kid

Těšíte se představou, že budete mít velkou rodinu? Anebo plánujete jen jednoho potomka? Opravdu platí, že jsou jedináčci nešťastní, smutní chudinkové? Je skutečně máma od velké rodiny ušlápnutá puťka bez vlastního života?

„Ježíš, jsem zase těhotná,“ volala mi zděšeně má nejlepší kamarádka, která si s manželem už pořídila dvě vlastní děti a vyvdala syna z mužova prvního manželství. „Dám si to rozhodně vzít, vždyť bychom další dítě už neuživili,“ štkala mi do telefonu.

Když jsem jí pak večer telefonovala, situace nabrala obrat. „Potrat padá, Jarda dítě chce!“ líčila už o poznání radostněji Lucie. „Tvrdí, že když uživíme tři, postaráme se i o čtyři. Dokonce mi naznačil, že nemusí být všem dnům konec!“

V naší společnosti je stále pevně zakotvená představa, že ideální počet potomků jsou dva. Rozhodnete-li se mít jen jedno dítě, nejspíš se setkáte s obviněním, že jste sobecká a bezcitná. Matky plánující víc potomků se zase automaticky dostávají do podezření, že chtějí vysávat stát a nemají žádné vlastní ambice.

Existuje vůbec něco jako „ideální počet dětí“?

  • Víte, proč jsou za optimální považovány právě dvě děti? Pokračování národa je zajištěno právě porodností dvě děti na jednu ženu a muže. Navíc se matka dvou dětí většinou vrací do práce, a nebude proto neúměrně zatěžovat sociální síť.

Je jedináček chudák?

kid

O jedináčcích se většinou říká, že to jsou nešťastné děti. Jsou buď osamělí, anebo rozmazlení sobci. Takhle jednoduché to ale rozhodně není. Záleží především na výchově. Pokud je dítě doma opečovávané jako malé princátko, pochopí teprve při konfrontaci s realitou, že se svět rozhodně netočí jen kolem něj. Ať už jde o jedináčka, nebo o dítě z početné rodiny.

Pokud máte jen jediného potomka, rozhodně odolejte pocitu, že mu musíte dopřát všechno, nač si pomyslí. I když si to třeba můžete dovolit. Podporujte ho v kontaktech s jinými dětmi. Zachová-li se váš potomek nevhodně, nestůjte za každou cenu za ním a neomlouvejte ho. I od vás musí slyšet, že jsou věci, které jednoduše dělat nemůže.

Dobrou školou, kde se naučí jednání s jinými lidmi a spolupráci, mu budou například různé zájmové kroužky a letní tábory. Uvědomte si také, že pořídíte-li si děti s hodně velkým věkovým rozdílem, budete je v podstatě také vychovávat jako jedináčky.

Velká rodina

Řeči o tom, že svým dětem nebudete moci dopřát to, co ostatní, ignorujte. Pokud zrovna nejste rodina žijící na hranici chudoby, tak se vás tato poznámka jednoduše netýká. Existují přece mnohem důležitější hodnoty, než je nejmodernější střih džínů.

I když nepracujete, nedovolte nikomu, aby vás kvůli tomu podceňoval, nebo dokonce urážel. Vychovat čtyři slušné lidi je práce na plný úvazek a ostatní by si vás měli kvůli tomu vážit!

Připravte se na to, že budete muset řešit spory svých dětí, což může být někdy pěkně únavné. Nezapomínejte na to, že každé vaše dítě je individualita, takže pokud vás jedno rozčílí, nesmíte být naštvaná i na ty ostatní. Jinak si z dětství odnesou pocit nespravedlnosti a křivdy.

Počítejte také s tím, že budete potřebovat víc prostoru. Děti, které nemají vlastní soukromí, si zvláště v pubertě začnou rychle lézt na nervy.

Jaký je podle vás ideální počet dětí v rodině? Dali byste domov osvojenému dítěti, i když máte vlastní?

Reklama