kytky

V létě obvykle trávíme více času na cestách a méně času doma. Na to ale mohou doplatit naše květiny, které právě v tomto období vyžadují zvýšenou péči.

Máte vlastně dvě možnosti. Necháte sousedovi, kamarádce nebo příbuzným klíče od bytu a svěříte péči o květiny v době vaší nepřítomnosti někomu jinému, anebo se o svou zeleň postaráte sama tak, aby nestrádala. Jak na to?

Všechny květiny byste měla umístit mimo dosah přímých slunečných paprsků, ale zároveň tam, kde budou mít dostatek světla. Máte-li květiny zevnitř na okně, stačí mírně sklopit žaluzie.

Suchomilné rostliny to zvládnou i bez vás

Kaktusy, sukulenty a další suchomilné rostliny (tchynin jazyk, voskovky, dračinec) to zvládnou i bez vás. Stačí je před odjezdem dostatečně zalít a postarat se, aby nestály na slunci.

Pijáci potřebují zásobu

Květiny, které potřebují dostatek vody (kapradí, ibišky, kaly apod.) by pár dnů bez zalévání měly také přežít bez újmy. Stačí vydatně zalít a postavit do velké misky s vodou. Pokud je navíc umístíte do chladnější místnosti, vydrží bez pravidelné péče o něco déle.

Citlivky jsou na tom nejhůř

Největší starost vám pravděpodobně přidělají ty rostliny, které sice potřebují dostatek vody, ale zároveň nesnáší dlouhotrvající nadbytek vlhkosti. Co s nimi? Možností je několik, můžete si pořídit samozavlažovací truhlík. Květinu také můžete postavit na misku pokrytou dobře zalitým mechem nebo posypanou kamínky. Květina bude vodu nasávat průběžně. A poslední často využívaná možnost je podomácku vyrobený zavlažovač. Nad úroveň květináče postavte nádobu s vodou, do ní vnořte několik savých provázků (knotů), můžete na jejich konec přivázat kamínek, aby nevypadly, poté knoty spusťte do květináče a zapíchněte do hlíny. Voda bude po provázcích pomalu stékat do květináče a vy se nemusíte bát, že bude květina strádat.

Reklama