V minulém článku, který si můžete přečíst ZDE, jsme si řekli základy a pravidla při zařizování akvária. V dnešním pokračování se dozvíte, jaké rostlinky a jaké rybičky jsou vhodné pro nás, začátečníky a jak o ně pečovat, aby se jim dařilo co možná nejlépe.
A
Hlavním předpokladem pro zdravý růst rostlin je dostatek živin, světla, stopových prvků a oxid uhličitý. Pamatujte, že stačí nedostatek jediné složky a vaše rostlinky mohou reagovat zřetelnými růstovými poruchami.
Je dobré po každé výměně vody přidávat pravidelně do vody hnojivo (dávkování je vypsané na každém výrobku). Hnojením zajistíme, aby voda v akváriu obsahovala vše potřebné, především růstové látky, živiny.
Pamatujte: Osázíme-li akvárium napoprvé hustě, začne rychleji fungovat a řasy se vůbec nevyskytnou. Asi po čtyřech měsících můžeme rostliny protrhat, nebo jednotlivé kusy vyměnit.
Jaké druhy rostlin zvolit?
Kalatka živorodá – nenáročná rostlina, která se může sázet jednotlivě, ale i ve skupinách.
Kabomba karolínská – jedná se o jeden z nejodolnějších druhů, sází se v řídkých skupinách.
Anubis Barterův (glabra) – roste sice pomalu, ale je ceněn pro svou přizpůsobivost různé kvalitě i teplotě vody.
Křín thajský – je jednou z nejoblíbenějších akvarijních rostlin. Před zasazením cibuli omotejte filtrační vatou, zajistíte si tak bezproblémové zakořenění.
Vodní mor hustolistý – neměl by chybět v žádném novém akváriu. V kontrastu se světle zelenými rostlinami totiž působí naprosto kouzelně.
Když rostlina dosáhne na hladinu, můžeme ji zkrátit a znovu zasadit.
Zákruticha šroubovitá – další velmi oblíbená rostlina, která je jednou z nejdéle pěstovaných akvárií. Velice dobře se rozrůstá a ve výživném substrátu dna velmi rychle vytváří bohaté trávovité výběžky.
Důležité:
- rostliny po zakoupení očistíme
- zbavíme je nahnilých stonků
- do připraveného dna zasazujeme co nejpečlivěji
Akvarijní ryby
Každý začínající akvarista je samozřejmě nadšený velkou pestrostí nabídky ryb v akvaristikách a kupuje ty ryby, které se mu na první pohled nejvíce líbí. Výsledkem je pestrá paleta ryb s rozdílnými požadavky na prostředí. Závěr bývá většinou smutný, protože rybky buď ve velkém
Do akvária si samozřejmě můžete vybírat ryby podle barvy, ale především musíte respektovat jejich nároky na prostředí. Proto nemůžete nikdy spolu kombinovat ryby, které vyžadují dokonale čistou vodu, s těmi, které s oblibou ryjí ve dnu. A stejně tak nelze kombinovat velké dravé nebo agresivní ryby s drobnými rybkami.
Pokud chováte v akváriu hodně druhů ryb, je nutné, aby nádrž obsahovala dostatek skrýší, v kterých by se mohli slabší jedinci skrýt před pronásledovateli. Protože akvárium má být univerzální, je dobré vytvořit skalnatý reliéf, jeskyňky, ale také volné dno pro ryby, které v něm s oblibou ryjí.
Nedoporučuje se také společenskou nádrž přeplňovat rybami, které se zdržují pouze v určité vrstvě vody. Může se tak lehce stát, že akvárium se zdá "prázdné". Proto vybírejte takové druhy ryb, aby společně zaplnily všechny vrstvy akvária.
Jaké rybičky zvolit?
Danio pruhované (Zebřička) - je to čilá hejnová rybka, která se hodí i do malého akvária. Tělo má modrošedé se stříbřitě zlatými vodorovnými pruhy. Rozmnožuje se pouze v hejnu. Často je v nabídce obchodů také závojová forma, která se však nedoporučuje chovat spolu s klasickou formou, neboť závojoví jedinci jsou choulostivější, méně pohybliví a nemusí se cítit dobře spolu s rychlejšími, čilejšími běžnými dánii, kdy hlavně jejich dlouhé ploutve můžou utrpět újmu při vzájemném prohánění.
Živorodka duhová (Gupka, Paví očko) - ideální ryba pro začínající akvaristy, protože je nenáročná a bez problémů se množí. Existuje spousta barevných i tvarových variant samečků. Výborná také na odstraňování řas.
