V minulém článku, který si můžete přečíst ZDE, jsme si řekli základy a pravidla při zařizování akvária. V dnešním pokračování se dozvíte, jaké rostlinky a jaké rybičky jsou vhodné pro nás, začátečníky a jak o ně pečovat, aby se jim dařilo co možná nejlépe.

 

Akvarijní rostliny

Hlavním předpokladem pro zdravý růst rostlin je dostatek živin, světla,  stopových prvků a oxid uhličitý. Pamatujte, že stačí nedostatek jediné složky a vaše rostlinky mohou reagovat zřetelnými růstovými poruchami.

Je dobré po každé výměně vody přidávat pravidelně do vody hnojivo (dávkování je vypsané na každém výrobku). Hnojením zajistíme, aby voda v akváriu obsahovala vše potřebné, především růstové látky, živiny.

 

Pamatujte: Osázíme-li akvárium napoprvé hustě, začne rychleji fungovat a řasy se vůbec nevyskytnou. Asi po čtyřech měsících můžeme rostliny protrhat, nebo jednotlivé kusy vyměnit.

 

Jaké druhy rostlin zvolit?
Kalatka živorodá
– nenáročná rostlina, která se může sázet jednotlivě, ale i ve skupinách.

 

Kabomba karolínská – jedná se o jeden z nejodolnějších druhů, sází se v řídkých skupinách.


Anubis Barterův (glabra)
– roste sice pomalu, ale je ceněn pro svou přizpůsobivost různé kvalitě i teplotě vody.

Křín thajský – je jednou z nejoblíbenějších akvarijních rostlin. Před zasazením cibuli omotejte filtrační vatou, zajistíte si tak bezproblémové zakořenění.

 

Vodní mor hustolistý – neměl by chybět v žádném novém akváriu. V kontrastu se světle zelenými rostlinami totiž působí naprosto kouzelně.
Když rostlina dosáhne na hladinu, můžeme ji zkrátit a znovu zasadit.

 

Zákruticha šroubovitá – další velmi oblíbená rostlina, která je jednou z nejdéle pěstovaných akvárií. Velice dobře se rozrůstá a ve výživném substrátu dna velmi rychle vytváří bohaté trávovité výběžky.

 

Důležité:

-          rostliny po zakoupení očistíme

-          zbavíme je nahnilých stonků

-          do připraveného dna zasazujeme co nejpečlivěji

 

Akvarijní ryby

Každý začínající akvarista je samozřejmě nadšený velkou pestrostí nabídky ryb v akvaristikách a kupuje ty ryby, které se mu na první pohled nejvíce líbí. Výsledkem je pestrá paleta ryb s rozdílnými požadavky na prostředí. Závěr bývá většinou smutný, protože rybky buď ve velkém množství hynou, nebo je terorizuje jedna velká ryba. V nejhorším případě se jejich počet rychle zmenšuje a jedna ryba úspěšně roste a roste...

 

Do akvária si samozřejmě můžete vybírat ryby podle barvy, ale především musíte respektovat jejich nároky na prostředí. Proto nemůžete nikdy spolu kombinovat ryby, které vyžadují dokonale čistou vodu, s těmi, které s oblibou ryjí ve dnu. A stejně tak nelze kombinovat velké dravé nebo agresivní ryby s drobnými rybkami.

Pokud chováte v akváriu hodně druhů ryb, je nutné, aby nádrž obsahovala dostatek skrýší, v kterých by se mohli slabší jedinci skrýt před pronásledovateli. Protože akvárium má být univerzální, je dobré vytvořit skalnatý reliéf, jeskyňky, ale také volné dno pro ryby, které v něm s oblibou ryjí.

Nedoporučuje se také společenskou nádrž přeplňovat rybami, které se zdržují pouze v určité vrstvě vody. Může se tak lehce stát, že akvárium se zdá "prázdné". Proto vybírejte takové druhy ryb, aby společně zaplnily všechny vrstvy akvária.

Jaké rybičky zvolit?
Danio pruhované (Zebřička)
- je to čilá hejnová rybka, která se hodí i do malého akvária. Tělo má modrošedé se stříbřitě zlatými vodorovnými pruhy. Rozmnožuje se pouze v hejnu. Často je v nabídce obchodů také závojová forma, která se však nedoporučuje chovat spolu s klasickou formou, neboť závojoví jedinci jsou choulostivější, méně pohybliví a nemusí se cítit dobře spolu s rychlejšími, čilejšími běžnými dánii, kdy hlavně jejich dlouhé ploutve můžou utrpět újmu při vzájemném prohánění.

Živorodka duhová (Gupka, Paví očko) - ideální ryba pro začínající akvaristy, protože je nenáročná a bez problémů se množí. Existuje spousta barevných i tvarových variant samečků. Výborná také na odstraňování řas.
Tato ryba se množí neuvěřitelně rychle, každý měsíc rodí 10-70 mláďat, která umí ihned plavat a jsou schopná přijímat potravu.

Mečovka zelená (Mečovka mexická) - velmi čilá vytrvalá hejnová ryba. Přírodní forma je čistě zelená, v chovech jsou rozšířeny formy čistě červené nebo s různým podílem černé barvy. Rybka vhodná pro začínající akvaristy s velkou nádrží.
Mečovka je stejně jako paví očko živorodka a je téměř nemožné je udržet v rozumném množství, jelikož jejich počet jednou za měsíc výrazně vzroste.

Potrava a krmení
Krmit své rybičky můžeme například vločkovými krmivy, krmnými tabletami nebo živou potravou. Vždy se při nákupu rybiček zeptejte, jaká potrava je pro tento, vámi vybraný druh, nejlepší.

Už jste s chovem začala? A i přesto, že se svému koníčku věnujete s maximální péčí, stále máte nějaké potíže a vašemu akváriu se nedaří a nedaří?
Pak se těšte na příští článek, který bude právě o problémech všeho druhu.

 

Zdroj: www.sweb.cz/rybicky
         www.sweb.cz/petr.supal
         Nakl. Vašut: Sladkovodní akvárium

Reklama