První krásný příspěvek k dnešnímu tématu nám poslala čtenářka Tina5. S jejími názory nelze než souhlasit. Co myslíte vy?

Moc pěkné povídání, milá Tina5, také doufám, že na toto období budeme jednou vzpomínat s úsměvem. A vtip na závěr je super! Děkuju a přeju hezký den.


Milá redakce, dnešní téma je velice velice zajímavé a ráda si přečtu názory druhých.

Puberta je velice těžké období nejen pro okolí ale i pro dotyčného človíčka. Mám několik kamarádek, které učí na školách a jedna mi říkala, že nejhorší je, když dítě v sedmičce či osmičce naplno projevilo svoji povahu a ukázalo, jak je absolutně nevychované a rodiče najednou přijdou do školy plni zoufalství s pláčem, že neví, co mají dělat. Vždyť doteď bylo hodné, doteď neviděli žádný problém.

Ano, neviděli problém, který tu byl a rostl a rostl a praskl a co teď? Začít s výchovou dítěte je pozdě, ale ono jim to nějak nedochází. Manžel vždy říká, že dítě se vychovává do tří let. Co do něj vložíme, to tam bude, pak už se toho moc dělat nedá.

U našich dětí se snažím, aby byly zodpovědné, aby si dokázaly obhájit svůj názor. Aby poznaly, že bez práce nejsou koláče, aby uměly pomoci, zastat se slabších, odříci si něco, rozdělit se s druhými. Také si myslím, že dobrá kniha jim dá neskutečně víc než TV. Mmch, v květnu a červnu, kdy vrcholilo školní šílenství ve zkoušení a písemkách, naše dcera neustále četla. Měla se učit a našla jsem ji s knihou, čekali jsme u stolu s obědem a našla jsem ji, jak se v pokoji zapomněla s knihou převlečená na půl žerdi... a říkala jsem, že nejsem normální rodič. Normální rodič totiž své děti honí ke knihám a já dceru honím od knih... :-)) Stále jim opakuju, že každý průšvih se dá řešit kromě lži. Pokud nám budou lhát, padá veškerá důvěra a se lhářem nelze nic, nelze nic dohodnout, domluvit, vyřešit. Snažím se je vést k tomu, aby se k problémům stavěly čelem, aby před nimi neutíkaly, aby za námi dokázaly přijít kdykoliv a s čímkoliv.

Jedna věc je přečíst si o výchově knihy a druhá věc je žít denodenně. Na auto si člověk musí dělat řidičák, na budoucí práci také roky studujeme, jen k rodičovství nemusíme skládat žádné zkoušky. Takže maminky puberťáků vydržme, přežili naši rodičové, přežijeme i my a jednou se s našimi dětmi tomu nesnadnému období společně zasmějeme. Aspoň doufám.

Kdysi kdesi jsem četla zajímavou hlášku: „Matky puberťáků chápou ten živočišný druh, který požírá svá mláďata.“ Krásný pátek a celý víkend.

Tina5

PS: A my jdeme s dcerkami na ty koláče. Bude tu pouť a holčičky dlouho žadonily, že se chtějí naučit vařit, během roku není tolik času, nyní po návratu z tábora se snažím dcerky uvést do tajů kuchyně.

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dnešního dne: Jak komunikujete s puberťáky?

  • Máte doma puberťáka?
  • Dítě, nebo sourozence?
  • Jak spolu vycházíte?
  • Máte někdy pocit, že jste úplně mimo?
  • Pamatujete si na svou pubertu?
  • Máte pro nás ostatní nějakou užitečnou radu?

Napište mi, těším se na vaše příspěvky. Na jednu z vás čeká dárek, krásná kniha C. S. Lewise Letopisy NARNIE (nakl. Fragment). Pište do dnešních 14.30 hodin na redakční adresu redakce@zena-in.cz. Předem moc děkuju!

nar

Reklama