Akvárium - pěstujeme v něm nejen rostliny, ale chováme i živočichy, kteří jsou leckdy pro naše oko naprostým unikátem.
Ale spousta z nás akvárium nikdy neměla, a přesto, že závistivě pozorujeme výstavní akvárka v prodejnách pro zvířata, nemáme ani páru o tom, jak vůbec začít, natož vytvořit něco tak krásně čistého a blankytně modrého, jako vidíme třeba v knize o rybičkách....
Pustila jsem se proto do pátrání po srozumitelných informacích pro akvaristy začátečníky a to nejzajímavější - a pro mne nejdůležitější - nyní předkládám i vám.
Zásadní prvotní chyba:
Shánět se po rybkách v době, kdy ještě nemáme ani akvárium, ani rostliny, je úkon postavený na hlavu... (...tvrdí odborníci, ale zároveň dodávají, že zákazníků, kteří si koupí rybu a místo do akvária ji umístí do sklenice od okurek, je skutečně mnoho.).
Čili, náš první krok je koupě nádrže.
Tu si nejprve změříme (výšku, délku, šířku) a znásobením těchto rozměrů dostaneme obsah našeho akvária. Pro začátečníka je doporučováno akvárium minimálně na 50 litrů. Malé nádrže se totiž hůře udržují v dobrém stavu než velké.
Začínáme zařizovat
V první řadě potřebujeme dobrý říční písek.
Nepraným pískem pokryjeme dno ve stejné vrstvě asi 2-4 cm. Ve zvláštní nádobě (např. kbelík) propíráme druhou část písku tak dlouho, až se při zamíchání voda vůbec nekalí. Poslední vodu slijeme a vlhký písek naneseme na vrstvu nepraného písku v nádrži.
Této nové vrstvě udělíme již sklon. Buď jen odzadu dopředu, nebo obráceně + můžeme udělat sklon i k jednomu rohu. Pokud se týká vlastní úpravy dna, záleží jen na vkusu akvaristy. Velmi pěkně působí v nádržích skalky.
Sázíme rostliny
Po úpravě dna přikročíme k sázení rostlin. (Lze je sázet i do nádrže naplněné vodou, ale to již vyžaduje určité zkušenosti, aby rostliny byly vysazeny bez poškození, aby nehnily nebo nevyplavaly apod.)
Pro začátek tedy sázíme bez vody. Dřívkem vyhloubíme jamku, do té ponoříme kořínky až po zelenou část a pak písek přihrneme a "udusáme". Rostliny bez kořenů zapichujeme asi 2 cm hluboko, aby nevyplavaly. Největší rostliny dáváme dozadu a na strany, menší dopředu, ale vpředu střed necháme prázdný.
Naplňujeme akvárium vodou
Zde je potřeba postupovat skutečně opatrně, a to z toho důvodu, že můžeme velice snadno zkalit vodu v nádrži, vymlít dno, nebo nám mohou vyplavat rostliny.
Doporučuje se použít balicí papír, který složíme podle půdorysu nádrže a pokryjeme jím celé dno. Na tento papír pak opatrně lijeme vodu, až je nádrž plná. Vody užijeme vodovodní, dešťové, studniční, nebo scezené rybniční či říční.
Akvárium plníme až po horní železný rám, aby hladina nebyla vidět. (Voda se totiž stále odpařuje a u hladiny tak vzniká čára usazených solí, kterou lze těžko odstranit).
Po naplnění vyzvedneme opatrně papír a špejlí (nebo podobným předmětem) narovnáme rostliny. Takto necháme akvárium stát týden, pouze vrch pokryjeme sklem, aby se do nádrže neprášilo.
Kam nádrž umístit?
Umístění akvária je velmi důležitým krokem, protože na něm závisí osvětlení akvária (pokud je neosvětlujeme uměle) a tím i vývoj rostlin a značně i vývin rybek. Nejlépe vyhovuje osvětlení ranní a dopolední, méně vhodné je osvětlení z jihu.
Je-li světlo dopadající na akvárium příliš prudké a objevuje-li se v nádržích množství nežádoucích řas, je nutné akvárium před přímým světlem clonit. Řas nás zbaví houf nasazených měkkýšů, nejlépe červených okružáků, kteří neponičí naši vegetaci a vedle toho se v nádrži pěkně vyjímají.
Další doplňky, které se nám mohou hodit:
- vzduchování
- filtrace nádrže
- topení
- umělé osvětlení
Tak to je pro dnešek vše. Příště si povíme o tom, jaké rostlinky a jaké rybky jsou méně náročné, či naopak naprosto nevhodné pro začátečníky.
