Potřebuješ mít k životu úlety? Fajn. Chraň se. Jednoduchá rada, možná příliš připomínající rodičovskou přestarostlivost. Držet se jí však znamená méně ohrožených životů.

Syfilis, AIDS… jak vzdáleně to zní. Jméno první nemoci je u nás nejčastěji skloňováno snad jen, když se mluví o úmrtí nějaké historické osobnosti, případně když běží český film Petrolejové lampy, druhé si okrajově tu a tam nějaké místo v médiích získá. Spolu s dalšími podobnými chorobami jsou však mnohem většími zabijáky než například prasečí, kvůli které se důvěřivý čtenář novin či časopisů nebo divák komerčních televizních stanic bojí pomalu vyjít na ulici.

Kondomy zachraňují životyTak třeba AIDS. I když je stále na vzestupu, HIV pozitivních lidí je nyní na světě přes 33 milionů, osvěta mezi mladými lidmi proti němu je mizivá. Přitom podle manažerky Národního programu HIV/AIDS v ČR Džamily Stehlíkové ze Státního zdravotního ústavu to je problém – mladí Češi z něho nemají takový strach jako dříve, méně se chrání.

„Tímto nebezpečným virem se u nás nejčastěji nakazí ženy ve věku od 20 do 24 let a muži ve věku od 25 do 29 let,“ uvedla Stehlíková.

Celkově tento rok trhá tato nemoc své rekordy. Bylo zjištěno 147 nových případů HIV-pozitivních, což je zatím největší nárůst od poloviny 80. let, kdy se začal virus HIV v ČR testovat.

Od roku 1996 stoupl celkem pětkrát. V ČR se zjistilo už celkem 1236 případů HIV. Odhaduje se však, že skutečný počet nakažených může být pětkrát až desetkrát vyšší.

Osvěta však není úplně mrtvá. V neděli se konal 26. ročník Mezinárodního dne Světlo pro AIDS. Akce pořádaly nevládní organizace v Praze, ale i v dalších větších městech ČR. Už více než čtvrt století, vždy třetí květnovou neděli, je den vzpomínky na oběti AIDS a podpory těm, kdo s virem HIV musí žít.

Více je i syfilitiků

AIDS, syfilis...Syfilis se zdál být nemocí minulosti. A nejen, že jí není, ale stejně jako AIDS prochází omlazením svých obětí.  „V poslední době přicházejí nejčastěji do naší ordinace pacienti středoškolsky a vysokoškolsky vzdělaní. Jedná se o mladé muže ve věku 25 až 35 let, kteří často přicházejí se syfilidou dokonce opakovaně,“ řekl vedoucí lékař venerologického oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Roman Trýzna s narážkou na to, že by očekával u vzdělaných lidí lepší informovanost o možnosti nákazy.

„Tito lidé například netuší, že se syfilidou i jinými pohlavními chorobami mohou nakazit i při orálním sexu,“ poznamenal.

Jen na venerologickou kliniku na Karlovo náměstí přišlo od začátku roku už dvacet mužů, u kterých byla syfilida prokázána, u dvou z nich navíc testy vedle této nemoci ukázaly ještě přítomnost HIV. „Loni jsme přitom měli 15 případů za celý rok,“ zdůraznil varovný signál venerolog.

Syfilis je nemoc bakteriálního původu, která se přenáší pohlavním stykem - klasickým, orálním nebo análním. V první jeho fázi vznikne v místě vstupu infekce vřed. Pro druhé stádium syfilidy je charakteristická vyrážka na kůži. Třetí stadium se objevuje až po 20 letech. Končí demencí.

Historicky známí syfilitici

  • Vojevůdce Albrecht z Valdštejna (1583–1624)
  • Vladimír I. Lenin, vůdce VŘSR (1870–1924)
  • Klement Gottwald, první český komunistický prezident (1896–1953)
  • Jaroslav Vrchlický, básník (1853–1912)
  • Franz Schubert, hudební skladatel (1797–1828)
  • Gaetano Donizetti, operní skladatel (1797–1848)
  • Heinrich Heine, prozaik a básník (1797–1856)
  • Josef Mánes, malíř (1820–1871)
  • zřejmě i Bedřich Smetana, hudební skladatel (1824–1884)

Redaktor Kuba zavzpomínal na své syfilitické období

Byli jsme v šoku! Redaktor Ženy-in se přiznal, že ví, o čem je řeč, když padnou slova venerologické oddělení, kontroly a syfilis. Poprosili jsme ho, aby se o tuto svojin zkušenost podělil se čtenářkami:

Syfilitik Jakub D. KočíNo, taky jsem měl syfilis... Byla to docela psina. Pracoval jsem jako distributor knih a celý týden jezdil po republice, spal po hotelech. Jednou se mi na chodidlech objevily bílé výrůstky a žena mě poslala na kožní.

„Kožařka říkala, že máme syfilis a že si máš dojít na gyndu," volal jsem zoufale manželce od doktorky.

Letěla tam, i když si věříme, šíleli jsme z mého zaměstnání, jestli jsem to třeba nemohl chytit někde na WC. Zjišťovali jsme to na netu a několik podobných případů tam popsáno bylo, i když gynekoložka tvrdila, že je to blbost. Přesto mě kožařka donutila jít na venerologii. Bál jsem se, tak jsem vzal ženu s sebou.

Společnost pacientů na venerologii dávala tušit, že tady končí sranda. Chlapíci vypadali dost oplzle… Rozlétly se dveře ordinace, lékařka, rázná dáma v letech, si mě s ženou přeměřila: „Co tady chcete?" „Ehm… já mám asi syfilis...,“ špitl jsem nesměle. „Cože máte?!“ vytřeštila dáma oči, „poďte dovnitř.“

Ukázal jsem této doktorce svá chodidla a ona okamžitě identifikovala kuří oka. Spadl mi kámen ze srdce… Kdybych byl ráznější nátury, asi bych doma ženu zbušil, jak bych šel od kožařky, že mi byla nevěrná. A pak má člověk věřit doktorům...

Jak zodpovědní jsou pánové?

Zdeněk, 22 let, Sokolov

Zdeněk Nemyslím, že bych byl ohrožen pohlavními nemocemi. Tak promiskuitně jsem nikdy nežil. Takové hrozby ale není ušetřen ani panic při prvním sexuální zkušenosti, takže je lepší čas od času se testovat. Naposledy jsem využil možnosti nechat se testovat zdarma při jedné osvětové kampani.

 

 

Vlastimil, 26 let, Praha

VlastimilLoni s přítelkyní, když jsme se poznali. Trochu z recese a trochu pro klid duše jsme se šli testovat, jestli do vztahu jdeme vyrovnaní s minulostí po všech stránkách.

 

 

 

 RadekRadek, 29 let, Praha

Do toho bych nešel ani za milion. Nejsem blázen (smích). Jestli něco mám a zjistím to, budu se jen zbytečně nervovat. Takhle si užiju života naplno v sladké nevědomosti. A jestli bude kvůli nějaké nemoci kratší, to testy nezměním.

 

 

 

O pohlavních chorobách, zejméná jejich příznacích, se dočtete například ZDE.

Byla jste i vy někdy na testu na HIV pozitivitu nebo jinou pohlavní nemoc? Bála jste se jich někdy?

Reklama