cl.jpg
Foto: Shutterstock

V rámci prevence srdečních onemocnění je samozřejmě třeba přijmout režimová opatření, tedy pravidelně se hýbat, mít zdravý a pestrý jídelníček bez přemíry nezdravých tuků apod. Podle studie zveřejněné v odborném magazínu International Journal of Obesity může srdci prospívat také sklenice mléka denně.

cl2.jpg
Foto: Shutterstock

Výzkumníci se v rámci studie zaměřili na téměř dva miliony lidí a zjistili, že ti, kteří pili alespoň jednu sklenici mléka denně, měli o 14 % nižší riziko ischemické choroby srdeční. Studie dále zjistila, že měli nižší hladinu špatného a vyšší hladinu dobrého cholesterolu.

Mléko je důležité pro svůj obsah bílkovin, zdravých tuků a vitaminů A a B. Právě tuk napomáhá tomu, aby se tyto vitaminy v lidském těle snadněji vstřebaly a organismus z nich vytěžil maximum. Prospěšné je mléko také díky obsahu vitaminu skupiny B a samozřejmě díky vápníku. Některým lidem může ovšem pití tohoto bílého nápoje způsobovat nejen trávicí obtíže. Příčinou problémů bývá mléčný cukr – laktóza. Některé organismy nevytvářejí dostatek laktázy, enzymu nezbytného pro trávení laktózy. Důsledkem je potom nesnášenlivost, nebo dokonce alergie na mléko.

Zdroj: Český statistický úřad, International Journal of Obesity

Reklama