A pokud s akvaristikou máte již nějaké zkušenosti, podělte se o ně s námi, začínajícími amatéry! ;o)
Zdroj: www.marek_balsky/akvarium
Nový komentář
Komentáře
Maurice: dík za návod ro tvrdoně, takhle po ránu mně příjemně vesele naladil.Takový humor můžu
Článeček pěkný
jen mi vadí, když se o akváriu mluví jako o doplňku do bytu
Hannah01: O tom asi budou příští články...
Taky bych nového akvaristu upozornila, že ne všechny rybičky lze smíchat dohromady - to je potom drahé krmení
. Důležité je i Ph a teplota vody - jak pro rostliny, tak rybičky...a spousta dalších věcí.
Mili: no naše akvárko "dožívalo" dva roky, pak v něm další rok ryl a "dožíval" ten zmiňovaný požírač řas, až mě to přestalo bavit a šel do ZOO - tam ho teď mají třetí rok - a je v pohodě.
Wiki:
, tak to se ten náš má co učit.
Minulá pejska chrochtala jako čuník - a to nebyla tlustá, to dělala z radosti
Matiee:
samozásobitelé
Jana 01: to je taky dobrá story. To se nedivím, že máš z rybiček fobii
. Rybička k večeři
Jo a ještě jsem měla šok z toho, když jsem našla chcíplou akvarijní rybičku ležet v mrazáku, ptala jsem se maminy, co tam dělá a ona mi řekla, že ji osmaží a sníme ji k štědrovečerní večeři. Bylo mi na zvracení. Pak se vysvětlilo, že mamka měla na mysli kapra, který byl v lednici taky a ta rybka chcípla v akvárku a otec si ji tam dal, protože ho napadlo, vyzkoušet ji jako návnadu, když šel na ryby. To bylo asi před dvaceti lety, ale dodneška jsou vzpomínky jako živé.
My jsme mívali doma akvárium a já jsem to nesnášela, i když přírodu miluju. Párkrát vyskočila rybka a já jsem začala hystericky brečet, ať jí někdo dá zpátky. Sama jsem se jich štítila, měly třeba takové průsvitné tělo. Fuj! sestra mě vždycky strašila, že mi do postele hodí rybku. Jednou jsem šlápla na mrtvou rybku, která vyskočila z akvárka - byla jsem v šoku a pak jsem ji ještě tři měsíce cítila na noze. Takže z rybek jsem měla fóbii, ikdyž třeba pavouků, myší a podobně se vůbec nebojím.
evusche: jo to jsou hodně agresivní ryby, ty bych si nepořizovala...taky jsme je měli a ukusovali ostatním rybkám ocásky...
Matiee: máme akvárko na západní straně a v pohodě, ale je veliké, 380 l, tam se snadněji udržuje biologická rovnováha, malé rychle vychladne a zase se rychle přehřeje
my z akvárka odebíráme vodu na zalévání květin a doléváme...
máme ten tvar jako čtvrtkruh...dole se skříňkou
Markyza: nas pes vrka jako holub a kunka jako zaba...obcas kdyz nufa ze spani, tak ten zvuk propomina vodu kapajici do vany:)
Aja: to je on - nám baštil všechny
, my jsme vůbec zvláštní rodina - křeček odmítá zelí a mrkev, zato se může utlouct po plátkovém sýru a mejraději má ementál.
, tak proč ne všežravá rybička, která se původně živí něčím jiným
Pes mňauká jako kočka a ze všeho nejradši mi sedí na rameni
tak my akvárko máme a momentálně řešíme jiný problém. Nedávno jsme si koupily tetry (snad se jmenují červené), které okusují ostatním rybám ploutvičky. Jsou to moc hezký rybky, ale nemůžeme je nechat mezi ostatními, protože by pak v akváru zůstaly akorát tyhle dvě rybky. Co s tím? Brácha je nechce, protože ty mrchy ožírají i jeho velké skaláry...tak je mám ve sklenici, ale co s nimi, to fakt nevím...
Mrawenecek: to je pravda, já se přilepím na akvárko pokaždé když přijdu ke kamarádce...minulý týden jsem jí vyšokovala když jsem zařvala - jé tady máš mrtvou rybu - a on to byl jen kousek tlející rostlinky...kamarádka měla málem infarkt
Kam nádrž umístit bych dala jako první bod...pak se asi takové akvárko plné vody dost blbě přenáší
....
jinak je to fakt pěkný, taky bych ho chtěla, ale nemám na něj místo...jako holka jsem mívala taková ta malá akvárka, ale to nebylo ono
Markýza: Ancistrus? Jenže ty baští jen některé druhy řas
Aja: na řasy jsou stejně lepší než šneci takové ty rybičky - si nemůži vzpomenout na jméno - přisajou se na sklo a ožírají řasy, jsou dlouhověcí - už jsme neměli ani jednu rybku, ale tento potvora tam furt řežíval, tak jsme ho nakonec zanesli do ZOO.
Akorát podhrabáhaví kameny a skalky a semtam vyrýpnou nějakou rostlinku.