tit.jpg
Foto: Shutterstock

Titanic byl zaoceánský parník třídy Olympic. Ve své době šlo o největší parník světa. Byl určen pro převoz cestujících a pošty mezi Evropou a Severní Amerikou. Kapacita lodi dovolovala převážet až 2 603 cestujících a omezený počet kočárů nebo automobilů. O provoz lodě a o pohodlí cestujících se staralo až 899 členů posádky.

Možná právě díky jeho velkoleposti se kolem něj i tolik let po jeho potopení tradují nejrůznější více či méně pravdivé historky a zajímavosti. Mnoho lidí určitě zná tu o smyčcovém kvartetu, které na horní palubě hrálo prakticky až do konce. Dojemné gesto hudebníků, kteří si přáli zemřít se svými nástroji a zároveň měli na rozkaz kapitána rozptýlit obavy pasažérů inspirovalo i režiséra Jamese Camerona, jenž tento obraz zakomponoval i do svého filmu Titanic z roku 1997.  Které další zajímavosti jsou ale o nepotopitelné lodi známé?

 • Titanic při své plavbě přes Atlantský oceán narazil do velkého ledovce podle zápisů v lodním deníku ve 23 hodin a 40 minut. Celé jeho potopení trvalo pouhé dvě a půl hodiny a Titanic navždy nenávratně zmizel na dně Atlantiku.
 • Je zajímavé, že zrovna v den srážky, bylo naplánováno pro všechny pasažéry nouzové cvičení o používání záchranných člunů, ale kapitán Smith se ho z neznámých důvodů rozhodl zrušit.
 • Podle rekonstrukce této katastrofy stačilo zareagovat na blížící se ledovec změnou kurzu o pouhých 30 vteřin dříve a mohlo jí být zabráněno.
 • Každý, kdo Titanic někdy viděl, si určitě vybaví jeho čtyři komíny. Ovšem málokdo už ví, že jen čtvrtý neměl žádnou reálnou funkci. Byl na loď přimontován jako atrapa, aby Titanic působil více majestátně.
 • Titanic zaměstnával celkem 30 strojníků v podpalubí a žádný z nich srážku nepřežil. Zůstali na svých pozicích až do úplného konce, aby se co nejvíce pasažérů mohlo zachránit.
 • Při spouštění Titaniku do řeky Lagan bylo pro hladký skluz použito 22 tun mýdla a hovězího nebo skopového loje.
 • Hlavní pekař se prý po srážce s ledovcem šíleně opil vysokoprocentní pálenkou. Ale právě tento „společenský přešlap“ mu umožnil následně přežít v ledové vodě, která měla jen pár stupňů nad nulou.
 • Všichni pasažéři i posádka měli k dispozici společné koupelny. Výjimku tvořily dva pokoje nejvyšší třídy, které měly vlastní vanu. Jen pro představu – ve třetí třídě, tedy v té nejnižší se o dvě vany muselo podělit přibližně 700 cestujících.
 • Zkáza Titanicu byla dokonce předpovězena v literárním díle mladého začínajícího spisovatele Morgana Robertsona, který je autorem knihy Marnost aneb Ztroskotání Titána. Titul vyšel více než 14 let před potopením lodi, ovšem podobnost děje s osudem skutečné lodi je až šokující. Dokonce se „literární loď“ také potopila v dubnu.
 • Cestující z první třídy dostali k palubnímu lístku také knihu, která obsahovala 352 skladeb. Hudebníci zaměstnaní na palubě je všechny musely znát, a to pro případ, že by si někdo z hostů přál některou z nich zahrát.
 • Nejznámějším uměleckým dílem inspirovaným touto katastrofou je bezesporu jedenácti Oscary oceněný filmový snímek Titanic z roku 1997 za jehož režií stojí James Cameron. Tento film byl na svou dobu skutečně velkolepým počinem. Dokonce stál více než samotná reálná loď Titanic.
 • Postava Rose z výše uvedeného snímku byla napsána podle skutečné cestující Beatrice Wood, která zemřela v Kalifornii v roce 1998 ve věku 105 let.

Čtěte také: 

Zdroj: Náš region - fakta o TitanicuKdo předpověděl zkázu největší lodi?Věda a technika - Málo známá fakta o TitanicuFenomén - 32 zajímavých faktů o Titanicu Výročí zkázy Titanicu100+1 zajímavostíKinobox - zajímavosti o filmu Wikipedia 

Reklama