Zkoušely jste si někdy vybělit zuby? Dáváte přednost lékařům nebo jdete přírodní cestou? Já se vydala tou druhou a vyzkoušela všechno možné. Třeba slupky od banánu či pomerančů nebo zázračný kokosový olej. Výsledek?
Způsobů přírodního bělení zubů jsou spousty. Některé jsem vyzkoušela, a tak vám řeknu, které účinkují a na které raději zapomeňte.
Zuby mám poměrně bílé, červené víno ani kafe nepiju. Naopak ale čaj piju po litrech a kouřím. Bělicím pastám nevěřím a nechat si zuby vybělit profesionálně mi přijde drahé. A tak jsem se pustila do různých domácích triků. Vždy s několika měsíčním odstupem, abych zuby zbytečně nezatěžovala. Chtěla jsem, aby byly aspoň o jeden dva odstíny světlejší.
Soda bicarbona, zn. ideál?
Na doporučení jedné mé kamarádky jsem asi před rokem vyzkoušela jedlou sodu. Nejprve jsem si vyčistila zuby obyčejnou pastou a pak jsem si na kartáček nasypala trochu sody. Zuby jsem čistila asi dvě až tři minuty. Žádný rozdíl jsem ale nezpozorovala. Asi by bylo potřeba tenhle proces jednou za čas zopakovat. Což ale nepřichází v úvahu, protože mě potom několik hodin příšerně bolely a pálily dásně. Takže tohle už určitě zkoušet nebudu.
Banán a spol.
Naopak s banánovou slupkou už to bylo lepší. Doporučuje se ale čistit jí zuby každý den, což jsem nedělala. Čistila jsem je zhruba ob den asi deset dnů. Zuby možná o trochu bělejší jsou, ale žádný velký zázrak to není. Nic mě sice nebolelo, ale po čištění jsem pak měla vždycky v puse takovou zvláštní pachuť. Asi jako když si vyčistíte zuby a pak sníte banán. Což bylo trochu protivné.
Stejně tak ale můžete použít i slupky z pomerančů nebo citrónů. Jenže tady opatrně. Citróny obsahují kyseliny, které poškozují zubní sklovinu. Takže slupka vám možná neublíží, ale pokud chcete vyzkoušet ten známý „trik“, kdy rozpůlený citrón posypete práškem do pečiva a na chvíli přitisknete na zuby, tak raději ne.
Zázrak jménem kokosový olej
A co kokosový olej, který se stal hitem loňského roku? Tak z toho se mi upřímně dělalo trochu na zvracení. Podle doporučení jsem si do pusy dala asi lžičku oleje a jazykem jsem jím objížděla zuby asi 15 minut, víc jsem nezvládla. Rozdíl trochu vidět byl, ale určitě už to znovu zkoušet nebudu. Moc sladké, moc mastné, prostě divné.
Po všech pokusech jsou moje zuby pořád stejné. Myslím si, že nic se nemá přehánět. Vzdala jsem to. Možná bude opravdu potřeba vysypat prasátko a nechat si zuby vybělit odborně. Další pokusy už nechci absolvovat.
Čtěte také:
- Superpotraviny - módní trend, nebo pomocníci?
- Med je úžasný. Přidejte ho do krému nebo zkuste peeling
Nový komentář
Komentáře
To je taky nápad zkoušet jedlou sodu. :-O Já vyzkoušela už hodně bělících přípravků a nejlepší jsou stejně pasty z www.krasnyusmev.cz, vůbec zubům neškodí a mohu je mít tedy bíle celoročně. :-)
Chtěla bych se zeptat ohledně těch bělících past, tak neobsahují peroxid ?
Máte možnost někdo porovnat efekt belících přípravků a bělící pasty ?
Já hledala nějaký šetrný způsob a objevila jsem https://www.toothy.cz/ a můžu vřele doporučit. Vůbec to není nepříjemné, je to bez peroxidu a zuby mám teď opravdu hezky bílé.
Soda Vám zničí sklovinu... Na bělější zuby doporučují AIR FLOW . Mě fungují a našla jsem i tady jako jednu z rad právě tyto pásky :) https://dsmile.cz/jak-se-zbavit-zlutych-zubu/ Rozhodně je vyzkoušejte a mrkněte se na článek :) Dobře to tam všechno popisují
Co máte prosím vyzkoušené na bělejší zuby? dokážete mi někdo poradit, jak zdravě dosáhnout zdravějších zubů?
Ja mam zuby zlute od kavy a kavy se opravdu nezdam...nemate nekdo zkusenosti s prirodni belici pastou? Diky
Zuby mam zlute po tetracyklinu, takze ani odborne beleni s tim az tak moc nenadelalo....
Už jsem také slyšela o kokosovém oleji, a protože jej používám i na jiné části těla, zkusím jej i na zuby ;) Díky za tip
bobani — #2 U nás to samé. A to nekuřím, moc nepiji kávu a ani čaj a zuby bílé nemám, bohužel. Kdysi u nás pracoval jeden netaktní vrátný a ten se mě ptal, z čeho mám tak žluté zuby. A to jsem typ, že když jsem doma, čistím si je i po obědě, nejen večer a ráno.
experimentování se nevyplácí
cilani — #8Já kokos miluju a kokosový olej jsem schopná jíst po lžičkách. :-)
U sody je podstatnější zmínit, že se nesmí používat přílišt často, jinak si člověk zničí sklovinu.
Kokosový olej je v pohodě, používám ho normálně jako pastu a čistím kartáčkem, nebo se doporučuje válet ho v puse těch 15 min.
Osobně se kloním k tomu kokosáku, přece jen poškozená sklovina není zrovna sranda.. Co do chuti mi nepřijde tak hrozný, ale to vnímá každý člověk jinak..
Kokosový olej na bělení za mě nejlepší. Je to přirozené, zdravé a navíc dokáže po pár dnech používání odstranit naprosto všechny povlaky a nečistoty. Jednou za pár měsíců si týden až dva kloktám každý večer. ;)
Žluté zuby mě netrápí, na hygienu chodím, na bělení ne. To se totiž dělá tuším poměrně koncentrovanými chmikáliemi a zuby po bělení mohou být citlivé. Proč asi? Protože došlo k porušení skloviny. Děkuji pěkně. Žluté zuby nebolí, poškozené, zkažené ano.
gerda — #4Přesně tak! A já to navíc mám nastaveno tak, že když mám na kafe a cigára, musím mít i na dentálku.
[ Jandywoman — #3Taky si myslím, že když už, tak k odborníkovi. Ten za svou práci musí ručit a taky může posoudit stav chrupu, aby ho nepoškodil.
Chodím na dentální hygienu včetně vybělení jednou za půl roku a platím cca 600, - 800, Kč. Přijde mi to víc než přijatelné. Jsem spokojená s bělostí, a to piju kafe i kouřím.
nažloutlý odstín máme bohužel dán v rodině geneticky
Možná by bylo dobré uvést, že stupeň bělosti našich zubů závisí na tloušťce skloviny. Protože zubovina pod ní je samozřejmě tmavší. Nepřipadá mi rozumné páchat na sobě pokusy a nepřipadá mi rozumné chtít bílunké zuby za každou cenu.