60701e728eba0cl.jpg
Foto: Shutterstock

Uší maz není něčím, co byste se měli snažit za každou cenu dostat z ucha ven. Naopak jde o jeho důležitou součást, která chrání zvukovod před škodlivými bakteriemi a viry, a tím i před infekcí.

Lékařka Deborah Lee řekla pro magazín Independent ke správnému čištění uší toto: „Ušní maz čistí ucho sám od sebe, aniž bychom něco dělali. Stačí přijmout skutečnost, že se o vaše uši postará příroda.“ Část mazu se odstraňuje sama pohyby čelisti, trochu se vyplaví například i během sprchování a zbytek je v uších důležitý z výše uvedených důvodů.

Výjimkou jsou ovšem lidé, kterým se ušní maz tvoří v nadměrném množství. Jsou to například ti s velmi úzkými zvukovody nebo ti, kteří mají v uších hodně chlupů. V tomto případě je třeba ušní maz přeci jen trochu více odstraňovat, aby nedošlo k ucpání zvukovodu. Lékařka ovšem doporučuje ušní kapky, nikoli vatové tyčinky, které mnohdy maz spíše zatlačují nebo mohou poškodit bubínek.

S lékařkou souhlasí i Robert H. Shmerling, který působí na Harvardské univerzitě. Na stránkách Harvard Health Blog uvádí, že ušní maz rozhodně není známkou špatné či nedostatečné hygieny, ale naopak zdravých uší. Také varuje před vatovými tyčinkami, ty podle něj do zvukovodu rozhodně nepatří. Přestože to bývá napsáno i na obalech jednotlivých produktů, lidé tuto skutečnost často ignorují.

Zdroj informací: independent.com, health.harvard.edu

Reklama