ezna.jpg
Foto: Shutterstock

Harampádí pryč 
Než se pustíte do proměny, zbavte se všech nefunkčních a nepotřebných věcí. Pamatujte, že všeho moc škodí a u bytových doplňků to platí dvojnásob. Nekompromisně odstraňte všechny lapače prachu a nahromaděné tretky. Nepřehánějte to ani s kupováním nových dekorací. „Domov by neměl působit překombinovaným dojmem skladiště. Případně pokud jste manuálně zruční, zvolte způsob úpravy „udělej si sám“. Je to kreativní a zároveň levný způsob, jak si zkrášlit domov, a navíc jde o recyklaci starých věcí, které tak získají nový háv nebo budou sloužit jinému účelu,“ radí bytová designérka Anke Glut. 

Doplňky
Pojďme se na chvíli podívat do koupelny. Pokud vám na umyvadle stojí lahvička s mýdlem, která je popsaná logem značky mýdla a to samé máte ve sprchovém koutě, nemůžeme se bavit o útulnosti ani o designu. Stačí si za pár korun koupit plnitelné lahvičky a sladit je s barvou interiéru. K bílé koupelně se nebojte dát černé nebo zlaté doplňky. Vždy stačí jen koupit nové mýdlo a do lahviček je přelít. Bude to vypadat mnohem lépe a vybrat si můžete v nepřeberném množství barev i materiálů.

image.png
Foto: Shutterstock

Textil mnoha podob a využití 
Textilní prvky hrají v domácnosti klíčovou úlohu. Nejenže jsou praktické, působí navíc esteticky. Jde o různé přehozy, polštáře, deky nebo závěsy. Začněte tím, že se zbavíte starých záclon. „Moderní interiéry si žádají volná okna, proto vsaďte raději na závěsy, které můžete po stranách sepnout zajímavou stuhou. Pokud máte základ pokoje vymalován v tmavě barvě, doplňky volte ve světlejších odstínech. Vyhoďte starý a prošlapaný koberec a podlahu pokryjte cenově dostupným laminátem, linoleem či vinylem. Jednotvárný dojem této podlahové krytiny narušíte kusovým kobercem s nízkým vlasem. Koberec tlumí hluk a musí být dostatečně velký, aby na něm gauč stál,“ doporučuje Glut. 

Světýlka
Nemyslíme lampy ani velká osvětlení, ale taková ta malá světýlka, která zavěsíme na okna, položíme před televizi nebo dáme na čelo postele. Vytváří pocit útulna a teplo domova. Taková světýlka jsou přitom levná a udělají hodně parády. Jen se vyvarujte těm barevným, která působí trochu pouťovým dojmem.

6370f41eaa6d4image.png
Foto: Shutterstock

Relaxační koutek 
Vytvořte si v bytě výsostné území pro nerušený odpočinek. Dominantním prvkem by mělo být pohodlné křeslo, jehož náruč přímo vybízí k slastnému lenošení s knížkou. Jako stvořené je pro tento účel křeslo typu ušák. Pokud investovat do nějakého kusu nábytku, nechť je to právě on. „Ušák je určen pro dlouhé sezení, ať už s knihou, nebo bez. Samozřejmostí by tedy měl být maximální komfort bez zdravotních následků. Důležitý není jen design, ale také kvalitní konstrukce s dobrým anatomickým tvarováním,“ vysvětluje Anke Glut. Ušák doplňte odkládacím stolkem, stolní lampičkou a velkou živou rostlinou a odpočinková zóna je na světě. 

Květiny 
Květiny, ať už ve váze, nebo zasazené v květináči, jsou osvěžujícím prvkem. Rozhodně to však neznamená, že by se váš domov měl změnit v divokou džungli. Přemýšlejte a pečlivě vybírejte, jaké květiny by souznily se zbytkem vašeho interiéru. Pro klidnou atmosféru a navození zenové pohody se hodí exotické bonsaje, a pokud holdujete dovoleným u moře a chcete si doma navodit středomořskou atmosféru, kupte si třeba ibišek nebo keříkové rostliny s citrusovými plody.

6370f45c9dc21image.png
Foto: Shutterstock

Zdroj: autorka článku, bytová designérka Anke Glut, netfinance, intlanta

Reklama