sti1.jpg
Foto: Shutterstock

Včely, vosy, sršni ale i čmeláci. Ti všichni jsou pro případ ochrany sebe či hnízda vybaveni žihadlem, kterým do těla vetřelce dokáží vpravit jed. Pro zdravého dospěláka ani dítě nepředstavuje žádné ohrožení. Místo vpichu jen pálí a svědí, lehce zarudne a může otéct. Jak moc, to kromě dispozice každého z nás ovlivňuje i síla bodnutého jedu, což se u hmyzu v průběhu roku mění. A samozřejmě záleží i na počtu inkasovaných žihadel.

„Uvádí se, že pro dítě o váze 10 kg by mohlo být život ohrožující již 90 žihadel. U dospělého jedince s váhou kolem 70 kg bylo definováno smrtelné riziko při 700 a více žihadel v krátkém čase za sebou. Za předpokladu, že se jedná o jinak zdravého člověka, bez alergické reakce a zasažení stěžejních míst,“ popisuje včelařka Lenka Trlicová.

Věděla jste?

 • Žihadlo od sršně je sice nejbolestivější, ale až 15krát méně toxické, než od včely.
 • Sršeň však může v případě ohrožení jed dokonce i vystřikovat, a to na vzdálenost cca 40 cm. To je nebezpečné hlavně kvůli možnému zasažení očí, které podráždí. Naproti tomu sršní samci nejsou nebezpeční vůbec. Jen straší, žihadlo totiž vůbec nemají.
 • Podobně je tomu u čmeláků. Žihadlem disponují pouze samice dělnice, samci ani královny vám proto neublíží.

Horší je to ale v případě, že je dotyčný na bodnutí blanokřídlého hmyzu alergický. „Bodnutí včelou, vosou, či sršní může způsobit jen místní reakci v podobě svědění a bolesti, ale také může člověka ohrozit na životě. Zvláště nebezpečné jsou bodnutí do krku či jazyka. Také mnohačetná bodnutí mohou znamenat vysoké riziko, kdy může dojít až k selhání ledvin. Pokud je člověk na hmyzí jed alergický, smrtelné pro něj může být i jediné bodnutí. Alergický člověk bude mít po bodnutí dechové a polykací potíže, bude zmatený a postupně může dojít k rozvoji anafylaktického šoku, ztrátě vědomí až smrti,“ popisuje MUDr. Jaroslava Paduchová, primářka Dětského oddělení z Rokycanské nemocnice.

Jak se zachovat po bodnutí?

sti2.jpgFoto: Shutterstock

1) Žihadlo musí ihned ven
Nejdřív ze všeho je třeba zkontrolovat, zda v místě vpichu nezůstalo žihadlo. Pokud ano, musí co nejdříve z ranky, aby se do těla nedostával další jed a následky bodnutí nezhoršoval. Není to věda, prostě ho jen opatrně vyškrábněte nehtem. Rozhodně ho však neberte mezi prsty nebo pinzetou! „Stiskem včelího žihadla dochází k urychlení přesunu jedu do těla, a tím zvýšení následné reakce na včelí jed,“ vysvětluje včelařka Trlicová.

2) Hlavně klid
Nemile překvapené dítě potřebuje ujistit, že se nic vážného neděje. Takže přestaňte alespoň na oko panikařit a uklidněte ho.

3) Pomáhá chlad
Místo vpichu opláchněte chladnou vodou a přiložte ledový obklad. Kostku ledu, do vody namočený kapesník a podobně.

4) Babské rady i pomoc z lékárny
Tlumit reakci těla na bodnutí hmyzu v místě vpichu dokáže obklad namočený v roztoku z octa, soli či jedlé sody. Na ránu můžete položit i plátek citronu, cibule nebo vnitřek čerstvé slupky z banánu. Z bylinek pomáhá levandule, tea tree či jitrocel. Sázkou na jistotu jsou speciální gely proti otoku a bolesti. Nechte si poradit v lékárně.

5) Když potíže neustupují
Pokud bolest, svědění a otok přetrvávají, radí lékaři ze Stodské nemocnice podat antihistaminikum s již celkovým působením ve formě tablet či kapek – např. Fenistil, Dithiaden, Claritin, Zyrtec. Vhodná je podle nich i kontrola u lékaře, zvláště u dětí.

Za běžnou místní reakci je považováno bolestivé zarudnutí a otok v místě vpichu, jejichž průměr většinou nepřesahuje 10 cm, a které víceméně odezní během jednoho dne.

Jako vystupňovanou místní reakci hodnotí zdravotníci zarudnutí a otoky o průměru větším než 10 cm, které přetrvávají déle než 24 hodin, většinou jsou bolestivé a mohou vyvolat i neinfekční zánět lymfatických cév. Mohou se vyskytnout i celkové potíže: postižený člověk se cítí malátný nebo má zimnici.

Pokud je ale vaše dítě alergické, je třeba volat záchranku.

Kdy se neobejdete bez okamžité lékařské pomoci?

st3.jpgFoto: Shutterstock

Po bodnutí hmyzem se u dítěte může dostavit i celková alergická reakce (anafylaxe). Příznaky přijdou během několika sekund až několika minut po bodnutí. „Jejich škála je rozmanitá: od výhradně kožních reakcí (svědění, zarudnutí kůže, kopřivka, otok) přes mírné až středně výrazné potíže v oblasti dýchacích cest, trávicího traktu a oběhového systému, až k potenciálně život ohrožujícím stavům. K těmto stavům patří zúžení dýchacích cest, anafylaktický šok (často s bezvědomím) a zástava oběhového systému či zástava dechu,“ vyjmenovává Národní zdravotnický informační portál.

Toto jsou charakteristické potíže při celkové alergické reakci:

 • svědění dlaní, chodidel nebo ochlupených částí těla,
 • silné svědění a zarudnutí po celém těle,
 • kopřivka,
 • otoky v oblasti obličeje a krku,
 • rýma a ztížené dýchání nosem,
 • svědící, zarudlé a slzící oči,
 • pocit závratě a bušení srdce,
 • nevolnost až zvracení, bolest břicha,
 • potíže s polykáním a mluvením,
 • kašel, chrapot, dušnost nebo pocit nedostatku kyslíku,
 • celkový pocit slabosti či malátnosti,
 • kolaps,
 • bezvědomí,
 • strach ze smrti,
 • zástava dechu, zástava krevního oběhu.

Pak je nezbytné zavolat záchrannou službu (linka 155) ihned a dítě mít neustále pod kontrolou.

Doporučená výbava alergika

Pokud o alergii svého dítěte víte, měla byste mít pro všechny případy vždy připravený pohotovostní balíček. V něm jsou pohotovostní léky (rychle působící antihistaminikum, lék kortizonového typu, adrenalinový autoinjektor) které je třeba použít v případě potřeby okamžitě, ještě před příjezdem lékaře.

Zdroj informací: Stodská nemocnice, MUDr. Jaroslava Paduchová, Národní zdravotnický informační portál, Lenka Trlicová.

Čtěte také: