635a84ebdd8dbprofimedia-0703163519.jpg
Foto: Profimedia

Náhrdelník Jejímu Veličenstvu daroval panovník indického státu Hajdarábád, Asaf Jah VII. jako svatební dar ke svatbě s princem Philipem v roce 1947. Královskou rodinu pozval, aby si vybrala ze šperků Cartier. Tehdejší princezna Alžběta se rozhodla pro oslnivou čelenku a dechberoucí náhrdelník.

Na krku ho ale během svého života nenosila jen ona. Tu čest měla i princezna z Walesu. V roce 2014 se ozdobená tímto šperkem zúčastnila recepce v National Portrait Gallery. Kate si pro tuto příležitost oblékla modré šaty Jenny Packham, které daly tomuto diamantovému skvostu prostor k vyniknutí. Náhrdelník jí tehdy osobně zapůjčila královna.

FotoJetfg.jpg
Foto: Profimedia

Kate byla kromě královny Alžběty jedinou dámou z královské rodiny, která měla tu čest Nizam z Hajdarábádu nosit. Po smrti panovnice je tak pravděpodobné, že novým vlastníkem vzácného šperku bude právě Kate.

Cartier původně vytvořil šperk ve 30. letech 20. století. Kus má odhadovanou hodnotu 66,3 milionu liber (cca 1,9 miliardy korun). Náhrdelník Nizam z Hajdarábádu není jediným šperkem, který zesnulá královna osobně zapůjčila princezně Kate. Bylo jich mnohem víc.

Jedním z nejvzácnějších kusů ve sbírce korunovačních klenotů čítající 23 578 drahokamů je státní diadém Jiřího IV., oficiálně známý jako diamantový diadém. Odhaduje se, že má dnes hodnotu téměř 800 000 liber (cca 22,6 milionů korun).

Zdroje: Hello, The Court Jeweller

Reklama