Jane Birkin se díky svému lanímu pohledu, útlé postavě a dlouhým nohám stala ikonou krásy 70. let minulého století. A ikonická je také kabelka, která nese její jméno. Stačilo ale málo a kabelka možná vůbec nemusela vzniknout. Za jejím stvořením totiž stojí více méně náhoda.

64c415f2486ecimage.png
Foto: Shutterstock

Vznik kabelky

Při jednom z pravidelných letů z Paříže do Londýna se totiž herečce vysypal obsah její po okraj naplněné kabelky (nebo spíše košíku) a ona si o nemožnosti sehnat dostatečně velkou, hezkou a kvalitní kabelku, postěžovala muži, který v letadle seděl vedle ní. Tím mužem byl vedoucí představitel značky  Hermès, Jeanse-Louisse Dumasse.

O rok později pak Dumasse představil Jane svůj návrh kabelky, kterou pojmenoval Birkin. Herečka byla nadšená a v roce 1984 tak světlo světa spatřila černá kožená birkinka v tvaru lichoběžníku.

Design kabelky

Ačkoli základ (tvar lichoběžníku, clochette, jenž tvoří zámek a klíč a kvalitní materiály jako je telecí, krokodýlí či pštrosí kůže) zůstává stejný, k dostání je několik birkinka v několika velikostech, barvách i vnějších doplňkových materiálech (jako jsou například diamanty). Od nich se pak také odvíjí cena celé kabelky.

Cena a slavné majitelky kabelky

64c4186486dcdimage.pngFoto: Shutterstock

Kabelka Birkin se stala spíše investiční záležitostí, nežli klasickým módním doplňkem. Její cena se totiž pohybuje v řádech statisíců až miliónů korun. Některé slavné osobnosti tak mají v těchto kabelkách ukryté nemalé jmění. Například příznivkyně birkinek, zpěvačka a módní návrhářka Victoria Beckham jich vlastní více než sto. Mezi další vyznavačky patří sestry Olsenovy či Lady Gaga.

Sama Jane Birkin vlastnila asi pět těchto kabelek, ovšem nijak přehnaně je neopečovávala. Naopak na ně lepila různé samolepky a připínala přívěsky. Byla zastánkyní toho, že kabelka má sloužit majitelce a ne naopak.

Zdroj info: elle, wikipedia,vivantis

Čtěte také: 

Reklama