Je všeobecně známé, že nejdéle vládnoucí panovnicí na britském trůnu byla královna Viktorie, i když současná Alžběta II., její prapravnučka, jí nebezpečně šlape na paty. Viktorie vládla 63 let a 7 měsíců. Byla vnučkou krále Jiřího III., který měl patnáct dětí, devět synů a šest dcer. Při tomto počtu tedy nikdo nepředpokládal, že se nepostarají o mužské nástupce. Skutečnost však byla trochu složitější.

Viktoriin otec Eduard August Hannoverský, vévoda z Kentu, byl až čtvrtý syn v pořadí. Byl dlouho svobodný, i když měl řadu milenek i nemanželské děti. Oženil se až v jednapadesáti letech v roce 1818, když nastala dynastická krize. Sledoval jediný cíl – mít legálního potomka. Viktorie, která se narodila v roce 1819, byla jeho jediné legitimní dítě. Už tehdy v legraci říkal, že se narodila budoucí královna. Zemřel však po necelém roce, a tak žila Viktorie v Kensingtonském paláci se svou matkou. Na dětství Viktorie nevzpomínala zrovna v dobrém. Vůbec si s matkou nerozuměla, často se spolu hádaly. Milovala jedině svého strýce – krále, k němuž byla občas zvána. Matka ji velice hlídala, nedovolila jí hrát si s jinými dětmi a vůbec ji izolovala od okolí. Do tří let mluvila Viktorie pouze německy, matka byla původem německá princezna. Pak se začala učit francouzsky a anglicky. Byla velice inteligentní, a tak všechny tři jazyky ovládala brzy perfektně.

Mladá Viktorie

Mladá Viktorie nevypadala tak špatně, že?

Viktorie nebyla příliš krásná. Byla malá se sklonem k tloušťce, měla mírný předkus, měřila pouhých 150 cm. O ženách z hannoverské dynastie se ale říkalo, že byly přímo šeredné, takže Viktorie asi zas tak špatně na tom nebyla. Myslím, že v mládí byla „mile buclatá“. V roce 1837, to jí bylo osmnáct let, zemřel bez legitimních potomků její milovaný strýc a ona nastoupila na uvolněný anglický trůn. Jako první vládnoucí panovník se přestěhovala do Buckinghamského paláce. Vztahy s matkou byly nadále napjaté, a tak si uvědomila jednu věc. Pokud se chce zbavit své matky, musí se vdát! Zpočátku se jí ale do toho moc nechtělo, nerada by něco uspěchala. Líbil se jí následník ruského trůnu – pozdější car Alexandr II., který zavítal do Londýna na své cestě po Evropě, když si hledal nevěstu. Takový vztah ale nemohl mít budoucnost. Viktorie se nemohla vzdát trůnu a odjet do Ruska a ve stejné situaci byl i Alexandr.

Se svým bratrancem, stejně starým Albertem Sasko-Kobursko-Gothajským se Viktorie poprvé potkala jako sedmnáctiletá. Setkání inicioval belgický král Leopold I., bratr Viktoriiny matky a zároveň i Albertova otce. Měl moc rád především Alberta, ale i Viktorii, té byl dokonce v počátcích její vlády otcovským rádcem. A měl plán dát oba mladé lidi dohromady. Už tehdy se pohledný černovlasý a modrooký Albert Viktorii zalíbil. Podruhé ho pozvala, když už byla královnou. Opět je to na přání strýce Leopolda. Ten svůj plán nevzdal. Tentokrát se rozbušilo srdce oběma a po dvou dnech bylo jasné, že se jeden do druhého vášnivě zamilovali. Jenže nastal vážný problém. Nebylo možné, aby Albert požádal Viktorii o ruku. To musela udělat Viktorie. Třetí den mu věnovala na plese kytici. Protože pro ni nebyl schopen rychle najít místo, prořízl otvor na uniformě, a umístil tak květy na srdce. Další důkaz Viktorie nepotřebovala. Druhý den ho pozvala do svého pokoje a požádala o ruku. A Albert samozřejmě souhlasil.

