Věděly jste, že slavný obuvník hvězd, Manolo Blahnik, je napůl Čech? No jo, narodil se na Kanárských ostrovech španělské matce a českému otci. Jestli tam trvale žil, nebo si jen tak odskočil na dovolenou, zdroje neuvádí. Ale to je jedno, i tak je to milé zjištění, že zlaté české ručičky se ve světě neztratí. I když by se samozřejmě dalo polemizovat, jestli má po otci zrovna ručičky a ne třeba nožičky. Ale nebuďme malicherné a dměme se pýchou alespoň nad tou jednou půlkou české krve, která koluje v žilách tak slavné osoby.
 
Manolo Blahnik je ve světě módy pojmem. Spolupracuje se špičkovými návrháři jako je třeba John Galliano nebo Calvin Klein, v jeho botičkách chodí hvězdy jako Bianca Jagger, Jerry Hall a samozřejmě Sarah Jessica Parker, která jeho slavným sexy jehlám v seriálu Sex ve městě udělala tu nejlepší reklamu.
Manolo se prostě narodil pod šťastnou hvězdou a byl vždycky ve správný čas na správném místě. Jak si jinak vysvětlit, že se student práv a literatury dostane až tam, kde je dnes?Právničina ani literatura ho asi moc nechytly, tak začal studovat návrhářství v Londýně. Při své návštěvě New Yorku se setkal s vlivnou americkou editorku Vogue Dianou Vreelend, která viděla jeho nákresy a poradila mu, aby pokračoval ve své kariéře v obuvi. Manolo ji poslechl a po svém návratu do Londýna se vrhl od základů na obuvnickou „alchymii“.
Během jednoho roku se naučil řemeslu a sám začal vyrábět jemné, dokonalé dámské boty, jimiž se proslavil.

V roce 1968 (jak příznačné datum pro Čecha) si otevřel první butik v londýnském městě Chelsea.
Během své kariéry získal bezpočet ocenění, včetně čestného doktorátu, a v roce 2003 mu londýnské Muzeum Designu nabídlo samostatnou retrospektivní expozici.
Co si víc přát?
Snad jen to, ať mu jeho motto: „Mám vášeň pro práci" vydrží.