Tak nám to dneska při těch více či méně strašidelných historkách pěkně uteklo, viďte!
A pokud by vás zajímalo, co je aspoň na některých z nich pravdy...

Plechovka, počuraná od potkanů: Leptospirózu lze skutečně chytit prostřednictvím kontaminované moči hlodavců. Úmrtnost na tuto nemoc činí cca 5-10 % a inkubační doba je obvykle 10 dní (není tedy možné, aby se někdo jeden den nakazil, druhý onemocněl a třetí zemřel). Je ale třeba vědět jednu věc: K nákaze může dojít jedině tehdy, když jsou leptospiry ve vlhkém prostředí. Jakmile loužička moči vyschne, bakterie nevyhnutelně hynou.

Jedovatí štíři (tarantule) v banánovníku: Jak už správně podotkla Vlčice, žádné z prodávaných rostlin nejsou dovážené z volné přírody ani z tropů, ale jsou množené a pěstované v tuzemských sklenících. Jedovaté potvory se tudíž nekonají.

Lístky do divadla: Nejstarší zachycená verze této historky pochází z Velké Británie a mezinárodně se rozšířila v 70. letech minulého století. S pravděpodobností hraničící s jistotou se to nikdy nestalo.

Snědená babička: Jedna z nejrozšířenějších současných pověstí vůbec. Kromě Česka byly její různé varianty zaznamenány v Anglii, Německu, Švédsku, Itálii, Polsku, Chorvatsku, Rumunsku, Litvě, Jihoafrické republice, Austrálii a USA. Není znám ani jediný konkrétní a zdokumentovaný případ, jde o folklór.

Nastražené jehly, infikované HIV: Podle Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti nebyl takový případ ani v České republice, ani jinde na světě prokázán. Většina narkomanů používá jednorázové stříkačky pevně spojené s jehlou; něco takového je velmi těžké kamkoliv upevnit, aby jehla čněla vzhůru. Injekční jehly jsou navíc velmi křehké a při podobném zacházení by se zlomily.

Chcete vědět, jak je to s ostatními pověstmi a fámami? Přečtěte si Černou sanitku!

Díky za všechny příspěvky. Šampon Elséve od L´Oréalu poputuje k Pajdě za povídání o tom, jaké je to bydlet nad „potokem mrtvých".

Užijte si krásný víkend a v pondělí se těším na shledanou!

 

Reklama