Infikovaná klíšťata se vyskytují téměř po celé naší republice. Ani nemusíte chodit do lesa, a stejně si zvenku můžete přinést tohoto malého parazita, který přenáší dvě nemoci: klíšťovou encefalitidu a Lymskou boreliózu. Jedinou účinnou ochranou proti klíšťové encefalitidě je očkování.

klisteO klíšťatech už se napsalo i řeklo mnoho polopravd a mýtů. Jak je to ale doopravdy? Co může způsobit klíště a jaká je ochrana? O tom jsme si popovídali s odborníkem, doc. MUDr. Rastislavem Maďarem, Ph.D.

Kdy je nejvhodnější období pro očkování proti klíšťové encefalitidě?
Očkování je možné zahájit kdykoliv v průběhu celého roku, teď v sezóně nejvyšší aktivity klíšťat ideálně co nejdříve. Spolehlivá imunita totiž nastupuje až po druhé dávce, kterou lze podat nejdříve za 14 dnů.

Je pravda, že v letních měsících není vhodné očkování provádět?
Letní období je pro zahájení vakcinace stejně vhodné jako kterákoliv jiná část roku. Nejdůležitější je mít jistotu ochrany dříve, než si nás najde klíště.

Kde nám hrozí nejvíce nákaza od klíšťat? Na louce, v lese u vody?
V nynějším období, kdy je aktivita klíšťat na 9 resp. 10 stupních z maximálních 10 je riziko získání klíštěte téměř všude mimo zpevněnou cestu, zejména ve vyšší trávě, bylinné vegetaci, křoviskách, ve stínu, v údolích a u vody. Klíšťata totiž nemají rády sucho ani přímé slunce, proto se často skrývají na spodní straně porostu. V posledních letech pronikly do vyšších nadmořských výšek, severnějších oblastí, do městských parků a dokonce místy i na zahrady přímo v zástavbě.

kliste

Jakou máte zkušenost s přípravky (repelenty) na odpuzení klíšťat? Jsou účinné?
Odborně podložená je účinnost repelentů s obsahem minimálně 25% DEET anebo ikaridinu. Problémem ale je, že klíště se často zachytí na oblečení, které následně přes jeho okraj podleze. S repelentem na odkryté části těla tedy nemusí přijít do styku. Částečnou ochranou je proti tomu impregnace oblečení nastříkáním insekticidu. U přírodních repelentů jako česnek, vitamin B, pivo apod. chybí odborné důkazy, jejich vědecké testování nepřineslo valné výsledky.

Od jakého věku očkování doporučujete?
Dle klinických studií i zažité praxe je možné očkovat děti od 1 roku věku, pokud se pohybují v místech výskytu klíšťat.

Doporučujete toto očkování i u starších lidí?
Riziko závažného průběhu nemoci a výskytu trvalých následků stoupá s věkem. Právě u starších osob má očkování největší potenciál zabránit tragické devastaci kvality jejich života invaliditou a dokonce i zachránit jejich život.

U jakých osob je očkování nezbytně nutné?
Očkování se v rizikových oblastech, což je většina území naší země, doporučuje všem osobám vstupujícím do přírodního ohniska nákazy s výskytem klíšťat. Platí to, i když na ně klíšťata takzvaně „nelezou“. Poměrně velká část postižených klíšťovou encefalitidou si vůbec neuvědomuje předchozí přisátí klíštěte. Důvodem je i skutečnost, že virus přenáší i nižší stádia klíšťat, které jsou volným okem na kůži jen těžce viditelné.

