Co je špatného na tom, když kolega s uznalým pohledem ocení vaši novou minisukni se slovy: „Teda, kdybych si všim´ dřív, jak máš hezký nohy, tak bych se o tebe ucházel sám!“

Proč hned dotčeně vykřikovat něco o „děvkařích“, kteří na ženě nedokážou ocenit nic jiného než figuru? Vždyť buďme upřímné: Stejně jsme si ji koupily proto, abychom své krásné nožky světu předvedly! Tak o co jde?

Umění koketovat

Podle psychologa Petra Šmolky, pokud nechceme něco víc, musíme si při flirtování dávat pozor, abychom nenarazili. K tomu, aby se flirt jaksepatří vyvedl, musíme dodržet dvě zásadní podmínky.

Tou první je vhodný protějšek, od kterého nám nehrozí žádné nebezpečí. Tedy například – máme-li šéfa, vyhlášeného proutníka, měly bychom se držet stranou. Takový muž pochopí naše laškování jednoznačně jako pozvánku do postele.

Stejně tak plýtváme energií u kolegy bručouna nebo workoholika, žijícího jen svou prací. V takových případech bychom sklízely jen kyselé úsměvy či zděšené pohledy a kvapný úprk ze scény.

Zkrátka – k nezávaznému flirtu potřebujeme stejně naladěný protějšek. A to lze naštěstí celkem spolehlivě odhadnout.

Druhou podmínkou je nálada. Což je ovšem logické. Když ráno vstaneme levou nohou z postele a nic se nám nedaří, jak by mělo, koketování je to poslední, nač bychom mysleli. Stejné je to s vytipovaným protějškem. I kdybychom se rozkrájeli, cítíme buď mrazivé, či naopak výbušné povětří, obojí k flirtu nevhodné.

Jdi ode mne blíž!

„Aby však flirt úspěšně proběhl, je třeba vědět, čeho se určitě vystříhat. I tady platí dvě zásady – především však pro muže,“ říká Šmolka.

Tak za prvé – mějte na paměti, že o tom, zda flirt proběhne či ne, rozhoduje žena. To neznamená, že se nemůžete pokusit o flirt jako první. Ale pokud žena nezabere, radši to vzdejte.

A za druhé –  klidně slovně či očima koketujte od rána do večera, ale vyvarujte se tělesných kontaktů. Na pracovišti platí – stůjte od své kolegyně na délku paže. A to i přesto, že letmé doteky flirt ještě víc nastartují. I tady o byť letmém dotyku rozhoduje jako první žena.

Praví mistři flirtování vědí, že se musí vyvarovat vulgárních výrazů, lascivních gest a sprostých, či přímo oplzlých anekdot.

Také automatické tykání nebo příliš osobní dotazy mohou na protějšek působit odtažitě.

Flirtování je prostě umění. Ale bez obav. Takový suchar, který by v sobě neměl sebemenší vlohu pro flirtování, je opravdu jen málokdo. Přesto – lidé s přirozeným smyslem pro humor mají nespornou výhodu.

Flirt není vážný, je napínavý, zábavný a plný překvapení. I nemilých, ale s tím už se musí počítat. Koketování vyžaduje vstřícnost, pohotovost a slušnost. A také notnou dávku sebekritičnosti.

Lidé, kteří si dokážou udělat legraci sami ze sebe, mají dveře k zábavnému flirtu otevřené dokořán.

Kde, kdy, jak a proč?

Na flirtu je příjemné, že k němu nepotřebujeme žádné zvláštní prostředí ani neklade nároky na čas. Koketovat se dá vlastně kdekoliv a kdykoliv. V práci, ve společnosti, při tanci, při sportu, na ulici, v obchoďáku při nákupech, během telefonování, v restauraci, se sousedem.

Můžeme koketovat pár minut nebo třeba celý večer. Někdy stačí okamžik, kdy zachytíme čísi pohled, vteřina, během které si ladně přehodíme nohu přes nohu nebo svůdně prohrábneme neposlušnou hřívu vlasů, a tím vyrazíme „sledovanému“ protějšku dech.

Flirt je elixírem mládí. Když si dáme doušek, pocítíme za chvíli, že jsme žádoucí. Že se líbíme. A že nám – bez ohledu na věk, vrásky a kila navíc – stále ještě leží svět u nohou.

Flirtujete?