Akvárium - pěstujeme v něm nejen rostliny, ale chováme i živočichy, kteří jsou leckdy pro naše oko naprostým unikátem.
Ale spousta z nás akvárium nikdy neměla, a přesto, že závistivě pozorujeme výstavní akvárka v prodejnách pro zvířata, nemáme ani páru o tom, jak vůbec začít, natož vytvořit něco tak krásně čistého a blankytně modrého, jako vidíme třeba v knize o rybičkách....

Pustila jsem se proto do pátrání po srozumitelných informacích pro akvaristy začátečníky a to nejzajímavější - a pro mne nejdůležitější - nyní předkládám i vám.

(Třeba vám to pomůže ve splnění si snu o krásném, zářivém akváriu uprostřed vašeho obýváku  ;o) )

Zásadní prvotní chyba:
Shánět se po rybkách v době, kdy ještě nemáme ani akvárium, ani rostliny, je úkon postavený na hlavu... (...tvrdí odborníci, ale zároveň dodávají, že zákazníků, kteří si koupí rybu a místo do akvária ji umístí do sklenice od okurek, je skutečně mnoho.).

Čili, náš první krok je koupě nádrže.
Tu si nejprve změříme (výšku, délku, šířku) a znásobením těchto rozměrů dostaneme obsah našeho akvária. Pro začátečníka je doporučováno akvárium minimálně na 50 litrů. Malé nádrže se totiž hůře udržují v dobrém stavu než velké.

Začínáme zařizovat
V první řadě potřebujeme dobrý říční písek.
Nepraným pískem pokryjeme dno ve stejné vrstvě asi 2-4 cm. Ve zvláštní nádobě (např. kbelík) propíráme druhou část písku tak dlouho, až se při zamíchání voda vůbec nekalí. Poslední vodu slijeme a vlhký písek naneseme na vrstvu nepraného písku v nádrži.

Této nové vrstvě udělíme již sklon. Buď jen odzadu dopředu, nebo obráceně + můžeme udělat sklon i k jednomu rohu. Pokud se týká vlastní úpravy dna, záleží jen na vkusu akvaristy. Velmi pěkně působí v nádržích skalky.

Sázíme rostliny
Po úpravě dna přikročíme k sázení rostlin. (Lze je sázet i do nádrže naplněné vodou, ale to již vyžaduje určité zkušenosti, aby rostliny byly vysazeny bez poškození, aby nehnily nebo nevyplavaly apod.)
Pro začátek tedy sázíme bez vody. Dřívkem vyhloubíme jamku, do té ponoříme kořínky až po zelenou část a pak písek přihrneme a "udusáme". Rostliny bez kořenů zapichujeme asi 2 cm hluboko, aby nevyplavaly. Největší rostliny dáváme dozadu a na strany, menší dopředu, ale vpředu střed necháme prázdný.

Naplňujeme akvárium vodou
Zde je potřeba postupovat skutečně opatrně, a to z toho důvodu, že můžeme velice snadno zkalit vodu v nádrži, vymlít dno, nebo nám mohou vyplavat rostliny.
Doporučuje se použít balicí papír, který složíme podle půdorysu nádrže a pokryjeme jím celé dno. Na tento papír pak opatrně lijeme vodu, až je nádrž plná. Vody užijeme vodovodní, dešťové, studniční, nebo scezené rybniční či říční.

Akvárium plníme až po horní železný rám, aby hladina nebyla vidět. (Voda se totiž stále odpařuje a u hladiny tak vzniká čára usazených solí, kterou lze těžko odstranit).
Po naplnění vyzvedneme opatrně papír a špejlí (nebo podobným předmětem) narovnáme rostliny. Takto necháme akvárium stát týden, pouze vrch pokryjeme sklem, aby se do nádrže neprášilo.

Kam nádrž umístit?
Umístění akvária je velmi důležitým krokem, protože na něm závisí osvětlení akvária (pokud je neosvětlujeme uměle) a tím i vývoj rostlin a značně i vývin rybek. Nejlépe vyhovuje osvětlení ranní a dopolední, méně vhodné je osvětlení z jihu.

Je-li světlo dopadající na akvárium příliš prudké a objevuje-li se v nádržích množství nežádoucích řas, je nutné akvárium před přímým světlem clonit. Řas nás zbaví houf nasazených měkkýšů, nejlépe červených okružáků, kteří neponičí naši vegetaci a vedle toho se v nádrži pěkně vyjímají.

Další doplňky, které se nám mohou hodit:
- vzduchování
- filtrace nádrže
- topení
- umělé osvětlení

Tak to je pro dnešek vše. Příště si povíme o tom, jaké rostlinky a jaké rybky jsou méně náročné, či naopak naprosto nevhodné pro začátečníky.
A pokud s akvaristikou máte již nějaké zkušenosti, podělte se o ně s námi, začínajícími amatéry! ;o)

Zdroj: www.marek_balsky/akvarium

Reklama