sopka

Dnešní téma mi mluví ze srdce. Asi před 15 lety se mi dostal do rukou katalog „adventurní cestovky“ s názvem Poznání a okamžitě jsem se zamilovala do Liparských ostrovů, které patří k Sicílii. Jedním z nich je ostrov, což je vlastně jen sopka Stromboli. Úžasné fotky chrlícího kráteru, gejzíry žhavé lávy… no prostě nádhera. Dokonce v katalogu popisovali noční trek s přespáním na vrcholu sopky. Sedíte si ve spacáku a pozorujete a fotíte si tu neskutečnou scenérii… Přemlouvala jsem různé kamarádky, aby se tam se mnou vydaly, ale po nějaké době to vyšumělo. Měla jsem hodně práce, dítě ve škole, tak nějak na to nebyl čas ani peníze. Ta touha ale v srdci zůstala.

sopka

Letos jsem se konečně dočkala. Vyrazili jsme tam s Radkem za začátku těchto prázdnin. Bez cestovky, jen tak jsme si sedli do auta a jeli jsme Itálií dolů na jih, na Sicílii a pak z města Milazzo lodí na Stromboli. Situace se už změnila, na vrchol se smí už jen s průvodcem a přespat už tam není možné. Škoda. Na to jsem se těšila. Ale stejně, atmosféra toho místa, celý ostrov je jedinečný, kouzelný, málo turistů, málo lidí a jen ta sopka. První den nebyly vhodné podmínky k výstupu (3 dny před tím byly silné exploze a stále byl nahoře koncentrovaný plyn), ale další den jsme měli štěstí a trek se povedl. Na vrcholu jsme strávili cca 2 hodiny, vycházeli jsme v půl šesté, nahoru to trvalo ne moc rychlou chůzí dvě hodiny. Pak už jen pozorovat západ slunce, tmu a pulzující kráter. Výhodou je, že nastoupáte nad kráter a díváte se dolů na obří jícen sopky, který má několik kráterů – děr vedle sebe. A každá díra se chová jinak. Jedna jen silně dýmá, druhá vypadá jako vchod do pekla, protože je jak přetékající hrnec s lávou, a další, která vypadá, že jen tak pospává každých cca 20 minut, vyprskne k obloze gejzír rudé lávy, jako když otevřete šampaňské.

Na fotkách vidíte, jak to pak nádherně vypadá. Tak to je můj splněný sen. Teď už můžu říkat, že jsem ta byla, a ne, že jednou se tam podívám. To jsem říkala 15 let.

sopka

sopka

sopka

sopka

Připravuju o sopce a výstupu článek, můžete se těšit na podrobnosti, zkušenosti, rady a tipy. Sopkám a zejména mé milované Stromboli ZDAR. :-)

Další sen si splníme v říjnu, koupily jsme si se sestrou a její dcerou poznávací zájezd do Izraele. 10 nabitých dní, včetně jordánské Petry a spaní v nějakém pouštím táboře u beduínů… už se těším!!!!! Ségra to taky plánuje už 10 let, takže já se jen připojuju :-), protože to je náš společný sen.

Klára

„Tam se jednou podívám.“ To je téma na dnešek. Sníte o návštěvě nějakého místa? Napište nám o něm!

redakce@zena-in.cz

Reklama