Zahraniční brigády jsou pro mladé lidi bomba. Sice jde často o práci nekvalifikovanou a namáhavou (od mytí nádobí po trhání broskví), to ale vyváží možnost zdokonalit se v jazyce, podívat se do světa a samozřejmě si i ve výhodné cizí měně přivydělat. Je možné se svěřit do péče cestovní agentury, dobrodružnější povahy vyrazí prostě jen tak „na blind“ do neznáma v pevné důvěře, že si práci najdou až na místě. V každém případě je ale třeba se ptát: ¨Kdo se o mě postará, až mě rozbolí zuby nebo chytne slepák?
soutěž - krém: Sixův teploměr
„Před odjezdem do jiného státu, ať už jde o stát EU nebo jiný, byste měla získat co nejpřesnější informace o práci, kterou tam budete vykonávat,“ radí JUDr. Marie Hirschová, ředitelka mezinárodněprávního odboru VZP ČR. „Nejde pouze o druh práce, ale také o informace, jak je na tuto práci pohlíženo podle místní právní úpravy, tedy zda půjde o pracovně-právní vztah, zda zakládá účast na veřejném zdravotním pojištění, eventuálně jaký rozsah zdravotní péče vám bude v případě potřeby poskytnut.“
Pro státy Evropské unie a ostatní, které se řídí nařízeními EU (Švýcarsko, Norsko, Island, Lichtenštejnsko) platí, že při výdělečné činnosti v některém z těchto států je třeba se odhlásit z účasti na zdravotním pojištění v ČR. Zaměstnavatel nebo instituce provádějící zdravotní pojištění ve státě, kde budete pracovat, vám musí poskytnout doklad o tom, že jste v dané zemi zdravotně pojištěni. Tímto dokladem se prokazujete v případě potřeby ve zdravotnickém zařízení, a může vám posloužit také pro prokázání existence pojištění pro českou zdravotní pojišťovnu.
Budete-li vykonávat práci jako au-pair, může nastat dvojí stav. Buď je tato práce považována ve státě, kde se zdržujete, za výdělečnou činnost – pak platí vše, co již bylo uvedeno výše o zaměstnání v EU. Nebo tato činnost není za výdělečnou činnost považována, a vy zůstáváte nadále českým pojištěncem. V případě potřeby ošetření se prokazujete evropským průkazem zdravotního pojištění (EHIC), vydaným českou zdravotní pojišťovnou, a po dobu pobytu v tomto státě budete mít nárok na nezbytnou péči.
Při pobytu v ostatních státech světa, kde EHIC neplatí, se zajištění zdravotní péče pro případ náhlého onemocnění nebo úrazu odvíjí od skutečnosti, zda jste v dané zemi z důvodu vašeho zaměstnání zdravotně pojištěni či nikoliv, a také jak dlouhý bude váš pobyt mimo Českou republiku.
Shrnuto a podtrženo:
- Při výkonu výdělečné činnosti v EU a státech, které se řídí nařízeními EU, je třeba oznámit tuto skutečnost své zdravotní pojišťovně a odhlásit se z účasti na zdravotním pojištění v ČR.
- Pokud se nejedná o výdělečnou činnost v EU, zůstáváte po dobu pobytu v cizině pojištěni v ČR.
Pro oba tyto případy platí, že musíte počítat se spoluúčastí, kterou platí i domácí pacienti, a že je třeba vždy vyhledat zdravotnické zařízení napojené na systém veřejného zdravotního pojištění.
Samozřejmě můžou nastat i další, speciální případy, které tady neuvádíme. V každém případě proto doporučujeme obrátit se před odjezdem na nejbližší pobočku své zdravotní pojišťovny, kde s vámi veškeré právní kličky a smyčky vyřeší.
Nový komentář
Komentáře
Na brigádu do zahraničí teda nejedu
. Nicméně pokud by měla nějaká šikovná slečna zájem o brigádní práci číšnice zejména o víkendech v pěkném a solidním klubu na Stodolní ulici, ať se mi ozve do vzkazu, přiblížíme si podrobnosti
.
to cleara: na au-pair pobyt toho zas tak nepapíruješ
si najdi rodinu sama a je! existuje spousta webů, kde rodina hledá aupairku
Jeden z nejlepších je http://www.greataupair.com/
papírování v podstatě žádný
Kamarádka takto jezdí každý léto - dá inzerát, najde rodinu, párkrát si zatelefonují a jede
Jenom takovej malej podotek, pri tom trhani jahod nbo broskvi se clovek priuci hlavne ukrajinstine, polstine a podobnym narecim. Tohle je na vydelani penez, jakakoli jina pridana hodnota (poznam krasi, treba, Italie, naucim se mistni jazyk) je reklamni zvast.
Dcera je již od 30. května na Ibize, přes agenturu, je tam jako practicant v baru na tři měsíce, pojištění chtěli vědět před podepisováním smlouvy, má platební kartu od ČS, ke které si ročně zaplatí 300 Kč a je pojištěná na 3 měsíce, takže jsem žádné ohlašování u pojišťovny neprováděli
Já bych se někam vypravila. Anglicky umím slušně (mám FCE - ale kdo v dnešní době nemá nějaký certifikát...). Problém je, že jsem strašně stydlivá a mám problém si něco sehnat a vůbec se k tomu odhodlat. Od práce au-pair mě odrazuje zařizování spousty papírů a potvrzení, že mám zkušenosti s dětmi a jsem důvěryhodná osoba a tak. No a třeba na jahody nebo tak se mi nechce protože bych si u toho stejně moc nepokecala. Ale tak třeba za rok či dva