605b10925c4c1obrazek.png
„Drsné, suché, popraskané paty mívají řadu příčiny. Mezi nejčastější patří nesprávná či zanedbaná péče o nohy, což je v časech lockdownu bohužel poměrně častý jev. Přispívá k tomu i skutečnost, že nosíte nevhodnou vycházkovou i domácí obuv, nebo naopak chodíte bosky po kobercích ze syntetických vláken, případně nohy příliš a nerovnoměrně zatěžujete,“
shrnuje Mgr. Pavla Horáková z on-line poradny na Lékárna.cz.

Mazání místo rašplování

Vrstva kůže na patách je dost silná, tak se obyčejně dlouho a komplikovaně hojí. Trhliny se navíc stávají vstupní branou pro bakterie a zanícená pokožka už není jen estetický, nýbrž zdravotní problém. Prevence je pochopitelně ideální, to znamená pravidelně odstraňovat zrohovatělé nánosy. Nejrůznější škrabky, špachtle, rašple a pemzy ale kůži spíš roztřepí, než obrousí a vyhladí. Skalpely, kleštičky nebo nůžky na nehty jsou hodně špatná volba, jednak se můžete zranit, v lepším případě vytvoříte nerovnosti, ty rychle ztvrdnou do ostrých hrotů a znepříjemňují chůzi.

605b10b43f076obrazek.png„Pro účinnou prevenci, vlastně i léčbu postižených míst na chodidlech platí jednoduchá zásada: mazat, hydratovat a zvláčňovat,“ konstatuje Mgr. Pavla Horáková. Osvědčeným přípravkem na drsnou, zhrublou, šupinatou i popraskanou kůží na patách a chodidlech je balzám na nohy Uxitol 25. Obsahuje 25 % urey, což je látka vlastní lidské pokožce, jenže její podíl s věkem klesá, zhoršuje se tedy jak přirozená hydratace kůže, tak celková pružnost, a proto je její maximální zastoupení v balzámu na nohy Uxitol 25 tak důležité. Další složky, kupříkladu kyselina mléčná, výtažky z bylin, bambucké máslo nebo alantoin, tvoří jedinečnou směs, která pokožku zvláční, hydratuje, vyživí a jako bonus ochrání před infekcí a plísněními. Krém Uxitol 25 je ryze český výrobek, který vyvinuli naši přední dermatologové. Z praktických zkušeností osob, které tento balzám testovaly, vyplynulo, že se kýžený efekt dostavil již po třech dnech.

Paty coby zvýšené riziko

Zvýšenou péči chodidlům by měli věnovat lidé s cukrovkou. Jelikož k průvodním jevům tohoto onemocnění patří zhoršené prokrvení chodidel a neuropatie, i sebemenší poranění, včetně prasklin a trhlin na patách, se hojí ještě obtížněji. Hrozí značné riziko infekce a tvorba vředů, jedná se o tzv. syndrom diabetické nohy. Pokud v rámci stávajících možností aktivně sportujete, hlavně chodíte, běháte, nebo jezdíte na kole, vězte, že těsná obuv, zvýšená potivost a drobná poranění v kombinaci se zhrublou, popraskanou pokožkou obyčejně vedou ke komplikacím, včetně plísňových onemocnění, což odborníci nazývají syndromem atletické nohy.

„Jelikož balzám Uxitol 25 slouží jako účinná prevence, můžete ho jemně vmasírovávat do pokožky podle potřeby, klidně každý den. Pokud se už potýkáte s problémem, potřebné množství balzámu nanášejte na chodidla dvakrát denně, třeba ráno a večer. Před i po aplikaci krému si vždy umyjte a osušte ruce,“ doporučuje Mgr. Pavla Horáková z on-line poradny na Lékárna.cz, kde vám tým zkušených lékárníků diskrétně poradí nejen s péčí o nohy, ale s libovolnou patálii týkající se zdravotního stavu.
605b10a59fd51obrazek.png„I ty nejkrásnější nohy někde končí,“ praví italské přísloví. Pokud končí patami jako struhadlo, je to minimálně ostuda. V horším případě si koleduje o bolavý problém, který se vám ohlásí doslova při každém kroku. Dobrá zpráva zní, že tomu dokážete s Uxitolem 25 spolehlivě zabránit.

Reklama