cl.jpg
Foto se souhlasem Kristiny Miřetinské

Kristina Miřetinská pracuje jako koučka v léčbě poruch příjmu potravy a její specializací jsou právě tyto poruchy. Ona sama s nimi má zkušenosti, protože od čtrnácti let trpěla anorexií. Sice se z ní vyléčila, ale dodnes si z tohoto období nese úzkostné poruchy. Její léta stabilizovaný stav se začal v září po porodu syna Šimona horšit a ona se rozhodla svůj příběh sdílet.

„Moje teta prodělala poporodní psychózu a ještě v porodnici vyskočila i s malým miminkem z okna. Sama se léčím s úzkostnou poruchou, takže jsem věděla o zvýšeném riziku, že by u mě mohla propuknout poporodní deprese nebo právě psychóza. Hormonální změny po porodu jsou velké. V těle klesnou těhotenské hormony a stoupnou jiné spojené s kojením, což má samozřejmě vliv i na psychiku. Už od čtvrtého měsíce těhotenství jsem se tedy radila se svým psychiatrem a přemýšlela, že raději nebudu vůbec kojit. On mě ale povzbudil, ať to zkusím a případně laktaci hned zastavíme,“ popisuje Kristina.

Ženin porod nepatřil k těm jednoduchým a syn se navíc narodil s vrozenou vývojovou vadou na levé noze. Rodiče o ní sice věděli, ale doufali, že jejich syn patří mezi 10 % šťastlivců s falešným pozitivním nálezem. K tomu se přidalo velké nevyspání a třetí den po porodu se dostavily černé myšlenky.

„S tím, jak nastupovala laktace, jsem pocítila velký smutek, strach a chaos. Byly to opravdu silné myšlenky a já vzhledem ke svojí minulosti věděla, že to nesmím nechat zajít daleko. Svěřila jsem se manželovi, kamarádce a gynekoložce, kterou jsem měla u porodu, že mi opravdu není dobře, že nedokážu přestat brečet a nezvládám to. Věděla jsem, že to není dobře a kvůli rodinné anamnéze i svojí úzkostné poruše jsem si nechala laktaci zastavit,“ svěřuje se.

Kristinin psychický stav se poté výrazně zlepšil. Neznamená to ale, že jí není líto, že syna nemůže kojit. A mnohdy necitlivé poznámky okolí, které neví, čím si prošla, o tom, že se měla více snažit, také zamrzí.

„Moje racionální já moc dobře ví, že jsem udělala dobře. Možná, že kdybych neobětovala kojení, došlo by to až k úplnému psychickému zhroucení a Šimonek by minimálně na nějaký čas přišel o maminku,“ domnívá se Kristina. Sdílením svého příběhu chce mimo jiné dodat odvahu ženám, které nejen po porodu sužují negativní pocity a myšlenky, aby se nebály a nestyděly vyhledat odbornou pomoc.

Kristina není jediná, která musela kvůli psychice přestat kojit, i když věda nehovoří úplně jasně, proč to tak je. Psychiatr Miroslav Pastucha pro Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví uvedl, že vědecky sice není přímo prokázáno, že by kojení psychický stav skutečně zhoršovalo, ale v praxi se podle něj často stává, že se po ukončení kojení psychika zlepší. Jistá souvislost mezi těmito dvěma jevy tedy existuje.

Zdroje: autorský rozhovor s Kristinou Miřetinskou, Instagram Kristiny Miřetinské, Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví

Čtěte také:

Reklama