63d7c5f224141obrazek.jpgFoto: www.pexels.com

I papírová plena umí být ekologická

Trvalo to sice mnoho let, ale výrobci dokázali vymyslet jednorázovou plenu, která dobře saje, nepropustí vlhkost, ale přitom je přirozeně kompostovatelná. Není odsouzena k ležení ve skládkách po tisíce let a k pomalému rozpadání se na mikroplasty, kterých se příroda dokonce ani zbavit nedokáže.

Dnešní papírové pleny umějí být k přírodě natolik šetrné, že netřeba se při jejich spotřebě cítit tolik provinile jako dřív. Dobrou zprávou pro rodiny s malými dětmi je i fakt, že díky zvyšující se konkurenci přestaly být ekologické pleny příliš drahé.

Hlásí se k nim dokonce i supermarkety, se svými privátními značkami. Často je tak v supermarketech potkáte ve výrazné slevě. Například pleny  Nature´s Promise ECOAlbert letáku nebo KOLORKYDM drogerii. Na trh s ekologickými plenami se pustila i nejznámější plenková značka Pampers, s řadou Pampers Harmonie.

Jak správně zacházet s jednorázovou plenou po přebalení

Aby se i ta nejpřísněji ekologicky vyrobená plena s tím nejsnáze kompostovatelným složením nestala časovanou bombou, je potřeba dodržet dvě důležité věci:

  • tuhý odpad z pleny vyklopit do záchodu. Proč? Protože zpracování odpadních vod už máme na většině míst v ČR docela „zmáknuté“
  • plenu vyhodit na správné místo. I když je „papírová“, do modrého kontejneru na papír nepatří. Lze ji (vysypanou) dát do BIO odpadu, nebo do směsných popelnic.

Ve velkém porovnání látkových a papírových plen provedeném z mnoha úhlů pohledu se mimo jiné můžete dočíst, že rozvojové země trpí kontaminací ulic použitými jednorázovými plenami, a to i s jejich tuhým „pokladem“.

Hlavní výhody „jednorázovek“

Že se jednorázové pleny staly tolik oblíbenými, nikoho neudiví. Jsou bezúdržbové. Po použití se prostě jen vyhodí. Naproti tomu látkovou musíte vyprat, nechat uschnout, složit. Před praním se nevyhnete předpírce a skladování použitých plen do doby, než se jich sejde dost na to, abyste je dali vyprat.

63d7c6206e720obrazek.jpg
Foto: unsplash.com

Látkové pleny jsou nepohodlné zejména při cestování, nebo v domácnostech, kde rodiče i na mateřské/rodičovské pracují, a tak na péči o pleny nezbývá žádný čas. Dítěti též papírová jednorázovka vydrží déle. Není totiž tolik cítit vlhkostí, plena pojme větší objem tekutiny.

Některé maminky nedají dopustit na látkové pleny ani dnes. Především u batolat

Z výhod papírových plen se ale dokáží stát i nevýhody. Zejména u batolat, která se mají učit chodit na nočník. V papírové pleně nepocítí nepohodlí z mokra, a tak batolata ani nemají motivaci k tomu, aby se snažila chodit na nočník. Pustit všechno do pleny je přece snazší a pohodlnější, rychlejší. Nikoliv však, když dítěti dáváte plenu látkovou.

Máte omezený rozpočet? Upřednostněte látkové pleny

Další výhodou látkových plen je jejich nízká cena. Sice potřebujete vyšší vstupní investici, abyste nakoupili dostatek plen i svrchních kalhotek. Ale s tím vám může pomoci okolí - a dítěti jako dárek pořídit vámi nadiktované látkové pleny.
A pak už jedete zdarma. Dokonce i u dalšího a dítěte. Vlastně ne, započítat musíme cenu pravidelného praní. Ta ovšem ani zdaleka nedosahuje k nákladům na nákupy plen jednorázových. S látkovými budete cirka 15 tisíc korun v plusu. Nevěříte? Přesvědčte se v podrobném porovnání nákladů.

Tip na závěr: Jak zabalit drobná miminka, aby „neprotékala“? Kombinujte!

Některá miminka se narodí příliš drobná, a tak jsou jim všechny typy plen prostě velké. Zejména svrchní látkové kalhotky málokdy dobře „pasují“ novorozencům. Papírovky nabídnou v tomto momentu trochu lepší službu.

Jestliže však nechcete používat jen kopce jednorázovek, zkuste kombinovat: látkovou plenu vložte do papírové. Díky tomu bude ta látková dobře držet i těsnit. A jednorázovka vám díky vyložení plenou látkovou vydrží na několikero přebalování.