Koaliční kabinet Mirka Topolánka zatím nepadne.

Na dnešní mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny si totiž poslanci odhlasovali odložení hlasování o nedůvěře vládě.

Opozice, která původně hlasování vyvolala, paradoxně dnes prosadila jeho odložení.

Poté pokračovalo řádné jednání sněmovny o rozpočtu na příští rok. Hrozba rozpočtového provizora, která se od včerejšího večera vznášela nad Českou republikou je prozatím zažehnána.

Sněmovna totiž nakonec schválila základní parametry vládního návrhu rozpočtu na rok 2009. Pro bylo 100 poslanců, proti 99. Na hlasování chyběl bývalý sociální demokrat Evžen Snítilý.

 

 

Kdy už šlo vládě premiéra Topolánka „o krk“?

♦ 20. června 2007 – Vláda odolala návrhu ČSSD na vyslovení nedůvěry. ČSSD hlasování iniciovala poté, co se jí nepodařilo prosadit konání sněmovní schůze, na níž se mělo jednat o případu lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka, obviněného z korupce. Pro vyslovení nedůvěry hlasovalo 97 sociálních demokratů a komunistů. Proti byli koaliční poslanci ODS, KDU-ČSL a Strany zelených a bývalí sociální demokraté Melčák a Pohanka – dohromady 101 poslanců.

♦ 5. prosince 2007 – Vláda odolala druhému opozičnímu návrhu na vyslovení nedůvěry. ČSSD a KSČM nezískaly potřebných 101 hlasů - pro sesazení kabinetu hlasovalo jen 97 ze 198 přítomných. Proti hlasovalo 101 poslanců – všichni přítomní koaliční zákonodárci a Melčák a Pohanka.


♦ 30. dubna 2008 – Ani třetí pokus o vyslovení nedůvěry neuspěl. Pro nedůvěru bylo 98 poslanců – všichni poslanci ČSSD a komunisté a nezařazený poslanec, bývalý sociální demokrat Evžen Snítilý. Za vládu se postavili všichni přítomní koaliční zákonodárci a Melčák.

Reklama