Už v pradávných dobách lidé věřili, že je drahokamy ochraňují před nebezpečím. Že je příroda vybavila magickou schopností, která střeží lidskou duševní sílu a spojuje srdce a smysly.

Později si drahé kameny v jejich nezpracované podobě začali vsazovat do prstenů, které jim dodávaly vážnost a posilovaly respekt.
Pojďme se ale podívat trochu blíže na drahokamy, které svojí čistotou a ušlechtilostí ční nad ostatními.
Na diamanty.

Víte, jak se z neopracovaného kamene stane briliant?
Historii broušení diamantů můžeme vysledovat až do doby pozdního středověku, kdy mezi první formy zdokonalování jeho přírodní podoby patřilo leštění krystalových ploch. Říkalo se tomu bodový brus.
Později vznikl tabulkový brus, při kterém se začala odřezávat o něco méně než polovina krystalu.

Ani jeden z těchto raných postupů však nedokázal plně odhalit jeho krásu, kterou obdivujeme dnes. Slovy klenotníků - jeho oheň a silný rozptyl.
Teprve kolem roku 1900 umožnil pokrok v technice vývoj moderních diamantových brusů, mezi kterými kraluje kulatý leštěný brus. Ten by měl odrážet většinu světla ze stolní desky a diamant by se měl při pohledu shora jevit jako zcela bílý.Existuje samozřejmě řada dalších brusů (zářivý, hruškový, markýzový, smaragdový, princesový atd.) a jejich výběr závisí na mnoha faktorech. Na původním tvaru neopracovaného kamene, na nedokonalostech (vměstcích), které je třeba odstranit, ale i na vkusu a oblíbenosti mezi spotřebiteli.
Pokud klenotníci hodnotí kvalitu vybroušeného diamantu, patří mezi stěžejní kritéria proporce, symetrie a leštění. To, jak dobrou práci brusiči odvedli vzhledem k danému tvaru.


Krása barev
Vždycky jsem si myslela, že jsou jenom čiré diamanty. Omyl. Americký gemologický institut využívá k hodnocení barvy škálu od D do Z.
Bezbarvé diamanty mají větší hodnotu než nažloutlé a nahnědlé, ale pokud je barva intenzivnější než Z, pak diamant vstoupí do království „pestrobarevných diamantů“ a jeho hodnota prudce stoupá. Mohou zářit všemi barvami duhy. Noblesní růžový nebo modrý diamant si svou neobvyklostí říká pochopitelně i o vyšší cenu.

Obzvláště cenný je například tmavě modrý diamant, tzv. diamant naděje.
Že by to byl ten, co známe z Titanicu?

Ale to už jsem postoupila do sfér, kam se žádná z nás asi nikdy nedostane. Jestli jsem se některé z vás dotkla a jste pravidelně ověšována takovými skvosty, tak se velice omlouvám.:)

Já osobně jsem šťastná za ten, co mám na ruce. Je to starý rodinný klenot, který jsem dostala od tchyně k narozeninám.

A co vy, milé ženy-in?
Máte doma nějaký briliant?
Třeba v zásnubním prstýnku?
Jak se vám líbí šperky na našich obrázcích?
Reklama