Mohu na očkování proti klíšťové encefalitidě požádat obvodního lékaře nebo je lepší zajít do specializovaného centra?
Očkování proti klíšťové encefalitidě je možné absolvovat jak u praktického lékaře tak i ve specializovaném očkovacím centru, záleží od individuálních faktorů, jako je jejich dostupnost pro konkrétního člověka, ordinační hodiny nebo dostupnost objednacích termínů. Nejdůležitější je neváhat a začít dříve, než bude pozdě. Naše země má nejvyšší výskyt této nemoci v celé Evropské unii.

kliste6

Provází očkování nějaké nežádoucí účinky?
Lékař musí u každého zájemce o očkování posoudit, jestli je možné vakcínu aplikovat a dostatečně očkovance poučit. Tři dny po každé vakcinaci je vhodné omezit nadměrnou fyzickou zátěž, v den očkování se vyhnout návštěvy sauny, solária, intenzivnímu slunění a konzumaci většího množství alkoholu. Pokud se to dodrží, nežádoucí účinky jsou na základě naší praktické zkušenosti řídké a prakticky jen lokálního charakteru. Přitom očkujeme jako největší síť očkovacích center v ČR přes 20 tisíc dávek ročně, takže naše zkušenost je skutečně bohatá.

Na klíšťovou encefalitidu očkování existuje, jak to vypadá s vakcínou proti borelióze?
Vakcína proti lymeské borelióze je zhruba v polovině své cesty k registraci, nároky na očkovací látky jsou však natolik přísné, že nelze říct kdy, a dokonce ani jestli vůbec bude nakonec veřejnosti k dispozici. Ani v případě ideálního průběhu dalšího testování s ní zřejmě v horizontu několika dalších let nemůžeme počítat.

Co mám dělat v případě, že nejsem očkovaný a najdu si zakousnuté klíště? Jaký je správný postup? A kdy je vhodné zajít k lékaři?
Klíště je nezbytné bez prodlení odstranit, uchopit speciální pinzetou nebo kartou na klíšťata co nejblíže k povrchu kůže a pomalým pohybem směrem nahoru kolmo na povrch kůže vytáhnout. U malé nymfy klíštěte stačí vykývat navlhčeným vatovým tamponem s mýdlem. Následně klíště zabalit do papíru a spláchnout, ranku v kůži dezinfikovat. Pokud se na kůži objeví zarudnutí větší než 3 cm nebo se dostaví chřipkové příznaky, je vhodné konzultovat lékaře.

kliste4

Jaké jsou příznaky klíšťové encefalitidy? Jak se léčí? Jaké hrozí následky?
První příznaky jsou podobné chřipce, které po několika dnech i bez léčby ustoupí. Po následném klidovém období bez zdravotních potíží se u části postižených objeví příznaky zánětu centrálního nervového systému, které mohou být velmi pestré: úporná bolest hlavy, horečka, světloplachost, tuhnutí šije, zvracení, svalový třes, obrny až kóma. Účinná specifická léčba této virové infekce neexistuje, terapie se zaměřuje jen na zmírnění jednotlivých příznaků. Trvalé následky zanechává především virový zánět mozku, jejich spektrum se liší podle toho, která jeho část zůstala postižená, od nespavosti a chronických bolestí hlavy přes deprese až po obrny končetin. Možné jsou i smrtelné následky.

Jaké jsou příznaky boreliózy? Jak se léčí? Jaké hrozí následky?
U většiny nakažených se objeví typické zarudnutí kůže, které je i bez dalších vyšetření důvodem k zahájení antibiotické léčby. Další příznaky úvodního stádia mohou připomínat chřipku. Pokud se nemoc včas neléčí, mohou se dostavit kloubní problémy nebo obrna obličejových svalů. Dlouhodobé následky zahrnují postižení kloubů, nervů nebo srdce. Jejich léčba je v pozdních stádiích problematická a často málo úspěšná.

Více informací o očkování proti klíšťové encefalitidě naleznete na www.pozorkliste.cz.


madarDoc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.:

Rastislav Maďar působí od roku 2008 jako vedoucí lékař očkovacího centra na Poliklinice Ostrava-Hrabůvka. Je odborným garantem největší sítě center očkování a cestovní medicíny v ČR Avenier, dále člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu a prezident Koalice pro podporu očkování.

Reklama