První a poslední

Otěhotněla jsem neplánovaně, musela se vdát, jak se tomu dříve říkalo, ale manželství vydrželo 2 roky. Jak jsem se v těhotenství cítila; ze začátku stavy na zvracení, ke konci těhotenství problémy s močovým měchýřem, ledvinami - prochladla jsem, lilo a já neměla deštník, vracela jsem v 7. měsíci z práce. Bříško jsem měla už jako balón, které tvrdlo a já nevěděla proč. Je jasné, že dítě kopalo a břicho se napínalo, ale toto bylo něco jiného. No a jinak mě nikdo nehýčkal.

Už na začátku těhotenství jsem se těšila na to, že na mě bude malý capart volat: mamí.

Do porodnice jsem se dostala jednoho prosincového dne asi v půl 4 ráno a rodila ve 12:35 hodin. Nejdříve jsem byla na pokoji a potom jsem šla na sál. Nastaly problémy, lékaři neslyšeli ozvy, sešlo se jich tam dokonce pět a všichni se snažili zachytit ozvy trychtýřem, který mi přikládali na ztvrdlé břicho. Stále nic, já měla bolesti, krvácela jsem, dokonce křičela, jako bych křičela i za ještě nenarozené dítě.

Když mě přijímali, nějaká budoucí maminka také křičela, ta ovšem volala svou maminku, přesto jsem se do poslední chvíle nebála. Naletěla jsem tchýni na větu: „To nic není“, je jasné, že u každé ženy to probíhá jiným způsobem. Nejdříve jsem pochodovala po sále, mezitím na vedlejším lůžku uzřel světlo světa chlapeček, který hold pospíchal a byl rychle venku.

Můj syn, to jsem ještě netušila, že jde o syna, měl dost času a nedýchal. Nebo dýchal velice slabě, nevím - lékaři stále nic neslyšeli. Podepsala jsem nějaký dokument, že souhlasím s císařským řezem a stále se nic nedělo. To už jsem nesměla chodit, ale jen ležet a moc se nehýbat - dokonce mi i vynadali. Následovalo dlouhé čekání, stále jsem koukala na hodiny a přála si, aby mě už uspali. Nic! Naštěstí mé dítko bylo natolik silné, že se statečně drželo a já ho mohla porodit přirozeným způsobem.

Byla to hrozná úleva, možná pro všechny a narodil se mi syn, který ovšem nebrečel, jak už to bývá hned po narození. Do dnešního dne nevím, zda byl přidušený nebo ne, nebylo mi to sděleno. S ohledem na předporodní průběh, pravděpodobně ano. Pak už následovalo dlouhé šití a 2 hodiny spánku na sále. Když jsem se probrala, tak mi přinesli ukázat zelený, plátěný balíček s vykukující hlavičkou mého syna, který spal a vážil 3,30 kg - pěkně jsem ho vykrmila. Kdyby ovšem vážil 1,50 kg, tak nevím, nevím. Má sestra totiž porodila holčičku této váhové kategorie ( přežila díky rychlému porodu a inkubátoru, dnes už je maminkou 2 synů ).

Poporodní psychózou jsem netrpěla, jen se mi třásla levá ruka při psaní, nemohla jsem chodit na malou a musela mi být zavedena trvalá cévka. Jiné maminky nemohly jít domů, že jejich miminko nepilo dostatek mateřského mléka, nepřibíralo na váze a já nemohla jít domů s ohledem na své zdr. problémy. V porodnici jsem pobyla 12 dní, 13. den mě propustili a to přesně 24.12. před 31 lety.

Ze syna je pěkný mladý muž a já mohu být jen šťastná, že jsem alespoň jednou splnila svou mateřskou povinnost jakožto žena a tím pádem matka.

Na roli maminky jsem si zvykla, nastaly starosti i radosti, období vzdoru, učení hrou v předškolním věku, množiny, čtení, psaní,. . .  tak rychle to uteklo, ani nevím jak!! Všem budoucím maminkám držím palce, ať to všechno zvládnou, stojí to za to! Jane1

Pozn. red.: text nebyl redakčně upraven.


Dnes už jsou snad maminky informovanější, než to bylo za nás. Já jsem si sice načetla před porodem pár knížek, ale ve finále mi nebyly nic platné. Simona

Jaké bylo to vaše těhotenství, milé maminky? Jak jste prožívaly porod a svou mateřskou roli? Co vaše okolí? Pište své příběhy na adresu:

redakce@zena-in.cz

Reklama