Tato ryba se množí neuvěřitelně rychle, každý měsíc rodí 10-70 mláďat, která umí ihned plavat a jsou schopná přijímat potravu.
Mečovka zelená (Mečovka mexická) - velmi čilá vytrvalá hejnová ryba. Přírodní forma je čistě zelená, v chovech jsou rozšířeny formy čistě červené nebo s různým podílem černé barvy. Rybka vhodná pro začínající akvaristy s velkou nádrží.
Mečovka je stejně jako paví očko živorodka a je téměř nemožné je udržet v rozumném množství, jelikož jejich počet jednou za měsíc výrazně vzroste.
Potrava a krmení
Krmit své rybičky můžeme například vločkovými krmivy, krmnými tabletami nebo živou potravou. Vždy se při nákupu rybiček zeptejte, jaká potrava je pro tento, vámi vybraný druh, nejlepší.
Už jste s chovem začala? A i přesto, že se svému koníčku věnujete s maximální péčí, stále máte nějaké potíže a vašemu akváriu se nedaří a nedaří?
Pak se těšte na příští článek, který bude právě o problémech všeho druhu.
Zdroj: www.sweb.cz/rybicky
www.sweb.cz/petr.supal
Nakl. Vašut: Sladkovodní akvárium
Nový komentář
Komentáře
nedavno sem v obchode videla uzasny akvarko podobny takovy ty filmovy "kouli", akorat ze bylo relativne velky a s prislusenstvim, myslite, ze je to pro rybky ok??? esteticky je kazdopadne ;o)
možná by mělo být v úvodu článku, pořiďte si jedno akvárko a paví očka stejného pohlaví nebo párek pavích oček a 10 akvárií
evusche: jo ten písek, mi taky dělal neplechu, ale koupila jsem si staré a nové dno a od tý doby mam klid
evusche: to se mi nikdy nestalo že by scipla šokem
Vladulka: písek jsme dobře proprali, on ani nebyl nějak zvlášť špinavý a stejně....nevím, to je fuk, počkám, co to udělá s ostatníma rybkama a když vymřou všechny, dám pryč ten písek. Mám totiž pocit, že jak je bílý a do toho svítí světlo v akvárku, že je asi na ně moc ostrý...
Ivana.: my máme i větší kamínky, kam se případný potěr může schovat, takže sem tam nějaká rybka přežije....
A pro ty ryby je lepší porodit do přirozeného prostředí, jinak hrozí že chcípnou šokem...
Žábina: cikáni akvarijní? To máš recht
nám teda paví očka chcípají nevím proč,PH dobré,teplota dobrá,ale 3-4 měsíce a chcípne i to co se narodí,zůstavají akorát cucavky a mečovky
paví očka jsou takoví cikání akvárií
evusche: já ty ryby musim furt hlídat a lovit jinak mi tam nic nezbyde, vždycky sežerou uplně všechny mladý. Akorát pavích ok mám že bych je mohla prodávat, ty vždycky nějak záhadně přežijou, ale mečovky ne.
Vladulka: ryby jsme žádné nové nekupovali
Aja: nevím, jaké máme PH v akvárku
Ivana.: nám se mečovky docela dobře rozmnožily, ale holt každá živorodka ráda sežere svá mláďata, takže nám od každého druhu zůstala asi 4 mláďata
Pavluska: ajoooo, no já jsem ale blbec
vidíš to! Aviváž, ta mě nenapdla
no teda nevim jestli mečovky se množí lehce, protože se musí odhadnout doba porodu a samici dát zvlášť, protože svá mládata moc rádi ochutnávaj.
Ovšem některé rostliny se nesnášejí s některými...
stejně jako rybičky
Takové povšechné informace asi nikomu moc nepomohou. A čím víc rostlin, tím víc hnilob, řas a chorob ryb
evusche:
Kamarád, co má akvaristiku mi radil, že je lepší ho převařit a ještě proprat, asi ví proč
evusche: Jaké rybky máte? Možná se dusí tím pískem...
A jaké máš PH v akvárku? Nemáš tam něco z umělých hmot...?
Pavluska: v pračcce, na vyvářku s arielem
Ne, normálně jsme ho proprali pod tekoucí vodou...
hm, já mám taky problém....koupili jsme nedavno v Baumaxu řiční písek - bílej, pořádně proprali, ale rybky jedna po druhé umírají....nevím, čím to je