AlbertMěsto Coburg je pyšné na prince Alberta, svého rodáka – jeho socha uprostřed náměstí

Svatba se konala o čtyři měsíce později  – 10. února 1840. Albert v krásné uniformě britského maršála a Viktorie v nádherných sněhobílých šatech s krajkou. I když se o jejím vkusu mluvilo s despektem, zavedla nový módní svatební trend. Do té doby byla totiž barvou čistoty a nevinnosti modrá. Líbánky prožili na hradě Windsor. Byl to sňatek z velké lásky – takový, jaký ani jeden z nich nezažil u svých rodičů.

Veřejnost zpočátku přijímala Alberta rozpačitě – byl bezvýznamný a navíc cizinec! Jenže brzy dokázal, jak dobře si Viktorie vybrala. Získal nejen její důvěru, ale stal se pro ni přímo nepostradatelným v řešení státních záležitostí. Viktorie s ním začala konzultovat všechna svá rozhodnutí. 

A hlavně se těšila na večery, které byly plné něžností. Brzy po svatbě Viktorie zjistila, že je těhotná. Moc ji to nepotěšilo. První dítě – holčička Viktorie zvaná Pussy – se narodila v listopadu 1840. Viktorie miminka moc „nemusí“, raději je přenechávala chůvám. To Albert je naopak nadšený a milující otec. Hned za rok se narodí následník trůnu Edward, zvaný Bertie. Viktorie doufá, že má po dvou dětech „splněno“, po dalších už netouží. Narodí se jí ale ještě dalších sedm dětí.

Královská rodina vede příkladný život bez skandálů, což oceňují i poddaní. Rodinná idylka však končí v roce 1861. Nejdříve umírá vévodkyně z Kentu, Viktoriina matka. Přes spory, které mezi oběma ženami byly, Viktorie propadá až hysterickému smutku. Jenže to nejhorší přijde na konci roku. Princ Albert byl díky svému hektickému pracovnímu tempu totálně vyčerpaný, už dříve trpěl nespavostí a depresemi a nyní se k tomu přidávají žaludeční potíže a stres. Velké starosti mu dělá nejstarší syn Edward, který nevede zrovna příkladný život. Ten měl údajně za svůj život 1500 milenek, liboval si v alkoholu a obžerství. Alberta to trápí, zapomenout chce prací. Nešetří se, i když se jeho zdravotní stav povážlivě zhoršuje. Lékaři odhalují příčinu potíží – břišní tyfus. A 14. prosince 1861 mu princ Albert podléhá. Bylo mu pouhých 42 let.

Rodina

Šťastná rodina – obraz Franze Xavera Winterhaltera z roku 1846

Viktorie si zoufá. Do konce života se s tímto faktem nesmíří, vdovský šat už neodloží. Život bez Alberta pro ni ztrácí smysl, Albert se stává její modlou. Jeho pokoj nechává udržovat, jako by žil. Sluhové každé ráno přinášejí do princova pokoje umyvadlo a chystají čisté oblečení. Viktorie na svého drahého Alberta myslí denně následujících čtyřicet let.Také poslední slova před smrtí patří jediné lásce jejího života …

Takovou lásku a oddanost lze jen obdivovat. Znáte, milé dámy, ve svém okolí podobný vztah? Nebo myslíte, že v dnešní hektické době nejsou lidé schopni takové velké lásky?

A jak to bylo s hemofilií královny Viktorie?

Jisté je, že byla její nositelkou, i když sama jí netrpěla. Předala ji svému synovi Leopoldovi. Přenašečkami byly i její dvě dcery – Alice, matka poslední ruské carevny, a Beatrice, matka španělské královny Eny. Ty pak přenesly nemoc na své syny. A jak tuto nemoc získala Viktorie, které se díky tomu, že výhodně provdala a oženila své děti na nejvýznamnější evropské dvory, říkalo „babička Evropy“? To se s určitostí neví! Nemoc totiž neměl ani otec, ani matka Viktorie. Vyskytují se i spekulace, že Viktorie nemusela být vůbec dcerou vévody z Kentu, ale že ji mohla mít matka s někým jiným – nositelem hemofilie. Kdo ví?

Na našem webu si také můžete přečíst:

Reklama