Už v pradávných dobách lidé věřili, že je drahokamy ochraňují před nebezpečím. Že je příroda vybavila magickou schopností, která střeží lidskou duševní sílu a spojuje srdce a smysly.
Později si drahé kameny v jejich nezpracované podobě začali vsazovat do prstenů, které jim dodávaly vážnost a posilovaly respekt.
Pojďme se ale podívat trochu blíže na drahokamy, které svojí čistotou a ušlechtilostí ční nad ostatními.
Na diamanty.
Víte, jak se z neopracovaného kamene stane briliant?
Historii broušení diamantů můžeme vysledovat až do doby pozdního středověku, kdy mezi první formy zdokonalování jeho přírodní podoby patřilo leštění krystalových ploch. Říkalo se tomu bodový brus.
Později vznikl tabulkový brus, při kterém se začala odřezávat o něco méně než polovina krystalu.
Ani jeden z těchto raných postupů však nedokázal plně odhalit jeho krásu, kterou obdivujeme dnes. Slovy klenotníků - jeho oheň a silný rozptyl.
Teprve kolem roku 1900 umožnil pokrok v technice vývoj moderních diamantových brusů, mezi kterými kraluje kulatý leštěný brus. Ten by měl odrážet většinu světla ze stolní desky a diamant by se měl při pohledu shora jevit jako zcela bílý.
Existuje samozřejmě řada dalších brusů (zářivý, hruškový, markýzový, smaragdový, princesový atd.) a jejich výběr závisí na mnoha faktorech. Na původním tvaru neopracovaného kamene, na nedokonalostech (vměstcích), které je třeba odstranit, ale i na vkusu a oblíbenosti mezi spotřebiteli.
Pokud klenotníci hodnotí kvalitu vybroušeného diamantu, patří mezi stěžejní kritéria proporce, symetrie a leštění. To, jak dobrou práci brusiči odvedli vzhledem k danému tvaru.
Krása barev
Vždycky jsem si myslela, že jsou jenom čiré diamanty. Omyl. Americký gemologický institut využívá k hodnocení barvy škálu od D do Z.
Bezbarvé diamanty mají větší hodnotu než nažloutlé a nahnědlé, ale pokud je barva intenzivnější než Z, pak diamant vstoupí do království „pestrobarevných diamantů“ a jeho hodnota prudce stoupá. Mohou zářit všemi barvami duhy. Noblesní růžový nebo modrý diamant si svou neobvyklostí říká pochopitelně i o vyšší cenu.
Obzvláště cenný je například tmavě modrý diamant, tzv. diamant naděje.
Že by to byl ten, co známe z Titanicu?
Ale to už jsem postoupila do sfér, kam se žádná z nás asi nikdy nedostane. Jestli jsem se některé z vás dotkla a jste pravidelně ověšována takovými skvosty, tak se velice omlouvám.:)
Já osobně jsem šťastná za ten, co mám na ruce. Je to starý rodinný klenot, který jsem dostala od tchyně k narozeninám.
A co vy, milé ženy-in?
Máte doma nějaký briliant?
Třeba v zásnubním prstýnku?
Jak se vám líbí šperky na našich obrázcích?
Nový komentář
Komentáře
Free: tak tomu se říká smůla :))
Moc se mi to líbí ale neumím to nosit a brzo vše postrácím
Niektoré kúsy sú fakt super,ale mala by som strach,že by som ich niekde nechala,lebo mám zvyk pri umývaní rúk dávať dole prstene,lebo mi vadí voda,keď sa pod nich dostane
krásné šperky
Nemám a mám pocit, že ani nepotřebuji, všechno ztrácím
nenunka: tož když ho nenosíš tak podaruj ne? díííííkyyyy
já jsem to furt říkala že to srdce titanicu je diamant a nikdo mi nevěřil
jednou jsem nemohla oči odtrnout od výlohy za kterou byl jeden nádherně vybroušený kámen na bílém řetízku... stál 40.000,- tak mě uchvátil, že bych už jiný nechtěla ....takže nemám nic a nebudu
docela by se mi líbilo vyhrát ten diamantík
pěkné šperky...
Já chci chodit s ušima na hlavě a ruce mít i s prtama, proto si takovéto věci nikdy nepořídím /ani nemůžu/. Mimochodem se tě zeptám: ty pracuješ u arabského šejka? Většina z nás u malého českého podnikatele.
Mám prstýnek od manžela, ten nosím. A pak mám v sejfu rodinný prsten po babičce, ten nenosím.
Doma žádný briliant nemám, některé věci se mi líbí. Ale neměla bych je kam nosit... Ale kdyby mne někdo něčím takovým obdaroval, určitě bych se přemohla a vyrazila do společnosti pochlubit takovým skvostem. Jen nevím, jestli bych nedostala za prvním rohem po čuni a šperk by byl v
...
parádička,ale za stříbro nevymněním
ty šperky jsou nádherné, ale jak se znám, ležely by mi doma v krabičce...
to je krása
taky bych si vybrala, třeba ty naušnice s řetízkem, ale něměla bych je kam nosit, možná tak kolem plotny.
Mám teď na ruce zásnubní prstýnek z bílého zlata s 5-ti diamanty o průměru asi 2 mm. Je z Kanady a nemá punc, tak nevím
ale věřím. V reálu to vypadá jako stříbrný kroužek s obyč kamínky, ale já vím a když chci, tak si blýsknu do očí, protože diamaty opravdu dokážou háze blesky. Nejnádhernější byly v Drážďanech v klenotnici - celá souprava a nádherně se třpytila.
Pamatujete ten Kantorkův vtip? manželka má na ruce prsten a obřím kamenem a tváří se podezřívavě. Manžel povídá: "Jestli to teda není pravej diamant, tak mě ošidili o 30 korun."
Tak diamanty ani brilianty nemám, ani bych je nechtěla pod stromeček, já si na šperky nepotrpím
, nosím maximálně snubní prstýnek...
Když už dárek trvalé hodnoty, tak nemovitost