Než jsem vyrazila na svou portugalsko-španělskou pouť, přečetla jsem nespočet článků, rad a tipů, jak se sbalit, co určitě doma nenechat a na co rovnou zapomenout. A přestože jsem se v den odletu plácala po ramenou, jak chytře a dobře jsem se zvládla „zapakovat“, měla jsem bezkonkurenčně ten největší a nejtěžší batoh ze všech poutníků, s nimiž jsem se po cestě potkala. A tak jsem pro vás sestavila balící seznam, který by vám mohl pomoci v případě, že se na nějakou podobnou trasu chystáte. Stejně to totiž bude platit pro Tatry, výlet Francií nebo přechod českých hor.
5b7e9e2cdbff2obrazek.png

Obecné rady na cestu

První den je nejhorší, s tím počítejte a psychicky se na to připravte. Přestože, podobně jako já, budete mít fyzičku a sport je součástí vašeho života, chodit denně kolem 25 kilometrů s pořádnou zátěží na zádech, to chce čas, aby si tělo přivyklo. Ale žádné strachy, zvyknou si záda i ramena, nohy, i vaše mysl.
Ale pozor, tou nejdůležitější radou je ta, že by váš batoh měl vážit 10 % vaší váhy. V mém případě to vypadalo následovně – krosna vážila dobrých 10 kilogramů, tak jsem celou cestu vtipkovala, že to sedí, protože já rozhodně vážím „metráček“. A jak se říká: s úsměvem (a humorem) jde všechno lépe! Na svou druhou pouť, kterou chci podniknout za rok, jsem tedy poučená.

Co si sbalit a jak se vybavit?

Čím méně věcí, tím lépe. Věřte, že toho opravdu moc nepotřebujete.
cest.jpg

 1. Kvalitní batoh – To je základ. Dobrá krosna, která bude mít pevná záda, popruhy a bederní pás, prodyšné polstrování, chytré kapsy nebo popruhy na trekové hole. Výběr krosny proto nepodceňte! Já měla 70 l, bohatě byste si ale vystačily s menším objemem.
 2. Kvalitní obutí – Výběr bot nepodceňte. Dobře prostudujte trasu a zjistěte si, zdali vás čeká horský terén, nebo třeba „obyčejné“ pískové cesty a silnice. Vliv má také roční období. Já si sbalila boty běžecké a byla jsem s nimi maximálně spokojená. V případě, že bych šla pouť francouzskou, vyrazila bych v klasických pohorkách. Dalším párem byly sportovní sandály, zvolila jsem značku Teva a nemohla si je vynachválit. Chodit v nich celý den se zátěží na zádech bych nedoporučovala, ale na přezutí byly mnohem lepší než třeba žabky.
 3. Lehký spacák – Pokud si nechcete na hostelech půjčovat erární deky, doporučuji pořídit si ultra lehký spacák. Ten můj vážil necelý kilogram a na letní přespávání bohatě stačil. Nakonec jsem ale v rámci šetření pořídila spacák s umělým vláknem, nikoliv péřový.
 4. Oblečení – Na 17 dní chození jsem se sbalila velmi jednoduše, přesto vše funkční a sportovní (běžecké).
  2x šortky
  2x tílko
  1x tričko s krátkým rukávem (trpíte-li na otlačená ramena, je to lepší varianta)
  2x tričko s dlouhým rukávem
  1x mikina
  1x pláštěnka
  1x legíny
  1x tenká bundička proti větru
  1x volné triko na spaní
 5. Doplňky – Nepodceňte výběr kvalitních sportovních ponožek, které budou mít vyztužené části pod patami a prsty. Já volila kotníkové i dlouhé. Ve chvílích, kdy jsem měla chodidla plná puchýřů, jsem si oblékala ponožky dvoje. Doporučuji také doma nezapomenout pokrývku hlavy, kvalitní sluneční brýle (s polarizovanými skly) a ledvinku na drobnosti.
 6. Kosmetika – Minimalizujte na maximum! Kosmetika se opravdu pronese, a tak doma nechte všechna séra, krémy a jiné vychytávky. Největší zázrakem se pro mě stal šampuk od přírodní značky Lush. S tím jsem si myla vlasy, tělo, dokonce i prádlo. Jediným produktem, který jsem si pořídila ve velké velikosti, pak byl opalovací krém, jinak jsem volila jen vzorečky a cestovní balení.
 7. Nůž a pepřový sprej – Nůž skládací, klasický „zálesácký“, kterým si nakrájíte ovoce a zeleninu, případně si uříznete náplast nebo, jako já, propíchnete puchýř. A pepřový sprej není nikdy od věci, zejména pokud jdete sama. Pro pocit bezpečí, anebo třeba proti agresivním psům.
 8. Snídaně – V tomto jsem byla spíše výjimkou, ale rozhodně doporučuji s sebou nést nějaké drobné jídlo v podobě suchých plodů nebo ořechů. Já s sebou navíc měla na každý den snídani – proteinovou kaši, díky níž mi vydržela energie na celý den a neblouznila jsem hlady v půlce trasy.
 9. Hydrovak – Geniální vynález! Naplnit si tento vak vodou a pak se během cesty neustále neobtěžovat s hledáním lahve, je k nezaplacení. Ten můj měl 1,5 litru.
 10. Lékárnička – Berte jen základní a potřebné věci – náplasti, speciální náplasti proti puchýřům (geniální vynález), dezinfekci, léky proti bolesti, léky proti střevním potížím, hořčík proti křečím.

5b7e9ed405255obrazek.png
Také si přečtěte:

Uložit

Reklama