Dnes už na tom nezáleží, ale bývaly časy, kdy paní Eliška každý den přemýšlela, co dál se svým životem. Nakonec zjistila, že se rozhodla správně. Nechala si dítě, které jí teď dělá radost.

Vyprávění paní Elišky


love

Byla jsem mladá a hloupá, co mám na to jiného říct. Bylo mi sedmnáct, jela jsem na první tábor jako praktikantka, měla jsem krásné plány do budoucna. Dostudovat střední školu a za rok se přihlásit na vysokou. Hezky jsem si to naplánovala...

Na táboře to bylo krásné. Bavila mě práce s dětmi, říkala jsem si, že půjdu asi na pedagogickou fakultu, fakt mě to chytlo. Byl to docela velký tábor, přes den jsme měli spoustu práce s dětmi a jejich programem, musím říct, že mě vedoucí docela využívala, jiné praktikantky měly mnohem víc volna. Ale nestěžovala jsem si. Tím spíš, že náš oddíl hodně věcí dělal společně s oddílem stejně starých kluků. A ty měl na starost on...

Jmenoval se Marek. Vypadal krásně, všechny holky po něm šílely, takže jsem si nedělala iluze, že by si vybral zrovna mě. Ale časem jsme se vídali docela často, zjistili jsme, že si rozumíme, bylo nám spolu dobře. Poslední večer jsme měli oheň, pekli jsme buřty, hrálo se na kytaru a zpívalo. A tenkrát jsem přišla o panenství... Marek si mě odvedl do chatky, kde jsme se krásně pomilovali, dokonce několikrát. Jak říkám, byla jsem mladá a hloupá, vůbec jsem si neuvědomila, co by se mohlo stát. Byla to moje vina, ale nejenom moje, Marek byl starší a taky mohl něco udělat nebo říct. Teď už je to jedno.

Je dobře, že sis mě nechala

Když jsme se druhý den loučili, bylo mi do pláče. Marek mě uklidňoval, že si budeme psát, že tím to přece nekončí. Nějak jsem mu ale nevěřila. A měla jsem pravdu. Nikdy se mi neozval. Myslím, že bych už na něj dneska taky nemyslela, nebýt toho, že jsem té noci otěhotněla. To bylo kruté období. Přiznala jsem se rodičům, přemýšlela, jestli to zvládnu. Naši se zachovali úžasně, mamka řekla, že mi s dítětem bude pomáhat. Odmaturovala jsem těsně přes porodem... A pak se mi narodila Maruška, moje sluníčko. Zůstala jsem s ní doma u rodičů, kteří mi pomáhali, jak se dalo, hlavně s penězi. Vydělávat jsem začala, až když šla malá ve třech letech do školky. Pak jsme se postupně mohly přestěhovat a začít žít svůj život. Ale dodneška máme s rodiči krásný vztah.

Marušce bylo sedm let, když jsem poznala Karla, svého současného muže. Přijal mě i s Maruškou, i když teď to bude asi náročné, protože jí začíná puberta. Chtěla bych druhé dítě, přece jenom je mi teprve třicet a Karel by dítě chtěl, ale nejde nám to. Možná už ani žádné jiné mít nebudu. Možná to chtěl osud, že mi poslal Marušku, i když její táta se o ní nikdy nedozví. Třeba by i chtěl, ale já nemám jeho adresu. To on si tehdy vzal mou, že mi napíše.

Občas přemýšlím a říkám si, jestli bych ho neměla najít. Má právo vědět, že má dceru. Ale pak to zavrhnu. Kdyby tehdy chtěl, mohl napsat a věděl by to hned. Teď už na tom nezáleží. Maruška všechno ví. Když jsem jí to vyprávěla, řekla jen: To je dobře, mami, že sis mě nechala. A Karlovi říká táto.

Další články v našem magazínu:


Strašidelná soutěž, úkol č.4. - číslo -62

Reklama