shutterstock-573819550.jpg

Tepelně upravená strava je prý nepřirozená

Řeč je o vitariánství, tedy o syrové rostlinné stravě. Vitariáni zastávají názor, že tímto způsobem se člověk živil od pradávna, proto se pouze vrací k přirozeným stravovacím navykům. Jen taková strava je prý plná životní energie a tepelnou úpravou je o tyto věci ochuzena, dokonce se degraduje na mrtvou hmotu. Pokud již teď kroutíte nevěřícně hlavou, co vás napadá při představě, že se někdo takto stravuje v těhotenství?

Jely jsme na rozhovor za paní Pavlou, protože hned po prvním telefonátu jsme poznaly, že ona je ta pravá. Přesně ta, kterou potřebujeme, abychom se dozvěděly o vitariánství v těhotenství v praxi více. „Jedla jsem hodně banány, jiné ovoce, ořechy, avokádo, různé salátové směsi, listovou zeleninu, která je důležitá pro organismus, divoké byliny, řasu spirulínu kvůli minerálům a jodu,“ říká Pavla a vzápětí přiznává, že dodržovala zásady vitariánství celých devět měsíců a porodila zdravou, skoro čtyř kilovou holčičku. Sama jako dítě jedla klasickou stravu, ale v dospělosti trpěla různými nemocemi a alergiemi, což ji přinutilo hledat pomoc a nějakou změnu. „Nejprve jsem hledala proč mám takové problémy podle rad v knihách, poté prozkoumávala svůj jídelníček, ale k doktorům jsem nechodila, nevěřím jim.“ Radost z Pavly neměli ani v porodnici, kam si donesla svou vlastní stravu.

Doktoři kroutí hlavou

Je výjimkou, že by doktor podporoval vitariánství, natož v těhotenství. Když jsem se zeptala své gynekoložky MUDr. Hany Veselé, vášnivě začala mluvit o nebezpečí potratu, nevyvinutém zraku a mozkové obrně. Naběhla jí při tom dokonce žíla na čele, i když věděla, že se ptám čistě ze zajímavosti. Poučovala mě jako budoucí neposlušnou maminku. Neříkáme, že bychom doktorům nevěřily, ale potřebujeme si vždy srovnat v hlavě fakta. A tak jsme sedly k počítači a do vyhledavače zadaly: minerály a vitamíny nutné pro organismus.

Čím nahrazovat?

Zjistily jsme, že při shrnutí nutných minerálů a vitamínů, které potřebují nastávající matky je jasné, že ne všechny je potřeba čerpat z masa, sýrů nebo vajec. Například kyselina listová je druh vitamínu B, který pomáhá zabránit poškození neurální trubice, ze které se vyvíjí mozek a mícha. Zejména brání u plodu vzniku defektu, který se nazývá spina bifida, neboli rozštěp páteře. Najdeme ji ve špenátu, chřestu a třeba v pomerančích.

Dále matka i dítě potřebují vápník, který pomáhá správnému růstu kostí, zubů a také zajišťuje správné fungování svalů. Obsahuje ho například mléko, jogurt a sýr. Ale mezi nejlepší přírodní zdroje vápníku patří také brokolice a kapusta. Neměly jsme v plánu psát popis toho, co všechno tělo potřebuje, a kde to najít, ale ještě si neodpustíme vitamín D. U něj je to totiž těžší, ukrývá se hlavně v tučných rybách, mléce a vejcích. Jelikož se nedoporučuje v těhotenství vystavovat se slunečnímu záření, které je také velkým zdrojem vitamínu D, jsou pro vitariány možným zdrojem hlavně mořské řasy.

shutterstock-722718091.jpgZdroj fotografií: Shutterstock

Abychom se vrátily k Pavle. Nechtěla se vyfotit, což nás mrzí, protože víme, že popisovat někoho je poměrně zbytečné, pokud nejste Alberto Moravia nebo jiný mistr tohoto oboru. Jediné, co můžeme říct, že je hodně štíhlá. „Při těhotenství jsem přibrala deset kilo, do pátého měsíce mi bylo špatně jen po ránu, spravily to tři bylinkové čaje z lnice, a pak jsem mohla, jíst, cvičit, nic mi nebylo, ale dělalo se mi špatně už jen z výparů z vařených jídel. Pobývala jsem hodně v přírodě a hodně spala. To je důležité,“ vysvětluje a při tom ještě dodává, že stejnou stravou krmila své dítě i po roce kojení. „Dělala jsem jí mixované ovocné a zeleninové šťávy, přesnídávky, postupně salátové směsi, ořechy, konopná a slunečnicová semínka. Ve škole stačily ovocné svačiny, oběd měla doma. Skoro nemarodia a nemá žádné alergie.“

Jelikož se většina odborníků přiklání k tomu, že vitariánství v těhotenství není zdravé, není na nás, abychom tuto formu stravování obhajovaly. I když se nám podařilo najít výčet surovin, které potřebné minerály mohou doplnit, nelze u něho nemyslet na jednu věc. Kde vzít čas a peníze na pořizování všech bio věcí, které nejsou ošetřené chemií, podtržené a minerály i vitamíny opravdu obsahují? Z toho vychází, že s vitariánstvím musí nutně souviset celý životní styl. Člověk by se měl odstěhovat někam na venkov, kde čas plyne velice pomalu a pěstovat si své vlastní plody. Jsme přesvědčené o tom, že v hektickém velkoměstě může být vitariánství životu nebezpečné.

Čtěte také:

Reklama