Dobrý den vám všem v redakci!

Dnešní téma je  velice náročné pro bývalé žáky a studenty. Já jsem měla veliké štěstí na školní jídelny. Bydlela jsem v Přerově a začátkem 60. let jsem chodila do ZDŠ na Jeremenkově ulici. Byla to velice krásná budova i se školní jídelnou. V kuchyni tehdy vařily ženy středních let, dobré kuchařky a na nás žácích nezkoušely žádnou "zdravou výživu", tudíž jsme jedli jako prajzi a na talířcích nebyly žádné zbytky. To je vizitka každého kuchaře.

Pak jsem přešla na novou ZDŠ na Svislech, kde rovněž kuchařky byly na hony vzdálené nějakým dietám.
V obou ŠJ byly ženy kuchařky zdravého rozumu, pokud byla na oběd krupice, tak té navařily kotel. Když byl špenát a podobná zeleninová jídla, věděly, že žáci nebudou mít velký apetit, a dávaly menší porce, stejně bychom jídlo vrátili zpět.

Ani v učení nebo na střední škole jsem neměla problémy se stravováním - bylo perfektní a kuchařky bývaly takové baculaté červené a usměvavé. Není to výmysl, ale holá skutečnost. Pokud jsme si chtěli jídlo vzít domů, nikdo nás nekontroloval, pouze jsme nahlásili učitelskému dozoru, že jídlo bereme s sebou. Snad někteří kantoři měli k tomu peprnější poznámky, ale nechali nás na pokoji.

Vedoucí školních jídelen říkávaly, že se žák má najíst v klidu a bez stresu. Pak je z něho pohodový člověk, a něco na tom je. No, co bylo nepříjemné, bylo čekání  ve frontě, než se uvolnilo místo u stolu. Tento čas jsme si krátili po svém a učitelé šedivěli. To je, ale jiná kapitola.

Pěkný den čtenářkám

přeje Věra
Vy jste šťastný člověk, Věro! Jedna jídelna lepší než druhá!

Měli jste také tak skvělé kuchařky jako Věra?

Čtvrteční téma:
ŠKOLNÍ KUCHYNĚ 
Co si představíte, když se řekne školní jídelna?
Jaká byla vaše nejoblíbenější jídla?
Jaká nejodpornější?
Zanechala na vás školní kuchyně nějaké následky ?
Zvedá se vám z ní dodnes žaludek?
Víte, co to bylo UHO?
Kam jste schovávali zbytky od jídla?
Co školní kuchyně v zahraničí?
Napište nám na:
redakce@zena-in.cz


Reklama